رفتن به محتوای اصلی

از اعتصاب کارگران و پیوستن بە جنبش اعتراضی مردم، استقبال می کنیم!
12.10.2022 - 16:33

کارگران چند شرکت پروژەای و پیمانی شرکت نفت برای همبستگی و حمایت از جنبش اعتراضی روز ١٨ مهر ماه  اعتصاب کردند. ١٩ مهرماه کارگران شرکت پالایش نفت در پالایشگاە آبادان نیز اعتصاب و همبستگی و حمایت خود از جنبش مردم را اعلام کردند. روز گذشتە، کارگران اعتصابی در سایت دو عسلویە و کنگان با سر دادن شعار «مرگ بر دیکتاتور» نشان دادند که مطالبات آنان این بار فراتر از مطالبات صنفی است و راە رسیدن بە خواستە‌هایشان را همراه شدن با جنبش اعتراضی مردم و مبارزە‌ی مشترک برای بە زیر کشیدن رژیم دیکتاتوری می‌دانند. سندیکای کارگران هفت تپە نیز روز گذشتە با انتشار بیانیەای ضمن حمایت از اعتصاب کارگران پتروشیمی در عسلویە، از عموم کارگران خواست برای حمایت از جنبش و خلاصی از فقر، بی عدالتی و تبعیض اعتصاب نمایند.

 اعتصاب بخش هائی از کارگران شرکت نفت بیانگر آن است که زمینە‌ برای گسترش اعتراض و اعتصاب در بین سایر کارگران و عموم مزد و حقوق‌بگیران برای همراهی با جنبش  مردم وجود دارد.

کارگران و معلمان طی سال های گذشتە، با انجام هزاران اعتصاب و اعتراض، نارضایتی خود از وضعیت معیشتی و شرایط کاری را در مقابله با سیاست‌های حکومت و کارفرمایان وابسته به‌آن نشان دادەاند. جمهوری اسلامی کە نگران پیوستن کارگران و مزدبگیران بە جنبش اعتراضی و انقلابی مردم است، با دستگیری رهبران و فعالان تشکل‌های مستقل کارگری و تهدید و سرکوب آن‌ها تلاش می‌کند، مانع شکل‌گیری اعتصابات بیشتر و فراروئیدن آن‌ها بە یک اعتصاب عمومی گردد. طی چند هفتە‌ی گذشتە، دەها نفر از فعالان کارگری و معلمان از جملە تعدادی از کارگران اعتصابی در عسلویە بازداشت شدەاند. شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت هم اعلام کرد که روز گذشته، نیروهای امنیتی شماری از کارگران پتروشیمی عسلویه را بازداشت کرده‌اند.

حزب چپ ایران )فدائیان خلق) از اقدام کارگران اعتصابی در عسلویە و آبادان و پیوستن آن‌ها بە جنبش آزادیخواهانە‌ی سراسری مردم استقبال نموده، و براين امر تاکيد دارد که اعتصاب کارگران در حوزه های مختلف، جنبش اعتراضی را تقويت کرده و حکومت را در موقعيت ضعيفی قرار خواهد داد. کارگران و مزدبگیران مادامی کە رژیم جمهوری اسلامی بر کشور حاکم باشد و آزادی و دمکراسی در کشور مستقر نشدە‌باشد، نخواهند توانست از حق و حقوق خود به‌طور شایستە دفاع کنند. جنبش  «زن، زندگی، آزادی» یک فرصت تاریخی برای گذار از جمهوری اسلامی را فراهم آورده‌است. بە آن بپیوندید و نگذارید این فرصت تاریخی از دست برود.

هیئت سیاسی - اجرائی حب چپ ایران (فدائیان خلق)
 ۱۹ مهر ۱۴۰۱ - ۱۱ اکتبر ۲۰۲۲

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

مانی

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.