رفتن به محتوای اصلی

بیاد زنی که اگر زنده بود 
11.02.2023 - 05:03

بیاد زنی که اگر زنده بود 
امروز در میان شادی وغرور  فرهاد میثمی آزاد گردید . بسیارانی به استقبال او رفتند .  از شادی اشگ ریختند.من نیز شادمان از رهائی او .میدانم بسیار مادران زندانیان سیاسی با غرور وشادی این آزادی را جشن گرفتند .
 کم نیستند مادرانی که با وجود درد سنگین فراق فرزند شادمانه با دسته گلی بر دست بر در زندان ها می ایستند ومقدم آزاد شدگان را گرامی میدارند.
ستایش می کنم! مادرانی که در میان اندوه بر رهائی هر آزاده ای شادی می کنند. توان می بخشند. مادرانی که دیر گاهیست به نماد مقاومت یک ملت در برابر جور حاکم بدل گردیده اند.
 مادران خاوران ،مادران پارک لاله،مادران آبان ،مادران جوانی که در این خیزش بزرگ جوانان،قلب های درد مند واندوهگین خود برسر دست گرفته بجای نوحه ،ترانه می خوانند. ترانه برای زیباترین فرزندان این آب وخاک که برای خاطر زندگی وآزادی جان باختند.
فرزندان جوانی که سرود خوان با مرگ در آویختند تا از جاودانگی عشق ،از جاودنگی زن! این نیمه کامل کننده زندگی دفاع کنند. تجسم می کنم این مادران را .اما در این میان  جای زنی خالیست. تصویر زنی که همبشه با من است .
 چهار سال از رفتنش می گذرد . هرگز رفتنش را باور نکرده ام . زنی که قلبش گنجایش جهانی را داشت .
گرم یاد آوری  یا نه!
 من از یادت نمی کاهم .
چه خاطراتی با من است. هر چند کوتاه ! اما این طولانی بودن با کوتاهی زمان نیست که خاطرات را دیر پا و ماندگار می سازد .این آوازه خوان است که آوازش را در قلبت جاودانه نقش می زند . حتی اگراورا یک بار دیده باشی !حتی اگر یک بار برایت آواز خوانده باشد .
  قناری عاشق نشسته بر گلو گاهشان چنان نغمه ای عاشقانه میخواند ،نغمه زندگی سر می دهند. که اندوه از میان بر می خیزد. هرچند که درونشان مالامال درد باشد.
زنی که عشق ورزید ، مبارزه کرد و تا آخرین نفس برای آزادی وعدالت جنگید در اوج درد دیگر مادران را تسلی دادو یر سرپیمان خود ایستاد .یکی از زیباترین چهره های مادران عزیز خاوران که حال یکی پس از دیگری در چشم انتظاری رخ در خاک می کشند .با قلبی دردمند و امیدی جاودانه که سرانجام نخوت زمستان حکومت اسلامی خواهد گذشت و آزادی با قدم های بهار از راه خواهد رسید و این گور های بی نشان زیباترین فرزندان این آب وخاک زیارت گاه رندان جهان خواهد شد.

نامش "فروغ تاجبخش بود. مادر "انوشیروان لطفی "  "میدانی بهروز جان داخل این گردنبند عکسی از انوشم نهاده ام. هر بار که بر قلبم می خورد اورا حس می کنم " همه اورا با چنین قلب دردمند و عاشقی می شناختند .مهربان و غم خوار. به استقبال هر آزاد شده از زندان می رفت. برشادی مادران شادی می کرد . بردروازه خاوران می ایستاد .دست گشوده بر آسمان فریاد دادخواهی سر میداد.
 بی آن که هراسی از گزمگان رژیمش باشد . او سمبل ،مقاومت ،اتحاد و همبستگی مادران دادخواه خاوران بود.
میتوانم او را تجسم کنم.در روز های بی خبری از سرنوشت فرزندش. اضطراب تلخش را و گریه های شبانه او را که هیچگاه در روز بروزش نمیداد . او را در حال رفتن پر غرور به تمام مراکز دولتی به زندانها که خوب می شناخت. خسته و افسرده بازگشتنش به خانه بی آن که نشان از گم شده خود بیابد. 
منزل تو در کجاست؟
ای نفس صبحدم 
خانه مرا گم شده است
در شب شیدائیم. رضا مقصدی 
 روزهای تلخ روزهای خونین فرا میرسند.
 " کاشفان فروتن شوکران، جویندگان شادی " در سینه دیوارها به گلوله بسته میشوند . اعدام های دسته جمعی . گورهای مخفی بی نام .
 مادری با لباس سفید و گل سرخی بر سینه بر دروازه خاوران .در کنارگاهواره خورشید که مردان سپیده دم در آن غنود ه اند گردن فراز ایستاده است .
مادری که هر سال در سخت ترین شرایط سالگرد فرزند را بر گزار کرد . آخرین مراسم انوش را در یک سی دی کوتاهی میبینم .
 خانه لبریز از مهمان است . شعر می خوانند ساز می زنند و خانم لطفی که اکنون گیسوانش سفید شده. به سنگینی در میانه میچرخد. با آن دو چشم خسته ملایم و مهربان.  باز در گوشها نجوا میکند . نمیدانم چه میگوید .
 می دانم اگر زنده بود ازشهامت جوانان می گفت .اشگ می ریخت ! در میان درد، بشادما نی  از آزادی زندانیان می گفت .از شادی قلبیش بخاطر رهائی فرهاد میثمی .
او مادر تمامی آزادگان و آزادی خواهان بود . چه میزان جایش خالی است ! زنی که شادی برای انسان می خواست . "جویندگان شادی در شبکلاه درد ." ابوالفضل محققی  .

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

ایران گلوبال

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

دیدگاه‌ها

نظرات رسیده

درود گرم بر شما كه  با زيباي و هنر خارق العاده ات   در احساس  و روح يك مادر داغ دار  تصويرى حقيقى از او بياد مياورى  تصويرى كه ياد اور قلب خونين همه مادران در سوك نشسته هست .. اين نوشته بايد بر احساس و فكر همه كسانى كه مبارزه ميكنند براى ازادى و عدالت خواهى  بياد از ان مادران  بياموزند  هم دلى را ، همبستگى را ، استقامت را ،   قسمت كردن و شريك در غم و شادى را .. اين يك اموزش انسانى هست   يك زنجير نا گسستنى   مهر  و اتحاد هست  و هيچ سياستى و سياست بازانى  چنين همبستگى را نمى توانند بشكنند ...همبستگى خالص  و زلال  بدون اما و اكر ها  سرشار از بى دريغى هست  .. تنها راه پيروزى اتحاد نيروهاست بر چنينى اصلى ؟

ش., 11.02.2023 - 05:07 پیوند ثابت

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.