رفتن به محتوای اصلی

سه خبری که فضای سیاسی را ترکوند۱-اول خبر رعنا رحیمپور۲-توافق ایران و عربستان3- منشور همبستگی- واکنش های چپ و راست
11.03.2023 - 13:03

 

 

منشور مهسا (منشور همبستگی و سازماندهی برای آزادی ایران)  روز جمعه ۱۸ اسفند ۱۴۰۱ (۱۰ مارس) منتشر شد. 

این منشور را گروه «همبستگی برای دمکراسی و آزادی ایران» منتشر کرده است که خود را «مجموعه‌ای متشکل از افراد، تشکل‌ها و احزاب سیاسی» می‌داند که به منشور مهسا به‌عنوان مبنای همکاری باور دارند. 

شاهزاده رضا پهلوی، مسیح علی‌نژاد، حامد اسماعیلیون، شیرین عبادی، نازنین بنیادی و عبدالله مهتدی امضاکنندگان اولیه این منشورند. شاهزاده رضا پهلوی و شماری از این فعالان شناخته‌شده اپوزیسیون یک ماه پیش در نشستی در دانشگاه جورج‌تاون در شهر واشنگتن از تدوین منشور مهسا خبر داده بودند. 

گفتنی است آنچه در این منشور آمده، باورهای مشترک امضاکنندگان آن است. قانون اساسی و قوانین کشور بر اساس رای اکثریت مردم در مجلس موسسان و پارلمان منتخب مردم تدوین و تصویب خواهد شد.

‏هم‌زمان با انتشار «منشور همبستگی و سازماندهی برای آزادی»، شاهزاده رضا پهلوی در یک گفت‌وگوی زنده که در حساب کاربری اینستاگرام مسیح علی‌نژاد منتشر شد، بار دیگر خواستار همبستگی میان نیروهای مخالف نظام جمهوری اسلامی شد و بر ضرورت حفظ اتحاد شکل‌‌گرفته کنونی تاکید کرد. به‌گفته شاهزاده رضا پهلوی، به‌احترام خون کسانی که در ایران جان خود را در راه آزادی از دست دادند، باید در برابر اختلاف‌افکنی‌ها ایستاد و زنجیر اتحاد و همبستگی را تقویت کرد. شاهزاده رضا پهلوی تنها راه و رمز موفقیت را «همبستگی» دانست.

منشور مهسا می‌گوید که پس از قتل مهسا امینی و آغاز انقلاب زن، زندگی و آزادی، مردم ایران مبارزه آزادی‌خواهانه خود را پی‌ می‌گیرند و مصمم‌اند تا «زنجیر ستم، تبعیض و استبداد را بگسلند». 

این بیانیه راه رسیدن به ایرانی آزاد و دمکراتیک را «گذار از جمهوری اسلامی» می‌داند و سه عامل همبستگی، سازماندهی و مبارزه مستمر را راه رسیدن به آن می‌داند. 

منشور مهسا با تاکید بر اینکه ابتدا بر فعالیت‌های خارج از کشور تکیه می‌کند تا زمینه‌ساز مشارکت کنشگران داخلی باشد، می‌افزاید: «انزوای جهانی جمهوری اسلامی از اولین گام‌های لازم برای ایجاد تغییر است.»

نویسندگان منشور مهسا می‌گویند هدف فوق را از طریق خواسته‌های زیر دنبال می‌کنند:‌

  • ایجاد فشار بین‌المللی بر جمهوری اسلامی برای لغو حکم اعدام و آزادی بی‌قید و شرط و فوری تمام زندانیان سیاسی
  • رایزنی با دولت‌های دمکراتیک برای اخراج سفرای جمهوری اسلامی و وابستگان جمهوری اسلامی 
  • رایزنی با دولت‌های دمکراتیک برای حمایت از منشهور مهسا 
  • ایجاد راه‌های یاری‌رسانی به مردم ایران

این متن نوشته است که گام‌های بعدی بر «عدالت انتقالی، تشکیل شورای انتقال قدرت و راهکارهای انتقال قدرت به حکومتی‌ دمکراتیک، ملی و سکولار تمرکز می‌کند» که به نوشته منشور نیازمند همکاری «هموطنان متخصص که دعوت به همکاری خواهند شد»، است. 

منشور مهسا تصریح می‌کند که نیروهای خواهان تغییر نظام جمهوری اسلامی به ایران دمکراتیک، به حکمرانی دمکراتیک، حقوق بشر و کرامت انسانی، عدالت، صلح و امنیت، پایداری محیط زیستی، و شفافیت اقتصادی و رفاه، باور دارند. 

تعیین نوع حکومت از طریق همه‌پرسی و استقرار نظام سکولار و دمکراتیک، حفظ یکپارچگی سرزمینی ایران با پذیرش گوناگونی، تمرکززدایی از قدرت، تشکیل نهاد مستقل نظارت بر انتخابات و پذیرش نهادهای ناظر داخلی و خارجی بر انتخابات، التزام قانون اساسی جدید به اعلامیه جهانی حقوق بشر، لغو مجازات اعدام و ممنوعیت شکنجه و مجازات خودسرانه، پیوستن و عمل به کنوانسیون‌های بین‌المللی که ایران به آن‌ها پیوسته است و اجرا نمی‌کند، حمایت از تشکیل دستگاه قضایی مستقل، دادخواهی برای تمامی قربانیان جمهوری اسلامی از طرف کمیته‌های حقیقت‌یاب، انحلال سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و زیرمجموعه‌هایش، تعامل با تمام کشورهای جهان و پایان دادن به دخالت در امور کشورها، التزام به اصول توسعه پایدار و از بین بردن انحصارات اقتصادی از جمله راه‌های رسیدن به اهداف و باورهای فوق است. 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

کیانوش توکلی

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

دیدگاه‌ها

محسن کردی

عنوان مقاله
سه خبری که فضای سیاسی را ترکوند۱-اول خبر رعنا رحیمپو

 رعنا رحیمپور دختری با چادر نماز و مقابل مهر و تسبیح سجاده و لبخندی ملوس و ملیح سالهای قبل حال با مواضع اخیرش یک مشخصه بارزش را نشان داد: علم و تجربه کم و سروصدا در حد یک سیاستمدار طراز اول! وقتی میگن طلبل توخالی ینی این! البته ایشون دمبک توخالی هستن نه طبل! طبل برای خودش شان و منزلتی داره!  اینجور ادمها جایگاه خودشان را نمیتوانند ببینند. حرفهای گنده تر از دهان شان میزنند حتا در درد دل با مادرشان ارزانی نظرات شان بخوبی مشخص است. هنوز هم یک دختر بی تجربه و هیجان زده است. از یک نظر به مسیح علینژاد شباهت هایی دارد با این تفاوت که مسیح دستکم طلب توخالی نیست، هر بار صدای طبلش در می آید رژیم یک رکبی میخورد و سکته ناقصی میزند برای همین هم دنبال زدنش است. هم رعنا و هم مسیح هردو به یک اندازه هیجانی هستند و حرفهایی گاه ناپخته و در دهان مزه مزه نکرده از دهان میپرانند اما مسیح در راه مردم و رعنا در راه بلاهت! در راه بلاهت چرا که من نمیپذیرم که او منفعتی بابت نظراتش میبرد بلکه آدم ابلهی است که خودش را بی جهت آماج حملات میکند. از آنهایی است که میتوان به او گفت: اگه حرف نزنی کسی نمیگه لالی!  آخه اگر مشکل ایران اینترنشنال با نامه رعنا رحیمپور حل میشد و جول و پلاس آن از لندن جمع میشد دیگه این برقراری نیروهای امنیتی تا دندان مسلح پیرامون دفتر اینترنشنال دیگه چه  توجیهی میتونست داشته باشه؟ ینی بریتانیای کبیر تا این حد خودش را مسخره ادعای این دختره می کند که برای تاراندن اینترنشنال دست به یک تئاتر امنیتی بزند و کلی نیروی مسلح را بسیج کند و چند نشست امنیتی با کارکنان این رسانه داشته باشد؟ ینی تاثیر ایران اینترنشنال بر انقلاب مهسا باعث نشده که رژیم ترویست که نمونه کارش در مورد مسیح در دو مورد در نیویورک را دیدیم از کنار گناه ایران اینترنشنال راحت بگذر و مثلا یک انتحاری عازم آنجا نکند؟ ایران اینترنشنال برای حفظ آبرویش در مقابل رعنا خانم دمش را گذاشته رو کولش رفته واشنگتن! حالا لابد جنس برنامه ای که از واشنگتن به تلویزیونهای مردم در ایران میرسد تفاوت دارد و مثلا از حالا به بعد اینترنشنال جانب اصلاح طلبان یا خامنه ای را میگیرد بله؟؟؟ خانم رحیم پور؟؟ بهتر نیست شما همون مهر و سجاده را مقابل ات بگذاری و حرفهای  گنده تر از دهنت نزنی؟ خراب نکنی؟ بچه جان؟ 

 

ی., 12.03.2023 - 11:31 پیوند ثابت
نظرات رسیده

همچنین شهاب اسفندیاری، رئیس دانشکده صداوسیما، نیز در اظهارنظری مشابه تاکید کرده است: «شرکت ولنت مدیا وابسته به عربستان، مالک ایران اینترنشنال، دو هفته قبل از بسته شدن دفاتر و استودیوهای این شبکه در لندن، مجوز فعالیت آن را به نهاد ناظر رسانه‌ها در انگلستان (آفکام) پس داد، عملا از خود سلب مسئولیت کرد و احتمالا این شرط ایران برای توافق اخیر با عربستان بوده است.»

ش., 11.03.2023 - 23:45 پیوند ثابت
نظرات رسیده

دست مشت کرده نماد اتحاد و جدیت و اعتراض
-کلمه زن براحتی قابل خواندن است
-مردی زن و کودک خود را در آغوش کشیده، نماد امنیت و آرامش
-یک دست(سمت چپ) در دست دیگر به معنی حمایت و اتحاد می تواند دست فرزند در دست والدین به معنی آینده
-سنگ در دست سمت چپ نماد اعتراض
-مشت یکپارچه نیست مفهوم اینکه برای پیروزی باید گرايش های کوچک و بزرگ گرد هم آیند و علیرغم جدا بودن یکپارچه هستند
-نمای چرخ دنده از بالا به معنی سازندگی و صنعت…

@SirAleQthegreat تحلیل ارم از سر الک است.

تصویر
عکس
ش., 11.03.2023 - 23:22 پیوند ثابت

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.