رفتن به محتوای اصلی

چپ بریده!
07.07.2023 - 07:12

یک نفر به کیانوش توکلی طعنه زده بود «چپ بریده»! کسی که از آن چپ سال 57 نبریده باشد و همان آرمانها را دنبال کند موجود مفلوک و قابل ترحم و خاک برسری است! او عقیده به دیکتاتوری پرولتاریا دارد و معتقد است که کارخانه ها را شورای کارگران باید اداره کند و مزخرفاتی از این دست. و اگر کسی خود را چپ سال 57 نمیداند و از آن چپ بریده است که مایه سربلندی است! این که به یک آیین بلاهت آمیز اعتیاد داشته باشی و از آن رهایی یابی باید جشن گرفت. بقیه اش چپ و راست امروز تفاوت چندانی باهم ندارند. تفاوتی بین یک سوسیال دمکرات و یک لیبرال نیست! به عبارات زیر که از منشور یک چپ دو آتشه 57تی است توجه کنید: 

۱۰ ـ سیاست خارجی ایران باید بر پایه نگهداری استقلال و حاکمیت ملی، ناوابستگی به قدرت های دیگر، همکاری با همسایگان و دوستی متقابل با همه کشورها و دوری از ماجراجویی‌های خارجی باشد.
۱۱ ـ ایران باید نیروهای مسلح متناسب با نیازهای دفاعی و امنیتی خود را بسیج کند. تاکید سیاست‌های خارجی و دفاعی ایران باید بر افزایش اعتماد متقابل و همکاری در منطقه و جلوگیری از مسابقه تسلیحاتی در خلیج فارس و پاک کردن آسیای جنوب غربی از سلاح های شیمیایی و هسته‌ای قرار گیرد.

۱۳ ـ کشاورزی و توسعه روستاها در کنار گسترش بخش صنعت و خدمات باید از راه تضمین قیمت فرآورده‌های کشاورزی، بردن صنعت و خدمات به روستاها، گسترش تسهیلات اعتباری و شبکه توزیع و بهبود عوامل دیگر تولید عمل گردد.
۱۴ ـ زنان باید از برابری کامل سیاسی و اجتماعی و قانونی با مردان برخوردار باشند. یگانگی و استواری خانواده و برابری زن و مرد در روابط‌‌خانوادگی و به ویژه حفظ حقوق کودکان باید تضمین شود. باید با ایجاد تسهیلات در نگهداری و پرورش فرزندان، ورود زنان را به پهنه فعالیت‌های گوناگون آسان تر کرد.
۱۵ ـ فرهنگ عامل حیاتی پیشرفت جامعه است. آزادی هنر و آفرینش فرهنگی و پژوهش علمی و پیشبرد فرهنگ‌ ملی و کمک به بالندگی فرهنگ های محلی و گسترش زیرساخت فرهنگی کشور و تشویق هنرمندان و پژوهشگران باید راهنمای سیاست فرهنگی باشد.
۱۶ ـ بیشترین اولویت از آن آموزش و پرورش است. از هیچ سرمایه ‌گزاری برای بالابردن سطح آموزش گروه های سنی گوناگون به ویژه کودکان و نوجوانان نباید دریغ داشت. آموزش فنی و حرفه‌ای از راه بسیج کردن امکانات مؤسسات مختلف در بخش های گوناگون اقتصاد باید جای مهمی در تلاش آموزش داشته باشد. دانشگاه ها باید با مؤسسات دیگر در پژوهش های علمی و فنی همکاری کنند. برنامه‌ریزی آموزش باید با توجه به نیاز های بازار کار و هماهنگ با برنامه‌ریزی کلی کشور صورت گیرد. فرزندان ایران باید با ارزش های ملی و انسانی آشنا شوند و با ذهن های گشوده بر تفکر آزاد علمی پرورش یابند. به معلمان و استادان و آموزشگران باید پاداش شایسته مادی و معنوی آنان داده شود.

۶ ـ احزاب سیاسی و اتحادیه‌های کارگری و صنفی و انجمن ها با هر عقیده‌ای باید آزاد باشند. قانون و دادگاه ها نگاهدارنده حدود و حقوق آنها و همچنین اعضای شان خواهند بود. آزادی رسانه‌های همگانی باید تامین و قوانین لازم برای حفظ آزادی فعالیت‌های آنها و رعایت حدود مسئولیت مدنی رسانه‌ها تدوین گردد.
۷ ـ استان ها و شهرستان ها و همه واحدهای تقسیمات کشوری در حد خود باید اختیارات لازم را برای اداره امور داخلی‌شان از طریق انتخابات انجمن‌ها داشته باشند. ما نظام حکومت‌های محلی و تقسیم حکومت و نه حاکمیت را میان حکومت مرکزی و حکومت‌های محلی پیشنهاد می‌کنیم. (فکر نمی کنید منظورش فدرالیسم باشه؟)
۱۷ ـ توسعه اقتصادی باید با حفظ و بهبود محیط زیست همگام شود. آب و خاک و جنگل های ایران و هوای شهرها را باید از آلودگی و فرسایش و نابودی حفظ کرد. به نگهداری میراث ملی ایران و باز گرداندن شکوه و زیبائی آثار تاریخی باید اولویت داده شود.
۱۸ ـ توزیع عادلانه‌ تر درآمد ملی و خدمات، کاستن از شکاف طبقاتی و تفاوت سطح زندگی شهر و روستا، دادن فرصت برابر به همه، بیمه‌های بیکاری، از کارافتادگی، بازنشستگی و بیماری، حمایت از خانواده ها و کودکان بی‌سرپرست جزء جدایی ناپذیر یک برنامه ملی بازسازی و پیشرفت است.

اینها بخشهایی از یک حزب چپ 57 تی نیست؟ که خودش رو بروز کرده؟ اگر شما چپ هستید یا خودتونو چپ میدونید باید به عرض برسونم که این منشور حزب مشروطه ایران لیبرال دمکرات و پادشاهی خواه است. شماها که چپ دو آتشته هستید چیزی بیشتر از این امروز مطالبه می کنید؟ چپ 57تی مرده. زنده هاش با لیبرال ها تفاوتی ندارند. فکر میکنم گل سرسبد عکس بالا چند طبقه بالاتر از آنها عکس رضاشاه و محمدرضاشاه باید قرار بگیرد. 

 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

محسن کردی

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.