رفتن به محتوای اصلی

سوال ! چرا مردم این همه به گذشته رجوع می کنند؟ 
12.07.2023 - 07:04

سوال ! چرا مردم این همه به گذشته رجوع می کنند؟ 
دایره ارتباطی من با داخل کشورهر چند محدود است .اما افرادی که با آن ها تماس دارم، کسانی هستند که درک وشناخت نسبتا دقیقی از تحولات اجتماعی درون کشور و روانشناسی عمدتا بخش متوسط جامعه دارند .
کسانی بدون وابستگی گروهی! که گیر و گرفتاری افراد منتسب به جریانهای سیاسی را ندارند.کسانی که براحتی می توانند بدون انکه لازم باشد نظر خود را ازمنشورحزبی وسازمانی عبوردهند وآنچه واقعی است ودر بطن وضمیر جامعه می گذردبیان کنند.
بهر مناسبتی به آن ها رجوع می کنم و نظرشان را در مورد مسائل روز و اتفاقات جامعه می پرسم .
 این بار بطور مشخص در مورد دومسئله  جویا شدم .جنبش مهسا وچرائی اقبالی که بعد از پنجاه سال بخش بزرگی ازجامعه از اقشار مختلف نسبت به بازگشت به گذ شته و سلطنت دارند ؟
 نخستین کسی که از او می پرسم یکی از بستگان نزدیک است که در گذشته یک نیروی سفت وسخت ارزشی طرفدار رژیم بود. در موقعیت کاری بسیار مهم . اوصمیمانه اعتقاد داشت که جمهوری اسلامی الگوئی از هر نظرمناسب برای جامعه جهانی خواهد بود. جامعه ای مستقل ،آزاد و ساخته شده بر اساس عدالت و کرامت انسانی .
سال ها بر این تفکر پا فشرد!  تا اینکه سلامت نفس ،حقیقت جوئی مبتی بر واقع بینی ودانش،اورا طی سال ها خوب سابید. بگونه ای که از سه سال قبل دست از کار کشید. زندگی بسیار ساده با تنگنا های اقتصادی را پذبرفت وبه منتقدی منصف بدل گردید. هم به حکومت اسلامی هم به جریان های سیاسی .
می گوید :" متاسفانه.... جون شما وجریان اپوزیسون خارج از کشور بسیار عقب تر از مردم هستید .هنوز برسر مفاهیم ودرک های متفاوتی در جدال وکشمکش هستید !که می شود گفت برای اکثریت جامعه امروز ایران باور کنید از نو جوان وجوان گرفته تا میان سال ونسل دورترمحلی از اعراب ندارد.
شرمنده ام بگویم که اکثریت غریب به اتفاق ! شما وبسیاری از این جمع های کوچک روشنفکری با عناوین مختلف را نمی شناسند. 
شاید برایتان باورش مشکل است که قبول کنید! بسیاری از مردم بخصوص جوانان و مردم عادی از دین برگشته و هیچ اعتقادی نه به مذهب و نه این حکومت ندارند . چنان در مشکلات معبشتی گرفتارند که قابل توصیف نیست .دیگر پرده ها فرو افتاده و مردم در چهره این جمهوری از رهبر گرفته تا بسیجی دون پایه چیزی جز یک مشت دزد،جانی نمی بینند.
یک مشت آدم های کلاش و بی غیرت که بخاطر حفظ قدرت نوکری روسیه وچین را پذیرفته اند. چوب حراج برهست ونیست کشور و مردم زده اند.خود فروختگانی که غرور و عزت نفس از مردم گرفته ومشتی اراذل واوباش در پیتی را حاکم بر سرنوشت کرده اند .
 مردم از بالا تا پائین این حکومت نفزت دارند.چنان نفرتی که رفتن هر چه زودتر این رژیم بهر قیمت را آرزو می کنند.شما از من می پرسید که دلیل اقبال عمومی جامعه نسبت به گذشته چیست؟ 
صحبت از تعدادی افراد سیاسی و تحلیل گر اجتماعی نیست که مجردات را مورد کند وکاو قرار می دهند . صحبت از توده وسیع مردم است ،که روزانه با مسائل مختلف اقتصادی ،سیاسی و اجتماعی در گیر هستند . مسائلی که این حکومت نه تنها قادر به حل آن ها نیست !بلکه حتی قادر به درکشان هم نمی باشد .
دیگر یک بچه مدرسه هم می گوید "ملا کجا ؟رهبری کجا؟با شش کلاس سواد که حتی زبان فارسی را نمی داند ." خوب معلوم است وقتی بچه مدرسه ای چنین نظری دارد بزرکتر های خانه چه فکر می کنند. 
مردم دنبال یک چهره مدرن ،مسلط به چند زبان و آداب ورسوم اجتماعی وبین المللی می گردند. چه کسی در صنحه اجتماعی حضور دارد که چنین عمل کردی را بنمایش بگذارد؟
متاسفانه حداقل در حال حاضر چنین چهره ای در صحنه حظور ندارد .مراجعه می کند به گذشته، البته نه مانند شما و جریان های سیاسی اپوزیسیون .گذشته ای که از نظر آنها همه چیز داشتند هم رفاه ،هم قدرت و هم اعتبار بین المللی. برای گرفتن یک مرغ ساعت ها در صف نمی ایستادند.برای یک ظرف غذای نذری بخوان غذای تحقیری از سرکول یک دیگر بالا نمیرفتند .فرهنگ مشمئز کنند هیئتی رایج شده توسط مشتی ذهن معیوب که فرد را در حد صدقه بگیران به حقارت می کشاند وافتخار خوردن از غذای آقا را نصبیشان می کند.
 گذشته ای که حال رویائی وحسرت بر انگیز شده است .گذشته ای در برنامه تونل زمان  تلویزیون "من وتو"که وقتی به آن نگاه می کند! آه حسرت می کشد .گذشته ای که آزادی های اجتماعی که بیشتر مورد نظر مردم است کاملا محترم شمرده می شد.عرق خور کافه ومیخانه خود را داشت. صدای زیبای خوانندگان زن روح بخش بود و در کنار آن  مومنین در کار عبادت خود در مساجد.
گذشته ای که مسئله حجاب مسئله حیاتی رژیم نبود.لشگری از لات ولوت ها ،عقب مانده های کف خیابانی را با بودجه های کلان مشغول بر خورد با بی چادری زنان نمی کرد .سال ها عمر مردم را صرف مبارزه با طرحات ذهن عقب مانده خود از منع ویدئو تا شکستن دیش های تلویزیونی نمی کرد.
پرده وسط دریا نمی کشید وزنان را تحقیر شده مجبوربه آب تنی با لباس نمی کرد. مغز مردم را با لاطلات تراوش کرده از ذهن عقب مانده ترین آخوند هائی که تربیت یافته حوزه های علمیه آنچنانی قم ونجف پرنمی ساخت.
مملکت برای خود یک هویت قابل احترام داشت پاسپورتش ،پولش و احترام جهانیش!  حکومت با اقتدار بدون در یوزگی از روسیه کارخانه ذوب آهن مِی آورد .ماشین سازی تبریز را راه اندازی می کرد .با قدرت بدون اما واگر کدام کشور عربی حاکمیت خود بر جزایر سه گانه را قطعی می کرد .سر دستگی اوپک را داشت وکسی جرئت تعرض به حوزه های نفتیش ا نداشت.
 هزاران مثال دیگراز این دست که امروز در گفت وشنود های مردم به مناسبت های مختلف که تعدادشان بسیار زیاد است تکرار می شود . چگونه می خواهید در مقابل آنها استدلال عینی بکنید؟ 
مردم مانند شما تحلیل انتزاعی نمی کنند و بر اساس آن نتیجه گیری نمی نمایند .دنیای آن ها واقعیست .با مسائلی که روزانه دست به گریبانند .مسائلی که در گذشته ساده ترین مسائل بود.گذشته ایکه ترسی از آینده خود نداشتند .کشور روی غلطک افتاده بود .کارخانه ها کار می کردند . کودکان در مدارس تغذیه رایگان می گرفتند و جوانان در دانشگاه ها با بهترین شرایط تحصیل می کردند.
 حال جریانهای سیاسی مرتب از نبود آزادی های سیاسی بگویند واز دیکتاتوری .
 می دانید ...جون متاسفانه امروز اکثریت مردم از جریان های سیاسی از کسانی که نقشی در بوجود آمدن این انقلاب ویران گر داشتند بیزارند!بخشی از بدبختی خود را از چشم شما ها می بینند .چه در گذشته! و چه در عمل کرد امروزتان .   ادامه دارد  
ابوالفضل محققی

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

کیانوش توکلی

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

دیدگاه‌ها

ع باقرزاده

چپفارسی... با خواندن چند كتاب پلي كپي بخيال خود قصد براه انداختن انقلابي نظير انقلاب كوبا را در سر مي پرورا ندند ؟ آنها درجايي خوانده بودند كه چگوارا در دهه پنجاه به بانكهاي سوئيسي اشاره كرده وگفته بود كه سراژدها دراينجاست و قلب سرمايه داري در اينجا ميطپد! آخر مگر ايران شباهتي به سوئيس داشت؟ و اگر داشت چگونه ميتوانست همزمان شبيه كوبا نيز باشد گذشته از اينها مگر انقلاب ارنستو چگوارا و فيدل كاسترو ارمغاني جز فقرو فحشا و سيه روزی براي ملت مسكين كوبا بهمراه آورده بود كه ما نيز بايد راه آنها را دنبال ميكرديم؟
جالب است که اشاره کنم كه در دوران نوجواني ما... كمونيستهاي وطني انور خوجه ديكتاتور كمونيست و ماليخوليايي آلباني را از جان و دل ميپرستيدند و او را بزرگترين رهبر كمونيست جهان میخواندند. يعنی همان مرد ديوانه و تبهکاری را كه سه دهه رهبري آلباني را بدست داشت و در اين مدت آن کشور را به عقب مانده ترين و فقير ترين كشور جهان بدل كرد.
او پس از بدست گرفتن قدرت، دستور داد كه تمامي مساجد آلباني در شهر ها به توالت عمومي و در روستا ها به طويله مبدل شوند. اما پس از فرو پاشي كمونيسم مشخص شد كه اين سياست وی اثری يكصد و هشتاد درجه وارونه داشته. زيرا که امروزه متعصب ترين مذهبيون اروپا در آن كشور زندگي مي كنند. بويژه اقليت مسلمان آن كه حدود سي در صد جمعيت آنکشور را هم تشكيل ميدهند ، از عقب مانده ترين مسلمانان جهان هستند. بدان اندازه که هنوز هم در آن كشور نظام عشيره ای و مقررات خريد و فروش همسر (زن) و انتقام كشي قبيله ای رايج است. بلحاظ فرهنگي و اقتصادي هم که عقب مانده ترين كشور در كل اروپا است. حتا هنوز هم در پايتخت آنكشور از اسب و گاری و الاغ و قاطر بجاي تاكسي استفاده ميشود.
در حالی که خود مردم آلباني به نان شب خود محتاج بوده و بيش از پنجاه در صد جمعيت آنكشور اصلآ راديو نداشتند، راديوی حکومتی تيرانا روزي چند ساعت برنامه بزبان فارسي بطرف ايران میفرستاد و در کنار فحاشي به پادشاه فقيد ايران او را عامل امپرياليسم و نظام شاهنشاهي را هم ضد پرولتاريا ميخواند. پر واضح است كه آن گوينده شيرين سخن...مانند خانبابا خان تهرانی که چهارسال از راديو پکن بطرف ميهنش ناسزا و دروغ و لجن ميپاشيد .. يك توده ای خيلی روشنفکر بود كه به اتفاق همسر نازنينش آن برنامه پر بار را تهيه و اجرا ميكرد.
البته کارنامه ی مبارزات روشنفکری در ايران آنچنان درخشان است که ميتوان چندين جلد کتاب قطور در باره ی آن نوشت، من اين نوشته را اما همين جا درز میگيرم. آنچه هم که ميتواند فرجام و نتيجه ی اين نوشتار کوتاه باشد، سخن و استدلالی بسيار ساده از يک انسان بيسواد شاهدوست است. کسی که برای به اصطلاح روشنفکران بسيار آگاه و آزاديخواه ما.. تاجبخش و تبلورعينی جهالت و عقب ماندگی بشمار میرود. اين شخص هم کسی نيست جز شعبان جعفری يا بقول اين روشنفکران، شعبان بی مخ.
وقتی از وی پرسيدند که آيا براستی شما بی مُخ هستيد؟ او رندانه پاسخ داد که: من مخ نداشتم و شاهنشاه آريا مهر را آوردم که سپاه دانش و بهداشت و آنهمه سر افرازی را برای ملت ايران به ارمغان آورد ، اما آنهايی که مخ داشتند، شيخ و ملا چپی مجاهد را بر مردم ما حاکم کردند که ايرانی ها را يا کشتند يا دربدر کردند و يا بی عصمت و آبرو!
اگر سخن اين روشنفکران را بپذيريم که شعبان جعفری انسانی فاقد مخ و يک لمپن تمام عيار است، سپس لختی هم در گفتار اين شعبان خان بدون مخ دقيق شويم و آنگاه شخصيت و متانت و بويژه استدلا لها و کنش ها را با هم مقايسه کنيم ، شرم خواهيم کرد که صفت برازنده ی اين افراد را بر زبان خود جاری سازيم.
از اينروی در بهترين و مؤدبانه ترين حالت نيز نميتوان نامی لطيف تر و انسانی تر از عمامه بخش يا منگل يعنی بيمار عقب مانده ذهنی ـ برای کسانی پيدا کرد که پادشاه فقيد را از ايران رانده و سرنوشت ملت نگونبخت ايران را بدست اوباشی بسان خلخالی ها و الله کرم ها و جنتی ها لاجوردی ها و شمع فروشان کاظمين و نجف و سامره سپردند.باز هم بگویم...؟

پ., 13.07.2023 - 15:43 پیوند ثابت
Esed Sadiq

عنوان مقاله
سوال ! چرا مردم این همه به گذشته رجوع می کنند؟

هم نوشته آقای محققی را خواندم هم کامنتها را . به نظر من مردم و یا ملتهای ساکن ایران و بالخص روشنفکران قبل از سال ٥٧ دنبال یک جامعه آزاد و مرفه بودند و اینکه خمینی و دارودسته اش بر خواستها و آرزوهای جامعه سوار شدند و با فریب و نیرنگ به حکومت رسیدند بحث دیگری است که شرایط و خفقان حاکم بر جامعه توسط رژیم پهلوی عامل اصلی سو استفاده ملا ها برای رسیدن بحکومت شد . خاطره ای را برایتان تعریف بکنم سال ١٩٩٣ من از اورپا و پدرم از تبریز برای دیدار همدیگر به باکو - آذربایجان رفتیم و شوروی در حال از هم پاشیدن بود . رفته بودیم به یک بیمارستان برای ملاقات یکی از اقوام که بستری بود پدرم که از وضع ناهنجار بیمارستان و کمبود در بازار ناراحت بود برگشت به من گفت جد اندر جد پهلوی لعنت که باعث شد مردم ما گرفتار آخوند ها شدند اگر رژیم شاه به عوض اختناق و خفقان مرز ها را باز میکرد و جوانان میآمدند این وضع شوروی را میدیدند صد سال یک آخوند نمیتوانست نزدیک حکومت بیاید چه بماند به اینکه آخوند حکومت بکند و این همه جوان را اعدام و دربدر بکند. آقای محققی درست است که زمان شاه بهتر از زمان شیخ بود ولی مردم و روشنفکران دنبال یک جامعه بهتر از شرایط حاکم شاه بودند و امروز نیز دنبال شرایط بهتر هستند و الگوی ما نباید دیکتاتوری پهلوی باشد بلکه اورپا و غرب را باید الگو بگیریم چرا باید دیکتاتوری را وزن بکنیم و بگویم این دیکتاتوری بهتر از آن دیکتاتوری است. ایلانین آغینادا قاراسینادا لعنت یعنی لعنت به مار چه سیاه باشد چه سفید . آقای محققی خودمان را به عوض مردم جا نزنیم بهتر است بگویم که من نظرم اینست که دیکتاتوری پهلوی را ترجیح میدهم .

پ., 13.07.2023 - 14:19 پیوند ثابت
ع باقرزاده

تاريخ به نيکی نشان داد كه مردم عوام كشورما با تكيه بر تجربيات ساده گذشته خود.. بسی بيشتر از كتابخوانهاي اتوپيست درايت و شعور و معال انديشي دارند. بنابراين اگر نادانی را علت اصلی آن فاجعه ۵۷ بدانيم اين جهالت از سوی باصطلاح روشنفکران مسخ شده و غرق در هپروت بود نه از جانب مردم
آيا شرم آور نيست كه میگويند اين نظام ادامه همان نظام پيشين است و هيچ تفاوتي هم در وضع مردم بوجود نيامده ! آخر وقاحت هم اندازه ای دارد. آنچه مسلم است نظام پيشين ايران معايبی داشت که نيازمند يك رفرم سياسي بود. بزرگترين خطاي نظام پيشين اين بود كه توسعه سياسي را تصدق و بلاگردان توسعه اقتصادي و رفاه و آسايش مردم نموده بود. مشكل عمده دخالت حکومت در اصل مشاركت مردم در انتخابات و تعيين سرنوشت سياسي كشور بود كه فضای بسته سياسي هم طبيعي ترين ميوه آن بشمار میرفت. ليكن مقايسه اين رژيم تبهکار اسلامی با نظام شاهنشاهي ايران اگر از جهل مطلق نباشد، بی تعارف يک بی شرمی صرف است.
مردم ايران اگر چه به رستگاري كامل نرسيده و در رفاه مطلق بسر نميبردند ليكن كجا اينچنين بد نام و بی چيز و درمانده بودند. دختر نوجوان اين مردم از فرط استيصال دست به تن فروشي نمیزد. پسر جوان اين مردم مسكين مجبور نبود پس از اتمام تحصيلات در ژاپن و مالزي و اندونزي به عملگي بپردازد و يا براي فرار از آن جهنم آواره كوه و بيابان شود و برای اخذ پناهندگی لبهای خود را بدوزد و دست به خود سوزی بزند و يا براي گرفتن جيره نان جوين و كنسرو لوبيا در كمپ هاي پناهندگي سر در مقابل كساني خم كند كه سابقاً در كشور ايران نوكري و كلفتي ودرباني و شوفري ميكردند. اين مردم امنيت داشتند ، آزادي كامل فردي داشتند. ارتشي قدرتمند داشتند كه حافظ مرزهايشان بود و شب ها با آسودگي سر بر بالين مينهادند
اينها چه ميدانستند پاسدار ملا چپی مجاهد.. يعني چه كميته به چه معناست برادر بسيجي كيلويي چند است و انصار حزب الله کجا میچرند و نهی از منکر چه صيغه ای است. مردم ما آژير حمله هوايی و موشكباران را اصلاً نميدانستند که چيست. كسي از آنها براي اثبات زن وشوهريشان سند وشناسنامه طلب نميكرد. حتا نامي از كوپن و بسيج و مهر مسجد به گوش اين مردم بينوا نخورده بود. خانم های خانه دار در قوطيهاي روغن نباتي و پودرلباسشويي بدنبال قوي هژده عيار سنجاق سينه و سكه طلا میگشتند. كسي را با آستين كوتاه وكفش ولباس رنگين و پودر و ريمل و رژلب كسي كاري نبود. اتوبوس زنانه مردانه اصلا به فكر كسي نمی رسيد. از هيچ كس به صرف نوشيدن يك قوطي آبجو قلابی هتك حرمت و حيثيت نميشد و قيمت يك شيشه ودكاي دست ساز آدم كوركن قاچاق با قيمت يك گاو هفت من شيرده برابري نميكرد
مردم از هر قشر و طبقه ای که بودند زندگی پرنشاط و امکانات ويژه اجتماعی خود را داشتند. هزاران بيمارستان و درمانگاه و کلينيک و شيرخوارگاه و مدرسه و آموزشگاه و پارک و کتابخانه مجانی در اختيارشان بود. آنها چهارشنبه ها قرعه کشی پول پارو کردن و هفت سين طلا و خانه يک ميليون تومانی داشتند. فردين داشتند، ناصر ملک مطيعی داشتند، بهروز وثوقی داشتند، زن عاشق قرمزپوش داشتند. آغاسی و مراد برقی و بالاتر از خطر داشتند. فيلم سلطان قلبها و صمداقا عین الله باقرزاده ..سنگام و بروس لی داشتند. اين مردم ارحام صدر و وحدت و چيچو فرانکو و اميل ساين خود را داشتند. تآتر مولير و شکسپير و اوژن يونسکو و سينمای وودی آلن و اينگمار برگمن و آکينو کوروساوا داشتند

پ., 13.07.2023 - 07:48 پیوند ثابت
محسن کردی

عنوان مقاله
قضیه ساده نگری مردم به فلسفه زندگی است که درست است

بیشترین خوشبختی برای بیشترین مردم 

بسیاری مردم در فلسفه زندگی نخوانده ملا هستند. یعنی بدون آنکه بدانند از روشهای فلسفی پیروی می کنند که فیلسوفانی توصیه کرده یا تعریف کرده اند. مثلا افراد ماکیاولیست هستند بدون انکه خود بدانند و الزاما ماکیاولیست به معنای بد آن هم نیستند بلکه صلاح را در برهه ای در ماکیاولیسم می بینند. 

چرا مردم یاد گذشته می کنند؟ چون از بحث «تیغ اوکام» بدون آنکه اوکام را بشناسند از روش او پیروی می کنند که بهترین توضیح در میان انواع توضیحات برای یک پدیده ساده ترین آن است:

سوال: چرا حال مردم زمان شاه بهتر بود؟ 

پاسخ: چون روش کشورداری او نسبت به سایر روش ها علیرغم عیب هایش بهترین بود. 

بهترین نوع حکومت کدام است:

پاسخ: سوسالیسم! (مارکس)

سوال:   پس چرا مردم به دنبال سوسیالیسم نیستند؟ 

پاسخ: چون خودشان را می شناسند که اهل تقسیم برادرانه نان و امکانات نیستند و بعد هم تجربه کشورهای دیگر را دیده اند. 

سوال: در زمان شاه هم فقیر وجود داشت و نابرابری بود چرا بازهم دوران شاه را ترجیح میدهند؟

پاسخ: چون در آن رژیم بیشترین خوشبختی در دسترس برای  بیشترین مردم بود و آن رژیم سوسیالیست نبود که به دنبال برابری همه در خوشبختی باشد چون امکانش نیست. _(بیشترین خوشبختی برای بیشترین مردم فلسفه بنتام). 

قضیه خیلی ساده این است که مردم حوصله فلسفه بافی را ندارند. کوتاه ترین راه را انتخاب می کنند و حاضر نیستند ریسک کنند و جمهوری سوسیالیستی یا جمهوری مسعود رجوی را امتحان کنند. در آن رژیم خوشبخت بودند و میخواهند دوباره آن رژِیم را انتخاب کنند حتا اگر از خانواده فقیری بودند. مردم حالشان خوب بود. دلیلش خیلی ساده داشتن حس خوشبختی بود حتا اگر بیژن جزنی و حمید اشرف مردم را بدبخت میدید
پ., 13.07.2023 - 07:19 پیوند ثابت
محسن کردی

عنوان مقاله
خیالپرداز

عجیب است! بنظر میرسد که این یاشاراوغلو در دنیای دیگری زندگی می کند. شاید هم من در دنیای دیگری زندگی می کنم. آنچه او از زبان مردم می گوید من چنین حس نمی کنم. این که میگوید من با صدای بلند میگویم،باورکنید،باورکنید،اکثریت مردم ایران انقلاب نمیخواهند،بله انقلاب نمیخواهند،وباز اکثریت مردم ایران شاه ،دیکتاتوری،سلسله پرستی وارث گرایی،مرگزیت گرایی باستانگرایی .....نمیخواهند،اکثریت قاطع مردم ایران فقط اصلاحات میخواهند فقط اصلاحات،اصلاحاتی که آزادی بیان اندیشه،ازادی

یاشار می گوید: من با صدای بلند میگویم،باورکنید،باورکنید،اکثریت مردم ایران انقلاب نمیخواهند،بله انقلاب نمیخواهند،وباز اکثریت مردم ایران شاه ،دیکتاتوری،سلسله پرستی وارث گرایی،مرگزیت گرایی باستانگرایی .....نمیخواهند،اکثریت قاطع مردم ایران فقط اصلاحات میخواهند فقط اصلاحات،اصلاحاتی که آزادی بیان اندیشه،ازادی.. اداامه دارد..
میدونید.. خیلی وقاحت می خواهد.. خیلی .. خیلی وقاحت میخواهد که جلوی چشم این همه ناظران چپ و راست این گونه از زبان مردم حرف بزنید و آرزوهای تان را جایش بنشانید. اگر وقیح نبود دستکم نوشته آقای محققی را تایید میکرد که بله مردم چنین می گویند اما مردم اشتباه می کنند. این قابل قبول است. اما این که به چشم تان ببینید که مردم به گذشته افسوس میخورند اما آنرا نخوااهید ببینید این معنایش توهین به من و هرکس دیگریست که جامعه ایران را به چشم می بیند و بعد یکی مثل یاشار اوغلو میگوید نه.. مردم چیز دیگری می گویند. کفر آدم را در می آورند. بگو مردم اشتباه می کنند قابل تحمل تر است تا این که بگویی مردم چنین نظر ندارند. یاشار در دنیای دیگری در ذهنش زندگی می کند. اگر اسم واقعی اش را نمی نویسد برای آن است که شرم دارد که مورد تمسخر قرار بگیرد. او جرات ندارد با نام واقعی اش این هذیان ها را بر لب آورد.
پ., 13.07.2023 - 07:05 پیوند ثابت
یاشار تورک اوغلو

عنوان مقاله
گذشته،حال،اینده

با عرض ادب وسلام،من با صدای بلند میگویم،باورکنید،باورکنید،اکثریت مردم ایران انقلاب نمیخواهند،بله انقلاب نمیخواهند،وباز اکثریت مردم ایران شاه ،دیکتاتوری،سلسله پرستی وارث گرایی،مرگزیت گرایی باستانگرایی .....نمیخواهند،اکثریت قاطع مردم ایران فقط اصلاحات میخواهند فقط اصلاحات،اصلاحاتی که آزادی بیان اندیشه،ازادی احزاب و تقسیم قدرت ثروت،تبادل‌ فرهنگی تبادل افکار تبادل ثروت تبادل قدرت ودست به دست شدن قدرت ثروت،وبرابری اجتمایی سیاسی فرهنگی وعدالت اجتمایی،وشکوفایی فرهنگی وبه رسمیت شناختن تمام مردمان ایران و جهان در آن لحاظ شده باشد ،بله مردم ایران خواستار اصلاحات وبر قرار ساختار و مدیریت فدرالیستی هستند که ،دران دیکتاتوری ریشه کن،مرکزیتگرایی حذف عدالت از هر نوعش بین مردم پخش و برابری شرایط در جامعه تزریق وروح هم نوع دوستی وروح اتحاد در جامعه تزریق شود،وهمه با غیر هم زبان باغیر هم فرهنگ خود بصورت برابر زندگی کنند و همه دوست دارند رقابت تخریبی جایگزین رقابت سازندگی و همکاری گردد،وساختار فدرالیستی بی بدیل ترین نوع مدیریت برای جوامع ایران میباشد ،
زنده باد عدالت و برابری و آزادی وزنده شکوفایی اقتصادی فرهنگی،وزنده باد اتحاد و بزرگی زیر سایه فدرالیسم،ونفرین بر دیکتاتوری بر مرکزیت گرایی ونفرین بر خودبزرگ بینی ونفرین بر خود شیفتگی ونفرین بر هرگونه برترین طلبی ،وزنده باد آزادی اتحاد ونفرین بر تجزیه و سلام درود بر فدرالیسم واتحاد و بزرگی...

چ., 12.07.2023 - 15:51 پیوند ثابت
ناظر

عنوان مقاله
چرا مردم اینهمه به گذشته...

ابول افندی! زیاد دنده عقب رفتی! اگه این طوری ادامه بدی، میفتی تو سطل آشغال شاه الهی های لس آنجلیسی. اگه یادت باشه این ساواکی های قهار، مفت خورهای آریامهری نیم قرن تمام جنایت و دیکتاتوری کردند. نیم قرن تمام خون مردم ایران را به شیشه گرفتند. درحالیکه هفتاد درصد جامعه در فقر و فلاکت زندگی میکردند، دروازه های تمدن بزرگ: دوازه غارها، حلبی آبادها و حصیر آبادها در اطراف تهران روز به روز دهن باز میکردند، گوئی اژدهای فقر میخواست تهران را به بلعد، اینان نیز با پول نفت و ثروت مردم در کاخهای آنچانی در عیش و نوش غوطه ور بودند. آخر سر نیز با طغیان و قهر انقلابی مردم، اسکلت پوسیده شان بر زمین کوبیده شد. برای همیشه به زباله دان تاریخ پیوستند.
ابول افندی. اگر به اینان سواری بدی از شما سو استفاده کرده، مثل دستمال کاغدی دماغشان را پاک کرده به زباله دان میندازند! نسلی که گویا در آرزوی گذشته است اگر جنایات و گستاخی، خفقان و دیکتاتوری، سرکوب و شکنجه، اعدام جوانان بدست ساواکیهای شاه الهی را تجربه میکرد، نه تنها از فرط وحشت اسم خود را از خاطر میبرد، بلکه بشدت تمام از اینان حذر میکرد. گول تبلیغات اینان را نمیخورد. بنا به ادعای واهی که گویا گذشته بهشت بوده و ما خبر نداشیتیم. این موضوع این سئوال را پیش میکشد: اگر زمان شاه معدوم ایران بهشت بود، چرا انقلاب شد!؟ اگر نسل جدید اوضاع گذشته را بدرستی نمیداند، شما که میدانی موضع چیست! شما که میدانی گذشته وحشتناک بود. شاه دیکتاتور بود. پدرش دیکتاتور بود. خمینی دیکتاتور بود. سید علی هم دیکتاتور است. ابول جان. تجربه را تجربه کردن خطاست. از ظالم نمیشود به ظالم شکایت کرد. از ترس عقرب به افعی پناه بردن خطاست.

چ., 12.07.2023 - 14:23 پیوند ثابت
نظرات رسیده

Haydeh Nazem

سخنانی که زبان اکثریت ملت ایران هست چون از دل برمیاد بر دل مینشیند جوانانی که کشته و اعدام شدند صفحات اینستاگرامشان را ببینید همه پست هایشان حرف از گذشته و ازادیهای اجتماعی هست من اسنپ زیاد استفاده میکنم اکثرا تحصیلکرده هم هستند به نسل ما فحش میدهند میگویند شما بودید که مارا بدبخت کردید اکثرا با مشکلات اقتصادی درگیر و امیدی به اینده ندارند

چ., 12.07.2023 - 10:46 پیوند ثابت
ع باقرزاده

چه بیهوده و به عبث میگفتند و مینوشتند... نظام پادشاهی به
زباله دان تاریخ.. سپرده شد
اما حیرتا که امروز همان کسان چه نیروهای چپ کمونیستی در همه رنگش و چه مجاهدین خلق تروریست و زن ستیز دست در دست تبهکاران جمهوری اسلامی علیه همان .. زباله دان تاریخ سپرده.. مبارزه می کنند
حال پرسش این است که کدام نظام و اندیشه به زباله دان تاریخ سپرده شد و بزودی سپرده میشود؟

چ., 12.07.2023 - 10:41 پیوند ثابت
نظرات رسیده

Mike Nader

چندين سالهاست كه مردم با بى زبانى و بدون تحليل هاى روشنفكرانه و ساده دارند اين واقعيت را تكرار ميكنند عكس هاى قديمى و ويدو هاى قديمى براى نمونه به نمايشى مى گذارند جوانان نو انديش و يا نسل جوان با خواسته ها و شعارهاى خيابانى اش نسل قديمى را بار ها به زير سؤال برده است انها از تكرار شعارهاى توخالى خسته شده اند اين نسل از كلامات خسته كننده و تفرقه ها و دشمنى ها و حاشيه پردازى ها بيزارند..

چ., 12.07.2023 - 10:13 پیوند ثابت
نظرات رسیده

Hamid Dadpoor

همین مردم حداقل از دو دهه قبل از انقلاب به اهل دیانت توجه کردند و هیچ اهمیتی به نخبگان سیاسی و فرهنگی ان دوره ندادند. امروز نیز بعد از گذشت ۶ دهه از ان روزها بدانان توجهی نمی دهند. حال که اکثریتی متوجه شده اند که ان اسلام و عدل علی و حق مظلوم و.. دروغ و سرابی بیش نبوده دنبال راهی برای نجات از این معظل بزرگ تاریخی هستند.

متاسفانه اکثریتی امروز راه نجات را نه در نگرش رو به آینده، بلکه دربازگشت به دوران قبل از انقلاب یا باستانگرایی آریایی میبینند!

همین مردم در دوران قبل از انگلاب بهمن ۵۷ باستانگرایی اسلامی را طلب میکردند که نتیجه اش برای همه روشن است.

نسلی در خیابانهاست که با جان خویش تشنه تغییر است. هیچکس به انان عدالت و ازادی بمعنای غربی ان را یاد نداده و انان تشنه یاد گرفتن هستند، امکانات یادگیری را رژیم مسدود کرده است. همین جوانان فقط عکسهای دو دوران را طوری مقایسه میکنند که در انها از حلبی ابادهای تهران خبری نیست.

چ., 12.07.2023 - 10:10 پیوند ثابت
شیوا سردارزاده

عنوان مقاله
سوال ! چرا مردم این همه به گذشته رجوع می کنند؟

نمیدانم فرصت داشتین مسیر مورچگان را تعقیب کنین؟ من در زندان این کار را کردم.
مورچه با آن مغز کوچکش وقتی مسیری را اشتباه میرفت هرگز برنمیگشت به نقطه ی آغاز.
مردم ایران انقلاب کردن چون میدانستن که یک جای کار اشکال دارد. شاید اکثرا نمیتوانستن احساس خود را تئوریزه کنن ولی احساس درونی شان میگفت که نمیخواهند زیر نظر دیکتاتوری زندگی کنن و خود را شایسته ی زندگی در حد کشورهای پیشرفته میدانستن.باز اکثریت شان نمیتوانستن این خواست درونی خود را بشیوایی انشا نویس مان بزبان بیارن ولی سخن روشنفکران و نویسندگان آنزمان را منطقی تراز استنتاجات رژیم آریامهری میدیدن. و باز اکثریت آنها (بجز عوامل خمینی و گوادالوپ) اصلاحات میخواستن نه انقلاب. این خود شاه بود که چاره ای جز انقلاب برای ملت باقی نگذاشت. واضح بگم مردم میخواستن در امور سیاسی کشور بازی گرفته بشن. حالا نویسنده این مقاله دوست داره که مردم برگردن بهمان شرایط زندگی بزعم خودخوبِ در قفس زیبای شاه؟
مشکل بعضی ها اینه که یا از اینطرف پشت بام میافتن یا از آنطرف.

چ., 12.07.2023 - 08:35 پیوند ثابت
نظرات رسیده

همین مردمی که کمابیش در پیرامون همه ی ما در خانواده و دوستان قدیمی مان وجود دارند و تحلیلشان از وضعیت امروز ایران بر واقعیت موجود منطبق است، تا دو سه سال پیش به جناح های ظاهرن مختلف و آلترناتیوی در مقابل اصولگرایان امیدوار بودند و در صندوق های رای رژیم به دنبال آن آلترناتیو می گشتند. من از نسلی حرف میزنم که چهل سال به بالاست که در انقلاب اسلامی و در سرنگونی سیستم پهلوی شرکت داشته یا همان اوایل این انقلاب به دنیا آمده و حالا در اواسط چهل سالگی است. این دو نسل خیلی خوب تحلیل میکند و مجرد نمی اندیشد اما منتظر است کسی بیاید و اوضاع را دگرگون کند و خود به تماشا نشسته است. آن نسلی که بی پروا به بارِ شیشه ی حکومت اسلامی روی الاغ چوب می زند در شرایطی به دنیا آمده که جهان شبکه ای از اطلاعات شده و هر ثانیه در جریان تحولات دنیا قرار گرفته و هیچ روایت و خیالبافی او را قانع نمی کند. گویی او آمده تا به همه ی ما بگوید بروید کنار، به اندازه کافی خیال بافی کرده اید و گند زده اید چه تو که سعادت را در بی طبقه ی توحیدی و لچک سرخ می دیدی و چه آن که داس و چکش را بر فرق ادمها می کوفت، شما به زباله دان تاریخ تعلق دارید، اکنون نوبت ماست که هیچ خط کش ایدئولوژیکی ما را راهنما نیست جز دیدن خود انسان و نیازهایش!

چ., 12.07.2023 - 08:06 پیوند ثابت
کیانوش توکلی

خطاب به جناب  ع ه باقرزاده : از این پس اگر کامنت های پر شمار تان ، مرتبط با موضوع مقاله و یا نوشته نباشد ؛ درج نخواهد شد و در صورت تکرار ؛ بلوک خواهید شد

چ., 12.07.2023 - 07:58 پیوند ثابت
نظرات رسیده

واقعیت های تلخ ولی نه راهکاری برای امروز و فردای ایران، هیجان و نفرت نسبت به دیروز و امروز همچنان مانع از دیدن ریشه هایی است که گرفتاری و‌مشکلات ۱۰۰ ساله ما را رقم زده است.

چ., 12.07.2023 - 07:54 پیوند ثابت

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.