رفتن به محتوای اصلی

آدرس فراموش شده ؛رهبرانقلاب ۵۷ که بود؟
03.10.2023 - 14:48
پس از ۴۴ سال گذشت انقلاب ۵۷ که آدرس های گوناگونی برای علت و مراکز تصمیم گیری انقلاب ۵۷ مطرح شده است؛اینک به ضعف های شاه در اداره کشور در روزهای بحرانی انقلاب ۵۷ اشاره های بیشماری دیده می شود که منجر به تسلط روحانیون پیرو خمینی بر ایران شد!
پس از ۴۴سال هنوز تحقیقات همچنان در باره اینکه چرا و چگونه انقلاب شد ادامه دارد! دراین میان به جمله معروف مهندس مهدی بازرگان که معروف به و گفته ها و جملات  کوتاه در باره رخداد های روزهای طوفانی هست؛ شوربختانه بطورکلی  به فراموشی سپرده شده است باید نظری دو باره افکند!
وقتی در اواسط سال ۵۷ خبرنگاران  خارجی از مهندس بازرگان پرسیدند: چه کسی رهبر انقلاب هست ؟ مهدی بازرگان بدون تعارف گفت:
«جمله معروف بازرگان این است که گفت؛ رهبری اصلی را شاه کرد و او باعث شد که انقلاب شود»
در این جمله بازرگان نکات بسیار مهمی نهفته است که کم کم اکثر اطرافیان شاه بدان نیز اقرار می کنند!
بازرگان که قدرت طلب نبود پس از پذیرش مقام نخست وزیر دولت انقلاب؛ شبها در تلوزیون ظاهر می شد و از اینکه مقام نخست وزیری را پذیرفته است ابراز پشیمانی می کرد و جمله معروفش این بود: سه سه بار غلط کردم که نخست وزیر شدم!
اساسا بازرگان با اهداف خمینی در تضاد بود و او طرفدار جمهوری دمکراتیک با مفاهیم اسلامی بود که خمینی بلافاصله با نظر بازرگان مخالفت کرد.
خمینی از بازرگان لیبرال و دمکرات شناخته شده نزد غربی ها به شکل وسیله ای مناسب به اهداف خویش بهره برداری کرد تا به نیات پلید خود دست یابد!

«بجنوردی: امام با انتخاب بازرگان، غرب را فریب داد!انتخاب مهدی بازرگان برای نخست وزیری بهترین کاربود تا فرصت سازمانی و تشکل نیروهای انقلابی پیدا شود و آمریکا و سایر همپیمانانش به اشتباه بیفتند تا دست به توطئه های وسیع علیه انقلاب نزنند. برای رسیدن به این هدف چه کسی بهتر از مهندس بازرگان؟»

چون خمینی از مدتها قبل می دانست که بازرگان به رفتن شاه و تشکیل حکومت جدید اعتقاد نداشت!لذا از او اطرافیانش برای دوره گذار به مرحله تشکیل نظام ولایت فقیه بهره برداری نمود!
مهندس بازرگان به هیچ وجه از پیروزی انقلاب راضی نبود چون بلافاصله پس از ۲۲ بهمن ۵۷ گفت: 
«باران می خواستیم امّا سیل آمد!»
نیروهای سیاسی چپ بدون استثنا به بازرگان بعنوان لیبرال حمله می کردند و او را دست نشانده امریکا قلمداد می کردند و این همان چیزی بود که خمینی می خواست و نیروهای چپ با آگاهی کامل در خدمت خمینی ضد امپریالیست قرار گرفته بودند!
شکل گیری حکومت اسلامی با قانون اساسی ارتجاعی کاملا حساب شده پیش رفت!
قانون اساسی نوشته شده در پاریس که از جمهوری پنجم فرانسه الهام گرفته شده بود در مجلس خبرگان به فراموشی سپرده شد و قانون جمهوری اسلامی بر اساس اندیشه ارتجاعی ولایت فقیه پی ریزی شد!
تراژدی تاریخ این هست که آیت الله منتظری بعنوان رییس مجلس خبرگان پرچمدار تصویب قانون ولایت فقیه پس از مدتی از کرده خویش پشیمان شد و مغضوب خمینی قرار گرفت و کنار گذاشته شد!
در پایان باید نتیجه گرفت که هر انقلاب در هر کشوری مسببان فراوانی دارد! ابتدا ناکارآمدی حاکمان و سپس انقلابیونی که وعده کارآمدی به جامعه می دهند تا به قدرت دست یابند! 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

ایران گلوبال

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

دیدگاه‌ها

جمال.مرز تایبات

عنوان مقاله
دنبال نخود سیاه

شرایط جامعه جوشان انقلابی ،و خواهان تغییر و تحول را نمیشود با نقل قول های عامیانه امثال بازرگان و بیاد شاه افتادن پاسخ داد.
این نوعی مردم فریبی است . انقلاب دلیل عینی و بحران اقتصادی فرهنگی دارد و نه نقل حدیث و روایت و خاطره و مرخرفات فردی مشتی ابله که در سفر به غرب آفتابه همراهش میبرد و از آب کر برای غسل و وضو میگفت..
تابحال شاه یک نابغه بود و گناه انقلاب به گردن 57 ها و چپ ها و ملیون و مجاهدین و روشنفکران و مبارزان بود، این بار دوباره شاه بیمار و گوش بفرمان انگلیس و امریکا و آیات عظام، مقصر شد! جامعه ای که ژورنالیست اش اینطور دچار توهم و آدرس غلط دادن باشد، سرانجامش سراب و ره به ترکستان بردن است بقول شاعر.

س., 03.10.2023 - 15:50 پیوند ثابت

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.