رفتن به محتوای اصلی

23 نوامبر: این توافق امکان تمدید توقف بیشتر در جنگ به ازای آزادی ۱۰ گروگان دیگر را می‌دهد
23.11.2023 - 07:53

 

کدام زندانیان فلسطینی قرار است آزاد شوند و چند فلسطینی در اسرائیل زندانی هستند؟

اسرائیل و حماس با مبادله زندانیان و گروگان‌ها، و همین طور چهار روز وقفه در جنگ موافقت کرده‌اند.

اسرائیل نام ۳۰۰ فلسطینی را منتشر کرده که قرار است در جریان این تبادل آزاد شوند. رده سنی این زندانیان بین ۱۴ تا ۵۹ سال است، اما بیشتر آنها ۱۷ یا ۱۸ ساله هستند. ۲۷۴ نفر از این زندانیان مرد هستند. فهرست نام آنها به دلیل تشریفات قانونی در اسرائيل منتشر شده است. قبل از هر تبادل زندانی،‌ شهروندان اسرائیلی ۲۴ ساعت فرصت دارند تا اگر مخالفتی دارند به دادگاه عالی اسرائیل ارا‌ئه دهند.

در مرحله اول،‌ حماس در مجموع ۵۰ نفر از گروگان‌های زن و کودک را آزاد خواهد کرد. انتظار می‌رود روزانه ۱۲ نفر از گروگان‌ها آزاد شوند. بعد از آن اسرائیل ۱۵۰ زندانی فلسطینی را آزاد خواهد کرد.

در مرحله دوم، وقفه در جنگ به ازای آزادی هر ده گروگان،‌ یک روز تمدید خواهد شد. اسرائیل «تا ۱۵۰ زندانی فلسطینی» را آزاد خواهد کرد، اگر «تا ۵۰» گروگان از غزه آزاد شوند.

رهبران جهان از این توافق که با میانجی‌گری قطر به دست آمده استقبال کرده‌اند.

 

قطر: فهرست سیزده گروگان و زمان‌بندی آزادی آنها صرفا مربوط به روز جمعه است

ماجد الانصاری، سخنگوی وزارت خارجه قطر گفته است که ۱۳ نفر از افرادی که توسط شبه‌نظامیان حماس گروگان گرفته شده‌اند، بعد از ظهر فردا - جمعه - آزاد خواهند شد.

وی تاکید کرده است که فهرست گروگان‌هایی که آزاد خواهند شد و ترتیبات آزادی آنان صرفا مربوط به روز جمعه است و فهرست و ترتیب آزادی بقیه گروگان‌ها بعدا مشخص می‌شود.

سخنگوی وزارت خارجه قطر گفت که هدف این کشور تلاش برای برقراری یک آتش‌بس پایدار است.

او در مورد این سیزده گروگان گفت که این گروه شامل تعدادی زنان سالمند و کودکان خردسال است که فردا حدود ساعت ۴ بعدازظهر آزاد خواهند شد.

وی هشدار داد که «قطعات متحرک» متعددی وجود دارد » و آزادی گروگان‌ها در طول مدت آتش‌بس هر روز در یک بازه زمانی خاص صورت خواهد گرفت.

گروگان‌های آزاد شده به صلیب سرخ تحویل می‌شوند و هدف این است که انتقال افراد آزاد شده در هر دو طرف تا حد امکان در امنیت صورت گیرد.

آقای الانصاری افزود: «باید به خاطر داشته باشیم که اینجا یک منطقه جنگی است.»

او پیشتر گفته بود که آتش‌بس چهار روزه ساعت ۷ صبح فردا آغاز می‌شود و آزادی اولین گروه گروگان‌ها در ساعت ۴ بعدازظهر روز اول صورت خواهد گرفت.

بر اساس توافقنامه بین اسرائیل و حماس قرار است ۵۰ گروگانی که حماس در اختیار دارد در طول چهار روز توقف درگیری آزاد شوند و اسرائیل نیز شماری از زندانیان فلسطینی را آزاد کند.

 

این توافق امکان تمدید توقف بیشتر در جنگ به ازای آزادی ۱۰ گروگان دیگر را می‌دهد

فرانک گاردنر

خبرنگار بی‌بی‌سی در امور امنیتی

جزئیات اعلام شده توافق آتش‌بس توسط قطر، میانجی مذاکرات، به طوری کلی با چارچوب کلی توافق آزاد کردن گروگان‌ها که به سختی به دست آمد، مطابقت دارد.

قرار است از ساعت ۵ صبح فردا به وقت گرینویچ، آتش بسی چهار روزه در جنگ غزه آغاز شود و از ساعت ۲ بعدازظهر به وقت گرینویچ اولین گروه ۱۳ نفره از گروگان‌های اسرائیلی توسط حماس آزاد شده و به کمیته بین المللی صلیب سرخ تحویل داده شوند.

به محض خروج این گروگان‌ها، ۳۹ فلسطینی که در زندان‌های اسرائیل نگهداری می‌شوند، آزاد خواهند شد.

اگر همه چیز به‌خوبی پیش برود، این روند باید طی سه روز دیگر تکرار شود تا زمانی که ۵۰ گروگان در ازای ۱۵۰ زندانی فلسطینی آزاد شوند و کمک‌ها و سوخت بیشتری به غزه ارسال شود.

اسرائیل به صراحت اعلام کرده که قصد دارد پس از آن به حملاتش به حماس ادامه دهد، اقدامی که همه کشورهای منطقه با آن مخالف هستند.

با این حال این معامله امکان تمدید یک روز دیگر را برای توقف در جنگ و آزاد کردن ۱۰ گروگان دیگر دارد.

هنوز چیزهای زیادی وجود دارد که ممکن است اشتباه پیش برود، اما این نزدیک ترین چیزی است که خانواده‌های گروگان‌ها تاکنون برای پیوستن دوباره به غریزان خود داشته‌اند.

وزیر اسرائیلی می‌گوید وقفه در درگیری‌ها به معنای پایان «جنگ علیه حماس» نیست

آمیچای چیکلی

 

آمیچای چیکلی یکی از وزیران کابینه اسرائیل و عضو حزب لیکود به خبر توافق آزادی گروگان و آتش بس موقت واکنش نشان داده است.

وی در گفتگو با بی‌بی‌سی گفته است که این توافق پس از یک شب طولانی جلسه کابینه و رای گیری به نتیجه رسید.

او به توافق رای مثبت داد، اما گفت: «باید درک کرد که این فقط یک وقفه است. ما قرار نیست جنگ علیه حماس را پایان دهیم.»

وی در پاسخ به این سوال که آیا اسرائیل ممکن است در ازای گروگان‌های بیشتر به تمدید آتش‌بس فکر کند، گفت که اسرائیل اعتمادی به حماس ندارد که به تعهدشان پایبند باشند.

او افزود که برقراری تعادل بین بازگرداندن گروگان‌ها به خانه و نابودی حماس پیچیده است.

چیکلی گفت که دلیل تاخیر در آتش‌بس موقت را که گمان‌می رود صبح پنجشنبه آغاز شود را نمی‌داند.

او گفت که ممکن است دوباره وقفه در درگیری‌ها به تعویق بیفتد و این را به عدم اعتماد به حماس نسبت داد.

وی افزود: «ما امیدواریم که فردا بتوانیم ۱۳ مرد و زن و فرزند خود را ببینیم. ما امیدواریم، اما تا زمانی که این اتفاق نیفتد، باید شک داشته باشیم.»

چه اطلاعاتی تا این لحظه در خصوص توافق آزادی گروگان‌ها می‌دانیم

مجید الانصاری، سخنگوی وزارت خارجه قطر

 

ماجد النصری، سخنگوی وزارت خارجه قطماجد النصری، سخنگوی وزارت خارجه قطر

در اینجا خلاصه کوتاهی از آنچه که به تازگی در مورد توافقنامه آزادی گروگان‌ها از سوی ماجد الانصاری سخنگوی وزارت خارجه قطر اعلام شده را می‌آوریم:

 • توقف درگیری‌ها از ساعت ۷ صبح روز جمعه به وقت محلی در شمال و جنوب نوار غزه آغاز خواهد شد.
 • ۱۳ گروگان حدود ساعت ۴ بعدازظهر آزاد خواهند شد.
 • همه کسانی که در مرحله اول قرار است آزاد شوند زن و کودک هستند.
 • قرار است آنها به صلیب سرخ تحویل داده شوند، اما جزئیاتی از مسیر خروج آنها از غزه ارائه نشده است
 • قطر می‌گوید انتظار دارد زندانیان فلسطینی «در نتیجه آزادی گروگان‌ها» آزاد شوند، اما تعداد آنها را اعلام نکرده است.
 • اسرائیل تایید کرده که فهرستی از کسانی که ابتدا آزاد خواهند شد را دریافت کرده و در حال تماس گرفتن با خانواده‌های آنها هستند.
 • حماس تایید کرده که وقفه چهار روزه درگیری‌ها از ساعت ۷ صبح آغاز می‌شود و می‌گوید چهار کامیون سوخت و ۲۰۰ کامیون کمک‌رسانی در هر چهار روز اجازه ورود به غزه را خواهند داشت.
 • ماجد الانصاری، سخنگوی وزارت خارجه قطر گفت معتقد است جزئیات این طرح «سالم و با قوت» تنظیم شده و گفت: «نمی‌دانم باید بگویم مطمئن هستم یا نه، اما ما بسیار امیدوار هستیم و تعهدی که از هر دو طرف دیده‌ایم ما را به سمت مثبت بودن سوق می‌دهد.»

ارتش اسرائیل از پرتاب ۳۵ موشک از لبنان به سوی اسرائیل خبر داده است

ارتش اسرائیل از پرتاب ۳۵ موشک از داخل لبنان به اسرائیل خبر داده است.

اسرائیل گفته است که هواپیماهایش چندین موشک را رهگیری کرده و با آتش توپخانه پاسخ داده‌اند.

پیش از این دانیل هاگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل در شبکه اجتماعی ایکس گفته بود که تبادل آتش و فعالیت‌هایی در نزدیکی جنوب لبنان وجود داشته است.

تداوم بمباران‌های اسرائیل؛ رئیس بیمارستان اندونزی از خطر فزاینده برای بیماران خبر داد

رئیس بیمارستان اندونزی در شمال غزه با توجه به تداوم بمباران‌های اسرائیل، از خطر فزاینده برای بیماران این بیمارستان خبر داده است.

درگیری با تانک‌های اسرائیلی در خارج از این بیمارستان طی روزهای گذشته ادامه داشته است.

دکتر مروان سلطان به بی‌بی‌سی گفت بسیاری از بیماران این بیمارستان کودکان با جراحات‌های سوختگی هستند که باید به مکان امن‌تری منتقل شوند.

او همچنین گفت که مردم در راهروهای بیمارستان پناه گرفته‌اند، زیرا که شیشه‌ها در اثر تیراندازی شکسته شده است.

رئیس بیمارستان گفته که دفترش چندین بار هدف قرار گرفته است.

ارتش اسرائیل دستور تخلیه این بیمارستان را صادر کرده، اما پزشکان آن جا اصرار دارند که این کار تنها در صورتی انجام شود که بتوان بیماران را به سلامت خارج کرد.

 

وزیر خارجه ایران با دبیرکل حزب‌الله لبنان دیدار کرد

وزیر خاجه و دبیرکل حزب الله

 

به گزارش خبرگزاری ایرنا، حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران که به لبنان رفته، امروز با حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان دیدار و در مورد جنگ غزه و تلاش‌های سیاسی برای توقف حملات اسرائیل و « سناریوهای مطرح در این خصوص» گفتگو کرد.

براساس این گزارش، حسن نصرالله «با اشاره به ایستادگی وصف‌ناپذیر رزمندگان مقاومت ‌و مردم مقاوم فلسطین در نوار غزه ‌و کرانه باختری و تاکید بر آمادگی کامل مقاومت در جبهه‌های مختلف» گفت که «شکست اسرائیل قطعی است.»

حسین امیرعبداللهیان هم گزارشی از اقدامات دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران ارائه کرد و در مورد توافق اسرائیل با آتش‌بس جهت آزادی گروگان‌ها گفت که «برقراری آتش بس انساندوستانه و تبادل اسرا نتیجه مقاومت و پایداری ملت فلسطین و عجز و درماندگی رژیم صهیونیستی در برابر مقاومت است.»

این دومین سفر او به لبنان از زمان آغاز جنگ غزه است و به گفته ایرنا در این سفر با «برخی فرماندهان گروه‌های مقاومت در لبنان، نخست وزیر و رئیس مجلس آن کشور» دیدار کرده است.

مقامات ایران و حزب‌الله لبنان ضمن تایید و حمایت کامل از عملیات حماس در ۷ اکتبر، تاکید کرده‌اند که در طراحی و اجرای آن دخالتی نداشته‌اند.

اسرائیل بازداشت رئیس بیمارستان شفا غزه را تایید کرد

اسرائیل خبر بازداشت رئیس بیمارستان شفا، بزرگترین بیمارستان شهر غزه را تایید کرده و گفته است او در بازداشت نیروهای امنیتی است.

پیشتر یک پزشک بیمارستان اندونزی در غزه در گفتگو با بخش عربی بی‌بی‌سی از بازداشت ابوسلامیه خبر داده بود و اینک ارتش و سازمان امنیت اسرائیل تایید کرده‌اند که او در بازداشت است.

در اطلاعیه مشترک این دو نهاد آمده است که «شواهد به دست آمده حاکی از آن است که تحت ریاست ابوسلامیه، از بیمارستان شفا به عنوان مرکز فرماندهی و کنترل حماس استفاده می‌شد.»

ناو آمریکایی «پهپادهای حوثی‌های یمن را منهدم کرد»

ارتش آمریکا می‌گوید یکی از ناوهای نیروی دریایی این کشور در دریای سرخ چند پهپاد شلیک شده از مناطق تحت تسلط شبه‌نظامیان حوثی یمن را منهدم کرده است.

فرماندهی مرکزی ایالات متحده مستقر در منطقه گفته است که به ناو توماس هادنر و خدمه آن آسیبی نرسیده است.

حوثی‌های مورد حمایت ایران از زمان آغاز جنگ غزه به پرتاب هواپیماهای بدون سرنشین و موشک به سمت اسرائیل متهم شده‌اند.

روز چهارشنبه ارتش اسرائیل اعلام کرد که یکی از هواپیماهای این رژیم موشکی را که مظنون به شلیک این گروه بود، رهگیری کرد.

ایالات متحده امیدوار است آزادی گروگان‌ها از صبح جمعه آغاز شود

در حالیکه یک مقام ارشد اسرائیلی گفته است آزادی گروگان‌ها به تعویق افتاده، کاخ سفید ابراز امیدواری کرده است آزادی گروگان ها از اوایل روز جمعه آغاز شود.

سخنگوی رئیس جمهور آمریکا تاکید کرد که توافق بین حماس و اسرائیل «در مسیر درست» قرار گرفته است.

این توافق، شامل یک توقف چهار روزه در جنگ، قرار بود ساعت ۱۰:۰۰ به وقت محلی امروز، روز پنجشنبه به اجرا درآید.

سخنگوی کاخ سفید گفته است که «این توافق مورد تایید قرار گرفته و همچنان برجاست.»

به نقل از آدرین واتسون، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا، گزارش شده که طرفین در حال کار روی جزئیات لجستیکی نهایی به ویژه برای اولین روز اجرای این طرح هستند.

او گفت: «هدف اصلی ما این است که اطمینان حاصل کنیم که گروگان‌ها در امنیت به کشورشان آورده می‌شوند و این موضوع در مسیر درست قرار دارد و ما امیدواریم که اجرای آن از صبح جمعه آغاز شود.»

تزاچی هانگبی، مشاور شورای امنیت ملی اسرائیل هم اواخر روز چهارشنبه گفت که این توافق قبل از جمعه انجام نخواهد شد در حالیکه قبلا گفته شده بود روز پنجشنبه انجام خواهد شد.

او در مورد علت تاخیر توضیحی نداد.

رادیو تلویزیون اسرائیل به نقل از یک مقام اسرائیلی، پیشتر گزارش داده بود که علت تاخیر در اجرای توافقنامه، امضا نشدن آن توسط حماس و میانجی قطری است اما افزود اسرائیل خوشبین است که پس از امضای آنها، توافقنامه اجرایی خواهد شد.

سازمان ملل متحد: «وقفه چهار روزه در جنگ کافی نیست»

آژانس سازمان ملل متحد برای کمک به امور فلسطینیان می‌گوید در حال حاضر نزدیک به یک میلیون نفر در مراکر مرتبط با آن در غزه پناه گرفته‌اند.

تمارا الرفا به بی‌بی‌سی گفت این نهاد باید بتواند به شمال غزه، جایی که اسرائيل دستور تخلیه آن را صادر کرده است برود و تنها در صورتی می‌تواند این کار را انجام دهد که اسرائيل در جریان آتش‌بس به این آژانس ضمانت امنیتی بدهد.

خانم الرفا به بی‌بی‌سی گفت که این آژانس می‌خواهد درست مثل جنوب غزه، در شمال هم درمانگاه‌های سیاری را به پناهگاه‌ها بفرستند و نان و آرد و آب در میان مردم شمال غزه توزیع کند، اما «چهار روز وقفه در جنگ برای جواب به گستره و عمق فجایعی که در جریان است کفایت نمی‌کند.»

به گفته خانم الرفا ۲۰۰ کامیون حامل کمک‌های انسان‌دوستانه که در هر روز از این وقفه چهار روزه اجازه ورود به منطقه را یافته‌اند میزان بسیار کمی است.

وی افزود چهار تانکر سوختی که که بر اساس توافق اجازه ورود به غزه را خواهند یافت تنها نیمی از نیاز این آژانس برای تردد، راه‌اندازی ژنراتورها و دستگاه‌های پمپ و تصفیه آب، و بیمارستان‌ها و نانوایی‌ها برآورده خواهد کرد.

سر خط خبرها تا این ساعت

نتانیاهو گفته است جنگ علیه حماس تا پیروزی ادامه خواهد داشت

کشته شدن «پنج جنگ‌جوی حزب‌الله» در حمله اسرائیل به لبنان

مقام ارشد اسرائيلی: پیش از جمعه گروگانی آزاد نخواهد شد

سازمان ملل متحد: «وقفه چهار روزه در جنگ کافی نیست»

وزیر دفاع اسرائيل: با موفقیت به برچیدن زیرساخت نظامی حماس نزدیک می‌شویم

ارتش اسرائيل بر ادامه جنگ با حماس تاکید کرد

پیکر صدها فلسطینی بی هویت در گور جمعی به خاک سپرده شد

سوئیس فعالیت حماس و حمایت از آن را در این کشور ممنوع می‌کند

اسرائیل می‌گوید یک حمله موشکی را ردگیری کرده است

وزیر خارجه بریتانیا با وزرای خارجه چند کشور عرب دیدار کرد

«شش فلسطینی در کرانه باختری رود اردن کشته شدند»

۱۴ آمبولانس برای تخلیه بیماران به بیمارستان شفا رفتند

حزب‌الله لبنان: پسر نماینده پارلمان لبنان در حمله اسرائیل کشته شده

حزب‌الله می‌گوید پسر یکی از نمایندگان ارشد پارلمان لبنان در حمله اسرائیل کشته شده است

به گفته گروه اسلامگرای حزب‌الله پنج عضو این گروه شبه‌نظامی وابسته به حکومت ایران در لبنان در حمله اسرائیل به شهر بیت یاحون در جنوب لبنان کشته شدند.

این گروه می‌گوید که عباس رعد، پسر محمد رعد، از اعضای ارشد حزب‌الله و عضو پارلمان لبنان یکی از اینها بود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، از آغاز دور جدید خشونت در مرز اسرائیل و لبنان تا کنون در مجموع ۸۵ شبه‌نظامی حزب‌الله کشته شده‌اند.

ارتش اسرائیل اعلام کرد که شامگاه چهارشنبه به چند هدف متعلق به گروه حزب‌الله لبنان از جمله «زیرساخت‌ها و سلول‌های تروریستی» که سعی در پرتاب موشک به سوی اسرائیل و شلیک به نیروهای اسرائیلی را داشتند، حمله کرد.

حزب‌الله بزرگترین نیروی سیاسی و نظامی در لبنان است. این سازمان توسط بریتانیا، ایالات متحده و اتحادیه عرب یک سازمان تروریستی طبقه‌بندی شده است.

بعضی کشورهای دیگر نیز شاخه نظامی آن را سازمان تروریستی می‌دانند.

پیکر صدها فلسطینی مفقود‌الهویه در گور جمعی به خاک سپرده شد

پیکر صدها فلسطینی مفقود‌الهویه در یک گور جمعی در شهر خان یونس به خاک سپرده شده است.

بهرام دبابش سخنگوی وزارت بهداشت غزه که توسط شاخه سیاسی حماس اداره می‌شود به خبرگزاری رویترز گفته است این افراد درحالی کشته شده‌اند که خانواده و بستگانشان از آنها بی‌خبر بودند. ما هیچ‌کدامشان را نمی‌شناسیم.»

به گفته مقام‌های محلی این عده که کودکان نیز در میانشان دیده می‌شود در حملات اسرائیل به شمال غزه کشته شده‌اند اما به دلیل ادامه جنگ در خان یونس دفن می‌شوند.

حامد النجار یکی از کارکنان وزارت بهداشت در محل دفن این افراد به خبرگزاری رویترز گفت: «آنها را در گور جمعی دفن کردیم تا بوی اجساد در منطقه کنترل شود. جسم و روح آنها با تدفین آرام می‌گیرد و به دیدار خالقشان می‌روند.»

کنفرانس خبری نخست وزیر اسرائيل در جریان است

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائيل و بنی گنتز و یوآو گالانت وزرای دولت او در کنفرانسی خبری در تل‌آویو، اطلاعاتی درباره آزادی گروگان‌های اسرائیلی ارائه کرده‌اند.

آقای نتانیاهو که پیش از دو نفر دیگر صحبت کرد یک بار دیگر تکرار کرد هدف از جنگ آزادی گروگان‌ها و نابودی حماس است.

او از ارتش اسرائیل به دلیل فعالیتش در این جنگ تقدیر کرد و تاکید کرد «هیچ قاتلی» در جریان توافق با حماس از زندان آزاد نخواهد شد.

نخست وزیر اسرائيل افزود انتظار دارد تعدادی از مادران و فرزندان آزاد شوند: «گام‌هایی بود که برای برداشتنشان مجبور بودیم. در این کار گاهی تصمیم‌های دشواری باید گرفته شود.»

وی افزود ارتش اسرائيل از هر فرصتی برای بازگرداندن گروگان‌ها به کشور استفاده خواهد کرد.

به گفته این رهبر اسرائیل در جریان جلسات روز گذشته ایمنی سربازان اسرائيل در جریان آتش بس موقت تضمین شده است. و پس از آن ارتش اسرائيل به عملیات خود علیه حماس در شمال و جنوب غزه ادامه خواهد داد.

آًقای نتانیاهو در این کنفرانس خبری گفت با اشاره به کشته شدن برخی از نیروهای ارتش در جنگ گفت پیروزی هزینه سنگینی دارد و افزود خانواده این سربازان از او خواسته‌اند به این جنگ ادامه دهد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائيل

 

 

 

در یک نگاه؛ تازه‌ترین موقعیت نیروهای اسرائیلی در غزه

غزه

 

یونیسف: «آتش‌بس برای نجات جان کودکان غزه کافی نیست»

کاترین راسل، رئیس یونیسف

 

کاترین راسل، رئیس یونیسف: کاترین راسل، رئیس یونیسف

رئیس صندوق جهانی کودکان، یونیسف، نوار غزه را «خطرناک‌ترین نقطه دنیا برای کودکان» خوانده است.

کاترین راسل، رئيس یونیسف در سخترانی خود در شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت «آتش بسی که به دشواری میان حماس و اسرائيل بسته شده برای نجات جان کودکان غزه کافی نیست.»

خانم راسل گفت: «۵۳۰۰ کودک از هفتم اکتبر تا کنون در حملات اسرائيل به غزه کشته شده‌اند. ۴۰ درصد کل تلفات از کودکان بوده و این بی‌سابقه است.»

وی افزود آنچه به چشم خود در سفر اخیرش به جنوب غزه دیده خواب از چشمش ربوده است: «کودکان به جز بمب راکت و گلوله باران در خطر زندگی در شرایطی فاجعه بار هستند.

خانم راسل یک بار دیگر خواستار دسترسی ایمن کارکنان سازمان‌های امداد به غزه شد.

 

اسرائیل می‌گوید یک حمله موشکی را رهگیری کرده است

ارتش اسرائیل می‌گوید یک موشک کروز را رهگیری کرده است که به سمت شهر جنوبی ایلات شلیک شده بود.

در بیانیه ارتش اسرائیل آمده است که پس از گزارش‌هایی مبنی بر «رخنه یک هواپیمای متخاصم» در نزدیکی شهر، یک جت جنگنده اسرائیلی «موشک کروز را که به سمت اسرائیل شلیک شده بود، با موفقیت رهگیری کرد.»

بر اساس گزارش‌های رسانه‌های محلی، شورشیان حوثی در یمن این موشک را پرتاب کرده‌اند.

حوثی‌ها از زمان آغاز درگیری‌های اخیر اسرائیل و غزه، یک سری حمله پهپادی به اسرائیل کرده‌اند و یکشنبه هم یک کشتی باری را در دریای سرخ توقیف کردند و گفتند کشتی متعلق به اسرائیل است.

اسرائیل گفته است که نه کشتی متعلق به این کشور است نه هیچ اسرائیلی سرنشین آن بوده است. اسرائیل این توقیف را اقدام «تروریستی» ایران خواند.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، دخالت در این توقیف را تکذیب کرده و آن را «خودجوش» خوانده است.

حوثی‌ها ساعاتی بعد از تایید توقیف کشتی، ویدئویی منتشر کردند و گفتند این سرآغاز «نبرد در دریا» است.

 

 

وقفه در جنگ «از ساعت ۱۰ صبح فردا به وقت محلی» آغاز می‌شود

بی‌بی‌سی دریافته است که وقفه در جنگ از ساعت ۱۰ صبح فردا به وقت محلی آغاز می‌شود.

اسرائیل و حماس توافق کردند تا در وقفه‌ای چهار روزه در جنگ، ۵۰ گروگان اسرائیلی در برابر ۱۵۰ زندانی فلسطینی آزاد شوند.

قطر، میانجی این توافق، ابراز امیدواری کرده است که این وقفه راه را برای پایان جنگ هموار کند.

اسرائیل می‌گوید عملیات نظامی علیه حماس در نوار غزه را تا پیش از این وقفه ادامه خواهد داد.

شماری از خانواده گروگان‌ها هم در نشستی خبری گفته‌‎اند همه گروگان‌ها باید «به خانه بازگردند».

اسرائیل اعلام کرد در بخش‌هایی از جنوب غزه جنگ را چهار ساعت «به تعلیق» در آورده است

اسرائیل اعلام کرد در بخش‌هایی از خان یونس جنوب غزه جنگ را «موقتا به تعلیق در آورده» است.

آویشای آدری سخنگوی ارتش اسرائیل هشداری در شبکه اکس (قبلاً موسوم به توییتر) گفت این کشور در دو منطقه در خان یونس در جنوب غزه جنگ را «موقتا به طور تاکتیکی به تعلیق درآورده است».

این وقفه از ساعت ۱۰:۰۰ تا ۱۴:۰۰ به وقت محلی به اجرا در می‌آید.

اسرائیل در هفته‌های اخیر «مکث کوتاه» منظمی را در نبردها اعلام کرده است. اما وقفه چهار روزه‌ای که شب گذشته بر سر آن توافق شد اولین وقفه کامل در نبرد از زمان آغاز جنگ است.

 

اسرائیل اعلام کرد در بخش‌هایی از جنوب غزه جنگ را چهار ساعت «به تعلیق» در آورده است

اسرائیل اعلام کرد در بخش‌هایی از خان یونس جنوب غزه جنگ را «موقتا به تعلیق در آورده» است.

آویشای آدری سخنگوی ارتش اسرائیل هشداری در شبکه اکس (قبلاً موسوم به توییتر) گفت این کشور در دو منطقه در خان یونس در جنوب غزه جنگ را «موقتا به طور تاکتیکی به تعلیق درآورده است».

این وقفه از ساعت ۱۰:۰۰ تا ۱۴:۰۰ به وقت محلی به اجرا در می‌آید.

اسرائیل در هفته‌های اخیر «مکث کوتاه» منظمی را در نبردها اعلام کرده است. اما وقفه چهار روزه‌ای که شب گذشته بر سر آن توافق شد اولین وقفه کامل در نبرد از زمان آغاز جنگ است.

جنوب غزه

 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

کیانوش توکلی

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

 • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.