رفتن به محتوای اصلی

بحث حمید رسایی و محمدعلی ابطحی بر سر تتلو در شبکه اجتماعی
08.12.2023 - 18:41

بازگردانده شدن امیرحسین مقصودلو مشهور به تتلو به ایران، واکنش‌های گسترده‌ای به دنبال داشته است. حالا به نظر می‌رسد که بازداشت او‌ بحث‌هایی را میان چهره‌های سیاسی برانگیخته است.

 

یک روزپس از بازگرداندن امیرحسین مقصودلو، معروف به تتلو، به ایران، یک مقام قضایی در آذربایجان غربی خبر داد که تتلو پس از «تفهیم اتهام و صدور قرار قانونی و اقدامات قضایی لازم تحت‌الحفظ به تهران منتقل و تحویل مقامات قضایی» شده است.

خبر بازگرداندن امیر تتلو از ترکیه به ایران، انفجار بمبی در شبکه‌های اجتماعی بود اما برای اکثر روزنامه‌های امروز تهران (پنج‌شنبه شانزدهم آذرماه)، انگار «نه خانی آمده و نه خانی رفته». روزنامه‌هایی مانند هم‌میهن و اعتماد عکس و تیتری به آن اختصاص دادند اما روزنامه‌های اصولگرا در صفحه اول‌شان حتی تیتر کوچکی به آن اختصاص ندادند. این درحالی است که تتلو برای طیفی از همین رسانه‌ها در روزگاری نه چندان دور و در انتخابات سال ۱۳۹۶ معیار «حق و باطل» یا «حر ریاحی» (از یاران امام سوم شیعیان) بود.

با وجود کم توجهی رسانه‌های چاپی تهران به خبر بازگرداندن تتلو، این خواننده شناخته‌شده را نمی‌توان نادیده گرفت چرا که به قول عمادالدین باقی، پژوهشگر دین، او به یک «زلزله اجتماعی» تبدیل شده است. یا صادق زیبا کلام، استاد علوم سیاسی گفته بود از «تتلوها» می‌ترسد و هربار که آن‌ها را می‌بیند «ترس و دلهره‌»اش بیشتر می‌شود.

«ترس و دلهره» از امیر تتلو زمانی در عرصه اجتماعی نمایان شد که طرفداران میلیونی پیدا کرد و دنبال کننده‌های او در شبکه‌های اجتماعی، مانند اینستاگرام، بیش از چهار میلیون نفر شدند. در سال ۱۳۹۸ وقتی از طرفدارانش خواست که برای ترانه جدیدش ۱۰ میلیون کامنت بگذارند، کامنت‌ها از مرز ۱۸ میلیون گذشت و رکورد جهانی برای خواننده‌ای ایرانی به ارمغان آورد. این رویداد محققان اجتماعی را هم شگفت‌زده کرد و از آن به عنوان «یک رفراندوم» یاد کردند.

رکوردهای تتلو در اجرای لایو در اینستاگرام نیز با حدود ۶۰۰ هزار نفر همراه بود یا در یوتیوپ برای ترانه «یه سرم به ما بزن» با بالای ۱۹ میلیون کامنت روبرو شد. این رکوردها به‌خوبی گویای آن است که خبر بازگرداندن امیر تتلو به ایران برای رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی با اهمیت است و رسانه‌ها این خبر را با عنوان «فوری» منتشر کردند.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

کیانوش توکلی

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.