این سه موضوع را با هم قاطی نکنیم

پاسخ به انتقادات و پرسش دوستان در ارتباط با توافق هسته ای نظراتی را طرح کرده ام که اینک آماده پخش است

 در فایل صوتی قبلی  یکشنبه 24 نوامبر / سخنانی تحت عنوان «با این توافق هسته ای به کجا می رویم ؟» نظراتی را  طرح کردم که مورد نقد و بررسی  تعدادی از دوستان قرار گرفت ؛ پاسخ این انتقادات را  دیشب  در اتاق فرهنگ گفتگو دادم که اینک آماده شنیدن است : 

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

نظر : 
تاثیرات کوتاه مدت این توافق، پیشگیری از وخیم ترشدن اوضاع اقتصادی ، جلوگیری ازافزایش گرانی کمرشدن بر مردم است. به گفته بسیاری از کارشناسان اقتصادی، آزاد شدن حدود ۱۵ میلیارد دلار ازدارائی های بلوکه شده ایران، بازشدن روزنه هائی برای معا ملات تجاری، رفع تحریم از قطعات هواپیما وبویژه رفع موانع بیمه کشتیرانی میتواند موجب گشایش هائی در وضعیت بسیارنابسامان اقتصاد کشور گردد. لازم به تاکید است که متاسفانه ضربات کمرشکنی که مدیریت بشدت مخرب دولت احمدی نژاد براقتصاد کشور واردنموده، احیا وبازسازی اقتصاد را با مشکلات بسیارمواجه کرده است.
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
از حدود ۱۰ سال پیش، بارها دیپلمات‌های اروپایی در گفت‌وگوها تاکید می کردند که مشکل ایران فعالیت هسته‌ای‌اش نیست، مشکل شما درگیری‌ای است که با امریکایی ها دارید. اگر مشکل شما با امریکا حل می‌شد، امریکایی‌ها حتی ممکن بود کمک هم کنند در حل بحران هسته‌ای که ایران به آن دچار شد. دیپلمات های غربی همیشه تاکید داشتند چون شما با امریکایی‌ها کنار نمی‌آیید، در بانک جهانی، سازمان ملل، یونسکو و تمام نهادهای حقوق بین‌المللی دچار مشکل هستید.
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
جناب توکلی، درود
ضمن موافقت با تاریخ مناظره، خواهشمندم برای هماهنگی درمورد چگونگی مناظره با یکدیگر صحبتی داشته باشیم.
موضوع مناظره: منافع ملی چیست و مسئولیت و وظایف ما درتامین آن چه میباشد؟

باسپاس
عدم انتشار شده: 
false
تصویر کیانوش توکلی

نظر : 
جناب فرجادفر گرامی : 1- اینجانب اشکارا نظر م را در باره توافق ژنو مطرح کرده ام2_ اتهام زدن به د گر اندیشان، ساده ترین عملی است که متاسفانه شما اشکارا در همین کامنت به من نسبت داه اید .3_ اینجانب اصلاح طلب نیستم چون جایی در دم و دستگاه حکومت اسلامی ندارم که بخواهم ان را اصلاح کنم . بنظر من باند خامنه ای سرانجام توصیه های اصلاحی جناحی از نظام اسلامی ( رفسنجانی _ روحانی) را پذیرفته که مسیر و استراتزی سیاست خارجی خود را عوض کند . تنها حاکمان هستند توانایی اصلاحات را د ارند. خامنه ای ابتدا اصلاح طبان واقعی درون و بیرون جمهوری اسلامی را بشدت سرکوب کرد و حالا با شدت یافتن تحریم ها و قطع پول نفت مجبور شد که روش سیاسی خود را در مقابل همسایگان و قدرت های غربی را عوض نماید.
عدم انتشار شده: 
false
تصویر اقبال اقبالی

نظر : 
پرسش آقای توکلی اینست که: این که ایا توافق یک اشتباه تاریخی بوده ویا مثبت بوده است؟
1- من در تفسیر خود تلاش کردم تا این مهم را بیان کنم که بدون توجه به عزیمتگاه برخورد و در واقع "کجا ایستاده ایم" نمی توان به این پرسش پاسخ شایسته داد.الزاما پاسخ ها در چارچوب درست و غلط بودن توافق نیست و می تواند هم از ان فراتر رود. بدین معنا که جمهوری اسلامی خود خطای تاریخی بوده و اقدامات رژیم از عزیمتگاه و منظر حفظ و تداوم نظام بوده و چون 35 سال گذشته ربطی به منافع ملی ما ندارد.
2- ازادی سخن حق بی قید و شرط شهروندی است. اگر این حق محدود شود، کشور جولانگاه شاهان، شیوخ، نظامیان و "ازما بهتران" خواهد شد.من نوشتم: "ما نمی توانیم خود را در مقام مدافعان حکومت اسلامی قرار دهیم و درباره سیاست هسته ای ان قضاوت کنیم. ...» این سخن ناظر بر توجه به عزیمتگاه برخوردمان است و نه اصل آزادی بی قیدو شرط بیان !!!

عدم انتشار شده: 
false
تصویر کیانوش توکلی

نظر : 
دوست و همکار عزیزم اقای اقبالی حکم عجیب و غریبی ارائه داده اند؛ ایشان نوشته اند :« بدون پاسخ به پرسش کلیدی "ماندگاری یا برکناری نظام" راهکارها خصلتی نوسانی پاندول وار خواهند داشت.. .. سیاست شفاف برچیدن جمهوری اسلامی با اتکاء بقدرت ملی بایستی در همه راهکارهای ما ردپای خود را نشان دهد. ما نمی توانیم خود را در مقام مدافعان حکومت اسلامی قرار دهیم و درباره سیاست هسته ای ان قضاوت کنیم. ...»مثلا نمی شود که یک کارشناس مسایل اتمی ویا یک روزنامه گار انگلیسی و یا اسرائیلی بود و در باره مسایل هسته ای قضاوت ، نظرویا تحلیلی ا رائه نمود ویا فرض می کنیم که جمهوری اسلامی تصمیم گرفت با کمک جامعه جهانی دریاچه رضائیه را از خشکی نجات دهد و به همین خاطر سرمایه عظیمی را به اینکار اختصاص داد و فرض کنیم شخصی که اصولا کاری به کار سیاست ندارد
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
آقای توکلی ، یکی از آبکی ترین تحلیلهایی که شنیدم، تحلیل شما و دیگرانی مانند شما است که بنام مخالف رژیم، اما درپنهان بواقع حامی خط و مشی اصلاحات هستند میباشد.
من قبلا هم گفتم که بانظرات شما کاملاً مخالف هستم و این خط و مشی را درجهت ماندگاری رژیم و برخلاف منافع ملی و منافع جامعه میدانم.
تمایل دارم که درهمین جا شما را ازهم طریق به مناظره دعوت کنم ، تا اثبات نمایم که خط و مشی تان کاملاً انحرافی و برخلاف منافع ملی و منافع جامعه است.
آیا این دعوت مناظره را میپذیرید؟
عدم انتشار شده: 
false
تصویر مرحوم مسؤل سابق کامنتهای ایران گلوبال

نظر : 
جناب سنجرانی و یا همان جناب شمال بلوچ گرامی، در روزهای اخیر کامنتی از شما در زیر مقاله آقای جداری به دلیل اینکه با ضوابط سایت منطبق نبود، منتشر نشد. برخلاف ادعای شما ما چنین مقاله ای را حذف نکرده ایم. لطفا مشخصا بنویسید که کدام مقاله حذف شده است تا آدرس آن را برایتان بنویسیم. لطفا بجای جوسازی، به اظهار نظر و نقد مطالب بپردازید تا با کمال میل نظرات شما را منتشر کنیم.
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
کامنت نقد آقای شمال بلوچ را هم که در رابطه با جلسه پالتالکی یکشنبه ۲۴ـ نوامبر ۲۰۱۳ و سخنرانی آقایان عبدیان و حسینـبر بود نشر نکردند و مقاله ای که این کامنت در ذیلش نوشته شده بود فورا برداشتند.
عدم انتشار شده: 
false
تصویر مسؤل فنی ایران گلوبال

نظر : 
بیننده گرامی، سخن روز همکارمان آقای اقبالی را آقای کیانوش توکلی از ستون سخن روز برنداشته اند. مطالب این ستون بطور اتوماتیک و پس از انقضای مدت زمان مشخصی از صفحه اول به صفحه دوم انتقال می یابد.و اگر مطلب جدیدی وجود داشته باشد، جای مطلب اول را در صفحه اول می گیرد. کاری که آقای توکلی انجام داده اند این است که پس از انتقال مقاله آقای اقبالی به صفحه دوم، مجددا مقاله ایشان را در ستون ویژه ایرانگلوبال منتشر کرده اند. به این ترتیب، آقای توکلی نظر مخالف را دوباره در معرض دید همگان قرار داده اند. بنابراین برخلاف نوشته شما، ایشان مطلب آقای اقبالی را "از صفحه اول محو" نکرده اند بلکه مقاله را که بطور اتوماتیک و براساس ضوابط سایت "از صفحه اول محو" شده بود، به صفحه اول برگردانده اند!!!
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
آقای توکلی، شما که تحمل هیچ انتقادی را ندارید، و مثل رژیم اسلامی بلافاصله به منتقدین خود حمله ور میشوی، چرا مقاله سخن روز آقای اقبالی را، فورا از صفحه اول محو کردی؟ آیا چنین انتقاداتی به صرف ات نیست؟ آیا فکر نمیکنی با حمایت از رژیم منفور اسلامی در پیشگاه مردم ایران مسئولیت جنایتهای رژیم ر ا خواسته نا خواسته متوجه خود میکنی؟ آیا این است مفهوم دموکراسی که شما از آن مدافعه میکنید؟
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
چون دشمنان ایران ، تجزیه طلبان ، راستگرایان آمریکا و لابی های اسرائیل ، و خود اسرادیل ، و امام زمانی های فالانژ در ایران ، با این قرارداد محالف هستند ، پس آخوندها و نمایندگانشان ، به نفع مردم ایران عمل کرده اند .--- ./.........................
عدم انتشار شده: 
false
تصویر اقبال اقبالی

نظر : 
اشتباه تاریخی قدرتگیری اسلام و اسلامگرایان بر ایران بوده است.عزیمتگاه تحلیل، شرایط مشخص داخلی کشور، رابطه نظام با منافع و مصالح ملت (اکثریت جامعه - کارگران، زنان، جوانان، حقوق بگیران و ...) می باشد. بدون پاسخ به پرسش کلیدی "ماندگاری یا برکناری نظام" راهکارها خصلتی نوسانی پاندول وار خواهند داشت! سیاست شفاف برچیدن جمهوری اسلامی با اتکاء بقدرت ملی بایستی در همه راهکارهای ما ردپای خود را نشان دهد. ما نمی توانیم خود را در مقام مدافعان حکومت اسلامی قرار دهیم و درباره سیاست هسته ای ان قضاوت کنیم. وقتی هم از موضع ملی مردمی به این اقدام می نگریم می بینیم که این حکومت برای ایران سم است!!! سم خوب و بد نداریم که در وصف ان شعر بسرائیم!!!
مسائل زیر سر حکومت دینی، قانون اساسی ارتجاعی، شبکه های مافیائی روحانیت است و همه چیز را در خامنه ای خلاصه نکنیم تا روحانی، رفسنجانی، موسوی، کروبی .. تطهیر شوند!
عدم انتشار شده: 
false