طرح تفکیک جنسیتی دانشگاه ها

در بررسی کارنامۀ دولت جمهوری اسلامی ایران به لوایح و طرحهای متعددی برمی خوریم که در ظاهر عمل به اسلام و قرآن و در جهت امنیت و حفاظت از مردم می باشند ولی در حقیقت تیشه بر ریشۀ ملت ایران زده اند و تنها موجبات ایجاد جدایی و تفرقه در بین مردم را فراهم کرده اند.

در بررسی کارنامۀ دولت جمهوری اسلامی ایران به لوایح و طرحهای متعددی برمی خوریم که در ظاهر عمل به اسلام و قرآن و در جهت امنیت و حفاظت از مردم می باشند ولی در حقیقت تیشه بر ریشۀ ملت ایران زده اند و تنها موجبات ایجاد جدایی و تفرقه در بین مردم را فراهم کرده اند. گردانندگان حکومت آنچنان ماهرانه کارهای خود را برنامه ریزی و اجرا می کنند که بسیاری از مردم، گمراه می شوند و با آنها همراهی می کنند چرا که تصور می کنند خیر و صلاحشان در این است و گمراهی و نفاق ملت بهترین فرصت را برای سردمداران حکومت ایجاد می کند تا به اعمال ضدبشری و غیر انسانی خویش ادامه دهند.

از جملۀ این طرحها و لوایح، میتوان به لایحۀ تنظیم خانواده، لایحۀ کاهش ساعات کار زنان، تفکیک کتب درسی دختران و پسران، کوتاه کردن طول مدت تحصیل دختران، بومی گزینی و سهمیه بندی جنسیتی دانشگاه ها اشاره کرد. طرح تفکیک جنسیتی دانشگاه ها نیز که بار دیگر در دولت نهم مطرح شده است، ترفند دیگری است در جهت بی فروغ کردن جنبشهای فعال اجتماعی.

بسیاری از دولتمردان حکومتی که طرفدار این طرح هستند آن را عمل به قرآن و اسلام عنوان کرده اند ولی آقایان باید بدانند که نمی توانند در پس پردۀ مذهب پنهان شوند و به اعمال غیر اصولی و ضدبشری خویش مشغول باشند. علی احمدی، وزیر آموزش و پرورش، گفت که ردپای شیطان را در کتابهای درسی پیدا کرده است. فعالان جنبش دانشجویی نیز مدتی است که ردپای شیطان را به طور فزاینده ای در دانشگاه های سراسر کشور حس کرده اند. وای به روزی که ردپای شیطان در اماکن عمومی، سازمانها، وزارتخانه ها و ادارات نیز دیده شود!

پیش از این در خصوص لایحۀ کاهش ساعات کار زنان سخن رانده شد و پس از بررسی جوانب این لایحه به این نتیجه رسیدیم که این پروژه به ظاهر در جهت امنیت و رفاه زنان ولی در حقیقت تنها برای عقب راندن و حذف زنان از صحنۀ اجتماع عمل می کند. در خصوص طرح تفکیک جنسیتی دانشگاه ها نیز وضع به همین منوال است. با تفکیک جنسیتی دانشگاه ها تعداد بسیاری از فعالان دانشجویی از هم جدا می شوند و همچون گذشته نمیتوانند صدای اعتراض خود را به گوش مسئولین برسانند و فعالیتهایشان کم رنگ تر می شود و این دقیقاً همان هدفی است که عمال رژیم دنبال می کنند تا همبستگی و اتحاد میان دانشجویان به عنوان فعالترین جنبش اجتماعی کشور را از بین ببرند.

در سایت تابناک آمده است که آیت ا.. سبحانی ضمن لازم داشتن مسألۀ بومی سازی دانشگاه و همچنین طرح تفکیک دانشجویان دختر و پسر گفت: طلاقهای امروزه به دلیل آشنایی زن و مرد در خیابان یا دانشگاه است در حالی که ازدواج به طریق سنتی و قدیمی استحکام بیشتری دارد. آیا می توان امیدوار بود در عصر حاضر که جوانان ترجیح می دهند همسر آیندۀ خود را خودشان انتخاب کنند، با ملاقاتهای سنتی و بدون شناخت کافی از خلقیات و روحیات طرف مقابل، ازدواج مستحکمی صورت بگیرد؟ چگونه است که مدعی همگامی با تکنولوژی روز دنیا هستیم اما در خصوص نسل آیندۀ کشور رفتارهای سنتی را مناسب می دانیم؟

همانگونه که در راستای سیاستهای حکومت ایران، با افزایش اعتیاد، بیکاری، فقر و فحشا جوانان ایران به جای هوشیاری نسبت به اعمال ضدبشری و ملت ستیز رژیم، تنها با مشکلات خود دست و پنجه نرم می کنند و هر روز بیشتر در انزوا و بی خبری به سر می برند، با بالا رفتن آمار طلاق نیز تنها سردمداران حکومت نفع می برند.

یکی دیگر از زوایای پنهان این طرح، عقب راندن و منزوی کردن هر چه بیشتر زنان و دختران دانشجو از عرصۀ فعالیتهای اجتماعی است. دختران دانشجو بیش از 60 درصد دانشجویان کشور را تشکیل می دهند و همواره همگام با پسران دانشجو در جنبشهای مختلف دانشجویی فعالیت دارند و شجاعانه و بی پروا نسبت به اقدامات غیر انسانی حکومت افشاگری کرده اند. بسیاری از دختران دانشجو در جریان اعتراضات دانشجویی، بازداشت و زندانی شده اند و تحت شکنجه های سخت روحی و جسمی قرار گرفته اند. از جمله دانشجویان دختر بازداشت و زندانی شده در مدت فعالیت جنبش دانشجویی می توان از انوشه آزادفر- ایلناز جمشیدی- نسیم سلطان بیگی- مهدیه گلرو- روشنک فانی و بهاره هدایت نام برد. حال با اجرای این طرح چگونه می توان دختران و پسران آزادیخواه ایران را که سازندگان فردای کشور هستند در تجمعات دانشجویی در داخل دانشگاه ها در کنار هم مشاهده کرد؟ چگونه می توان با وجود محدودیتهای زیادی که این طرح شوم به همراه دارد امیدار بود که فعالان جنبش دانشجویی همچنان سرحال و پویا در راه برقراری استقلال، آزادی و عدالت اجتماعی که خواست ملت ایران است، گام بردارند؟

مردم ایران باید بدانند که چنانچه به تصویب و اجرای اینگونه طرحها و لوایح ناقض حقوق بشر تن در دهیم تنها به حکومت فاسق جمهوری اسلامی در پیشبرد اهدافش که ایجاد تفرقه و خفقان در جامعه و خفه کردن صدای آزادیخواهان است، یاری رسانده ایم. دانشجویان برابری طلب ایرانی باید با همبستگی و اتحاد خود همچنان فعال و پویا در راه عقب راندن سردمداران نفاق طلب رژیم ایران فعالیت کنند و کلیۀ فعالین داخل و خارج از کشور نیز از جنبش دانشجویی ایران حمایت کنند.

نهم فروردین 1388

ارسال از:

ساسان رحمت زاده

 

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.