هفت سئوال در مورد اسلام سیاسی و بنیادگرایی

چگونه می شود بنیاد گرایی اسلامی را تضعیف نمود؟
از دید ناظران و تحلیل گران جهان «فاجعه تروریستی » پاریس نقطه عطفی در تقابل با بنیادگرایی اسلامی بود و تاثیرات متفاوتی درچهارگوشه جهان گذاشته است .کشورهای غربی تدابیر امنیتی _ سیاسی خود را افزایش داده اند ، در اروپا اسلام هراسی و اسلام ستیزی تحت عنوان جنبش «پگیدا» بشدت رو به افزایش است و مردم خواهان سخت گیری بیشتری در مورد خارجیان شده اند. در کشورهای اسلامی بخش بزرگی ازدولت ها در همراهی با مردم بازهم علیه چاپ کاریکاتور محمد از خود واکنش تندی نشان داده اند .

 در این میان وضعیت ایران  با سایر کشورهای اسلامی بسیار متفاوت است و بنیادگرایی اسلامی در بالاترین لایه های حکومتی جا دارد و اکثریت مطلق مردم ایران از بنیادگرایی اسلامی متنفر ویا دل خوشی از آن ندارند و جالب اینکه بخشی از دولت مداران هم در فاصله گیری ازبنیادگرایی خود را همراه مردم ایران  نشان می دهند .

از سوی دیگر  سیاست غرب  آشکارا تقویت اسلام میانه رو در خاورمیانه  بود ولی سه قدرت بزرگ منطقه ای یعنی عربستان، ترکیه  و ایران در جنبش دمکراسی خواهی موسوم به « بهار عربی»  دخالت  و آن  را به لجن زار سوریه ، لیبی و یمن کشاندند در مصر ، نظامیان با کمک مالی سعودی ها  وضع  را به گذشته برگردانند و بنیادگرایی اسلامی در مصر، حکومت نظامیان را به چالش جدی کشانده است وهر روز قدرتمند ترمی شوند .  درعراق ، سودان ، سوریه ، یمن ، سومالی و... عملا دولت های مرکزی از بین رفته اند و قدرت بدست گروههای مذهبی _ قومی افتاده است.

علیرغم اینکه  سالهاست که غرب، سیاست تقویت اسلام سیاسی میانه رو  را در پیش گرفته اندولی با این وجود ،بخشی از اپوزیسیون ملی گرا _ سکولار ایرانی ، اشکارا علیه هر گونه اسلام سیاسی عمل می کنند و اصلاح طلبان را خطرناک تر از افراطیون اسلامی می پندارند.»  در این ارتباطات سئوالاتی  را فرموله  کرده ام و از نویسندگان و تحلیل گران تقاضا می کنم که پاسخ خود را  بشکل کتبی و یا صوتی برایمان ارسال نمایند تا در سایت ایران گلوبال درج شود.

سئوالات :

1_ از نظر شما «جدایی دین از دولت» ویا «جدایی دین از سیاست» مد نظر است و با اسلام سیاسی چه باید کرد ؟

2_ آیا «شوک درمانی» در مورد مقدسات اسلام و یا مقدسین کار ساز بوده است ؟و بعبارت دقیق تر، آیا پس از ده سال ازانتشار کاریکاتوری های محمد؛ توانست دگم های مسلمانان را بشکند؟ و یا برعکس به افراط گرایی اسلامی در سطح جهان دامن زد و ان را تشدید نمود؟

3_آیا حل عادلانه مشکل فلسطین ویا بعبارت دقیق تر زمین در مقابل صلح ، موجب تضعیف بنیادگرایی اسلامی می شود و یا برعکس ، آن را تشدید می کند؟

4_آیا غرب از نقص حقوق بشر در برخی از کشور ها، ابزاری ساخته برای فشار و مقابله با دو لت های نا فرمان؟ ایا سیاست یک با م و دو هوای غرب در زمینه مسایل اتمی(ایران و اسرائیل ) قابل چشم پوشی است؟

5_آیا عوامل چهارگانه بالا و تشدید بی عدالتی اقتصادی در جهان، موجب تقویت  بینیاد گرایی اسلامی نشده است ؟

6_ایا بنظر شما بنیادگرایی اسلامی ناشی از ذات اسلام و در شریعت آن نهفته است؟

7_ «تفاوت فرهنگ ها» چه تاثیری در نگاهمان به دمکراسی در کشورهای اسلامی  گذاشته است ؟ خلاصه راه حل شما برای اینکه بنیادگرایی اسلامی در جهان تضعیف شود چیست ؟

با سپاس از همکاری شما

منبع: 
ویژه ایران گلوبال
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
"اولا، شهین غلط میکند با هفت جد و آبادش که مخالفت کند! این فامیل ننه ات من را جلوی تو یک الف بچه هم سرشکسته کرده است. نمی دانم شوهر قحطی بود یا چی که رفت و با آن مردک ترک تبار، جعفر، ازدواج کرد. ثانیا اکبر آقا می تواند به کوههای اورال و آلتای برود و همان جا دکان باز کند. ثالثا تو باید بدانی که در دموکراسی آینده ایران، برای آراء مردم معیارهایی وجود خواهد داشت. معیار اصلی ما درجه بندی ایرانیت خواهد بود. مثلا ما زاگرس نشینان لر و بختیاری در درجه اول ایرانیت قرار داریم. چون تبارمان دست نخورده است و آریایی اصیل هستیم چرا که اجداد هخامنشی ما پس از ورود به فلات ایران، به سمت غرب و شمال غرب حرکت کردند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جواب سوال 7:
البته بر همگان واضح و مبرهن است که ما به سبب صغر سن نمی دانستیم دموکراسی چیست. فلذا تصمیم گرفتیم از یک بزرگتر درباره معنای آن مشورت بخواهیم. و از آن جا که ما از کار بد دفعه قبلمان و مشورت خواستن از افراد ناباب حسابی پشیمان و متنبه شده بودیم، این بار صبر کردیم تا آقاجانمان از سر کار برگردد و بعد از این که دستش را ماچ کردیم و ماجرای پریروز را از دلش در آوردیم، در مورد سوال 7 از ایشان راهنمایی خواستیم. آقاجانمان در جواب گفت:

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
من در اینجا مجبورم به اتفاق تلخی که بعد از پاسخ نادرست من افتاد اشاره کنم. چون خان داداش من آرام آرام دستش را به طرف کمربندش برد ولی ما که حواسمان بعد از توگوشی اول حسابی جمع شده بود، زود دستش را خواندیم و فرار را بر قرار ترجیح دادیم. اما خان داداش تا در کوچه دنبالمان دوید و فقط چون اضافه وزن دارد، نتوانست بیشتر بدود، اما دمپایی اش را پرت کرد طرفمان که از بیخ گوشمان گذشت. ما که همین طور تا سر کوچه می دویدیم، می شنیدیم که خان داداشمان از دم در می گفت:"ابله! نادان! آریاییها به دعوت رسمی همان ساکنان به ایران آمدند تا آنها را از دست حاکمان ظالمشان نجات دهند. بعد هم کوروش بزرگ برای نجات مردم بیچاره کشورهای همسایه، جانش را گرفت کف دستش و به آن جاها لشگر کشید. آخه کی می خواهی بالاخره آدم بشوی؟"

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جواب سؤال 4 و 5 و 6:
در جواب این سؤالات که به نظر ما سوالات سختی هستند، اول از همه باید این را بگویم که این شوهر خاله ما انسان بسیار خائنی می باشد. آقاجان ما می گوید که این خیانت پیشگی به دلیل تبار قروقاطی اوست چون آقا طاهر (شوهر خاله ی ما) جزو آن عده از ایرانیان فلات مرکزی است که در خدمت شیعه گری و ترک تباری می باشند. بعدش هم همیشه اضافه می کند که: ژیان ماشین نمیشه، باجناق فامیل! البته این را نیز بگویم که ننه جان ما با این حرف آقاجان مخالف است و می گوید باجناق از قدیم و ندیم، هیچ وقت چشم دیدن باجناق را ندارد وگرنه آقا طاهر اتفاقا انسان بسیار خوبی هم هست. من هم راستش نمی دانستم که حرف آقاجان را باید قبول کنم یا حرف ننه جان را.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
خیلی چاکریم. فعلا اسمی در ذهن ندارم، شما اگه سوالی دارین بپرسید، من در خدمتم.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
نمیدانم چرا خیلی از " ما ها " بجای نگاه در آئینه, به شکل و شمایل مردم بند میکنیم. میفرمایند: " اگر خودی باشد میتواند به همه (ترک و امریکا و....." و " اگر صحبت از طرف نا خودی باشد علیه خودی ها ( مارکسیسم.....". و اما چون به ریشه یابی میپردازند: " چه موقع بنیاد گرایی به شکل حاد امروزی در آمد ؟
- اشغال افغانستان از طرف امپریالیست های شوروی و کشتار مسلمانان توسط آنها و تلاش آنها برای نابودی دین اسلام ". و از آن زمان تا کنون " ... امریکا ....... و کشورهای در خط امریکا " همانطور نشسته, تخمه میشکنند و تماشا میکنند!! آئینه را برای چه ساخته اند؟ نمیدانم.
تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
طنز جالبی بود،کاش یک نامی هم برای خود انتخاب می کردی که می شدازت سوال شود

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جواب سؤال 3:
آقاجان ما که انسان بسیار راسیونالی است، معتقد است که به آدم پررو نباید رو داد. برعکس، باید زد تو سرش چون بحث و استدلال با آدم پررو بی نتیجه است. مثلا این اکبر آقای دریانی بقال سر کوچه ما که از قضا ترک تبار هم هست، اگر بهش رو بدهی و چیزی نگویی، هر چی خریده ای را می ریزد داخل یک کیسه نایلون و تحویلت می دهد. در حالی که باید نایلون را دو یا سه تا بکند تا اگه یکیش احیانا توی راه پاره شد، بیچاره نشوی. آقاجان ما در این موارد که اکبر آقا پررو بازی در می آورد، خیلی خیلی عصبانی میشود و میگوید: همزیستی با یک چنین قوم و تباری، دیگر غیر ممکن شده است و ترک تباران با این کارهایشان زندگی در ایران را برای خود جهنم خواهند کرد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جواب سؤال 1:
البته واضح و مبرهن است که اسلام سیاسی چیز خیلی بد و مضری است. معلم تاریخ ما آقای نظری به ما یاد داده است که اسلام سیاسی باعث و بانی عقب ماندگی جهان شرق و غرب بود و هست و خواهد بود. کلا از زمان هجوم اعراب به ایران اسلام سیاسی باعث عقب ماندگی ایرانیان شد. معلم تاریخ ما آقای نظری می گوید که ایرانیان قبل از آن هجوم آدمهای سکولار و لائیک و منورالفکری بودند که اصلا نمی دانستند مذهب چی چی هست. پارلمان و حق رای برای زنان و هفته های مد دیوان مدائن و انتخاب دختر شایسته سپندارمزدان و خیلی چیزهای دیگر داشتند؛ حیف که بعد هجوم اعراب این جوری شدند. بعدش هم که ترک تباران مهاجرت شوم خود را به ایران انجام دادند، اسلام سیاسی تر شد. ا

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب ع.ب.تورک اوغلی, بنده به انگلستان نرفته ام ولی شنیده ام که در لندن میدان بسیار بزرگی هست که هرکس میتواند با چهار پایه خود به آنجا رفته و آنچه میخواهد دل تنگش را فریاد کند و بعد از تخلیه دق دلی ها به منزل رفته و آسوده بخوابد. کسی هم کاری بکارش ندارد و آب هم از آب تکان نمیخورد. نمیدانم چقدر واقعییت دارد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
معلم کامپیوتر ما سالها پیش که سرعت کامپیوتر ها شاید یک هزارم سرعت امروزی بود میگفت زمانی که تایپیست بسیار ماهری مشغول تایپ است, فاصله زمانی تایپ بین دوحرف از نظر کامپیوتر, زمانی ابدی به نظر میرسد. امید که سایت ایران گلوبال از چنان توانایی تکنولوژی برخوردار باشد که این کامنت های چند مقاله ای را به کامپیوتر وارد و نتیجه گیری را به فرم چاپ شده استخراج نماید, چون گمان ندارم که مغز بشری چون من, از عهده این کار بر آید. به امید موفقیت.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سلام-جناب توکلی باتشکرازایجادچنین امکانی که آنرامیتوان یک رسانه کاملاآزادوبدون توهین های رکیک به دیگران بایددانست ودست مریزادبرشماوافکارانساندوستانه شماومن برشماودوستان همکارشماصمیمانه ترین تشکرات قلبی خودرامیفرستم.ساغ وسلامات اولون.هامیزواوپورم.
تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب يك إيراني /كدام مطلب تان را سانسور كرديم، در اين سايت تا دلت بخواد أزادي بيان و أنديشه وجود دارد

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
حالا خیلی سا ده است به خوش با ورا ن و مردم ساده قبولاند که
١) امریکا طا لبان را ایجاد کرد تا شوروی را برا ندازد !!! حالا دشمن خودش شده !!! پس شوروی کارش درست بود در کودتا و اشغال افقانستان !!!
٢) صدام و قذافی و اسد و میلوشویچ و تره کی و بقیه دیکتاتورهای ساخت شوری از همه جنا یاتی که علیه مردم خودشان کرده اند مبرا هستند و امریکا خطا کار ا ست !!!
٣) مردم منطقه دموکراسی به دردشان نمی خورد و باید همه برگردند به دیکتاتوریهای روسی جنگ سرد و کمونیست ها ی بنیاد گرای روسی باید قدرت را در منطقه و اروپا در دست بگیرند
این ساده لوحی سیاسی گاهی تا اندا زه ای به ابتذال می کشد که استالین را هم دوباره به صحنه میخواهد بیاورد و بر دموکراسی که پیشرفته ترین شیوه آزموده بشری در سیاست است برتری داده و دست آوردهای مدرن بشری را به پا ی بنیادگرایی ما رکسیستی روسی که امتحانش را با میلیو نها کشتار و شکنجه و

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
دخالت تروریستی و گروه تروریست سازی مداخله گر در کشورهای دیگر به سبک کوبا و چه گوارا , نه از عربستان و پاکستان و ترکیه , که از ایران انقلابی شیعی ملهم از فرهنگ مارکسیستی روسی و مورد حمایت بدون قید و شرط مارکسیست ها و روسیه آغا ز شد .
این انجمن حجتیه و گروه نواب صفوی نبودند که از روز اول از فرودگاه تهران خواستند تروریست صا درکنند به لبنان و سوریه ! پدرخوانده و بنیان گزار حزب الله لبنان محتشمی پور از جناح مورد حمایت چپ روسی بود .
خمینی اولین کسی بود که در عراق که به او پناه داده بود دخالت تحریک آمیز کرد . مردم آنها را به شورش خواند و به عربستان لنگه کفش میپرا ند و ملک حسن مراکشی و ملک حسین اردنی را با نام های تحقیر آمیز ( حسن و حسین ) صدا میکرد اما به اسد و قذافی و بورقیبه کاری نداشت . یعنی درست بر عکس عربستان و پاکستان و اردن و مراکش و قطر و کویت و ....

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
البته شما هم مثل بقیه وب سایت ها که اولش با پز دموکراسی و لیبرال و غرب گرا می آیند و بعد از چند تا حمله صوری به توده ایها و فداییها و روسیه تغییر موضع داده و باز همان افکار بنیادگرایانه مارکسیستی لنینیستی در خط گسترش نفوذ روسیه در ایران را دنبال میکنند ( البته با استفاده از بودجه و امکانات کشورهای غربی ) از چاپ مطلب بنده خودداری میکنید اما شعار تا ن پابرجاست که بعله آزادی بیان باید حد و مرز نداشته باشد و حتا توهین هم اشکالی ندارد . چون اگر مطلبی را به دلیل اینکه اهانت به کسی یا مرامی است سانسور کنیم همانجا کلنگ دیکتاتوری و خفقان را زده ایم زمین . این یک بام و دو هوا در همه ما ایرانیها هست . اگر خودی باشد میتواند به همه (ترک و امریکا و دین اسلام و مجاهد خلق و اسرائیل و یهود و اوکراین و بازرگان و بنی صدر و امیر انتظام و کشورهای در خط امریکا ) توهین کند .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
منظور اینست که وقتی سوال ساده " راه حل شما برای اینکه بنیادگرایی اسلامی در جهان تضعیف شود چیست ؟ " به هفت شاخه تقسیم شود جواب ها نیز به حساب تصاعدی اقلا چهل و نه خواهد بود. و نتیجه گیری و جوابی که همه یا اقلا اکثریت را راضی کند بسیار مشکل خواهد شد. ضرب المثلی میگوید اگر نخواهید کاری انجام شود آنرا به کمیته بفرستید. ببینیم از این کمیته چه معجزی برای تضعیف بنیادگرایی اسلامی در جهان سر خواهد زد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سلام-انسانهاازدوران قدیم به باورهای مختلفی دل می بستند.این باورهاازانسانهای اولیه به این طرف به باران.آفتاب.آتش. مادر.پدرشروع وبه مرده پرستی.وادیان مختلف رومیتوان دید.باوریعنی قبول نوعی تفکرکه این تفکرراجدیدا در تزورویگردهای سیاسی نیزمیبینیم.دریونان قدیم فیلیسوفان این تفکرات وباورهاراهرکدام به نوعی تعبیروتفسیرگروهی و فردی میکردند.هم اکنون نیزمیتوان افکارکمونیسم.هم جنس بازی.وو..وهمچنین مذاهبی رامیتوان ازنوع همان باورهاشمرد. ولی هرکس ویاگروهی آنرا بشکلی که خودمیخواهدتفسیرمیکنند.حال جواب سئوال های جناب توگلی رامن اینطورمیتوانم تفصیر کنم.1-درکشورهایی مثل ایران برای خروج ازاین بحران تنهاراه وزدودن تفکرمتحجرسیاسی دینی وجدایی دین ازسیاست،حرکت برای دموکراسی واقعی وخواستن دموکراسی وحقوق برابربرای تمام ملت هاوبزرگ کردن خواست وحقوق مدنی واجرای منشورحقوق بشربوده تارهبران سیاسی رابه چالش کشیده تا

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جواب های جداگانه که به سوال جناب کیانوش داده شده است آدم را به یاد جوکی میاندازد که در مذمت بوروکراسی و یا دیوان سالاری ساخته بودند, به این ترتیب که برای تعویض یک لامپ چراغ برق به چند نفر احتیاج است؟ جواب دیوان سالار این بود که نمیدانیم, اول باید کمیته ای تشکیل داد تا در این باره گفتگو و تصمیم گیری کند. اکنون جناب کیانوش باید این کمیته ای برای درک و تلفیق این نظریات تشکیل و نتایج آنرا به کمیته تصمیم گیری ارجاع فرمایند تا تصمیمات مقتضی در این باره گرفته شود.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
بگمانم خمینیسم و جمهوری اسلامی و شیعه گری جزئی و احتمالا جزء کوچکی از مساله میباشند. " اسلام سیاسی ", اگر به چنین پدیده ای باور داشته باشیم سالها قبل و با استقرار وهابیسم با کمک امپراتوری بریتانیا در شبه جزیره عربستان بوجود آمد و با اشغال افغانستان توسط شوروی ابعاد جهانی گرفت. تقریبا تمام تروریست های حمله به برجهای دوقولو سنی های عربستان سعودی بودند و قسمت عمده فعالیت های " اسلام سیاسی " را سنی ها انجام میدهند. گمان ندارم که با از بین رفتن جمهوری اسلامی تنها , " اسلام سیاسی " از بین برود ولی احتمالا اظهار چنین بیانی بنده را عامل کثیف جمهوری اسلامی کثیف تر مینماید.
تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اقاي كرمي گرامي،لطف كنيد، پاسخ ها را بشكل يك لينك جداگانه و با انتخاب يك تيتر در سايت درج كنيد
تصویر ناصر کرمی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 

دستوارت اسلام زمان حیات محمّد ابن عبدالله که بعداز وفاتش در زمان خلفای راشدین به یک دین تبدیل شد، یک ساختار کاملأ سیاسی و حکومتی است، که تواست جوامع عربی پراکنده را زیر سقف خود جمع کند، و بر علیه دو قدرت آن زمان یعنی امپراطوری رُم شرقی و ساسانیان بپا خیزند. شکست ساسانیان پیامد اوّل جنبش اسلامی است. امپراطوری رُم شرقی هم بوسیلهء عثمانیان این ادامه دهندگان اسلام سیاسی و خلیفه گری و سلطانی باشکست روبرو شد، کوتاه سخن اگر ساختار سیاسی یونان باستان "پرنسیپ دمکراسی" آنهم دمکراسی بدون واسطه بود، اگر ساختار سیاسی امپراطوری رُم " پرنسیپ جمهوری" بود، اگر ساختار حکومتی هخامنشیان و ساسانیان " ساتراپ" غیر متمرکز و میتوان گفت که شکل و ساختاری از فدرالیسم شناختهء شدهء امروز بود،


تصویر آ. ائلیار

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
پیروزی انقلاب دموکراتیک ایران کلید شکست اسلام سیاسی در منطقه:
س-راه حل ، برای اینکه بنیادگرایی اسلامی در جهان تضعیف شود چیست ؟
مسئله این است که «چه کسی میخواهد تضعیف کند یا آنرا شکست دهد؟ «مردم و جنبشهای اجتماعی»؟ یا 50 و چند دولت متحد؟
پاسخها فرق میکند.
دولتها:
اینها میخواهند «اسلام سیاسی را برای خود بی زیان کنند-به بازی گیرند- و حتی آنها را بسازند و تقویت کنند. در کل این پدیده ی اجتماعی-سیاسی را در کشورهای عقب مانده «تحت کنترول» داشته باشند و هرچه به نفع شان است با آن انجام دهند. اینان خواستار «شکست »آن نیستند.بل خواستار «کنترول» آنند.
سیاست کنترول مثبت است. اما در مقابل «سیاست بکارگیری»باید ایستاد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
و اما اینکه از دست من و شما کاری بر میآید و چگونه؟ چگونه میتوان با نیرویی که تمام نعمت های مالی و نظامی و فنی و تبلیغاتی را دردست دارد و اقلا یک هزار پایگاه نظامی با پیشرفته ترین سلاح ها دراقصی نقاط دنیا برقرار کرده است در افتاد؟ اکنون چین و روسیه با تمام قدرت های خود از ناتو و اوکراین تا قفقاز و استرالیا و ژاپن و دریای چین در محاصره اند. برای مردم خاور میانه جز تروریسم و خود کشی چه باقی مانده است؟ اسلام یکی از سه دین ابراهیمی ست که دین اصلی یهود چشم در برابر چشم را مجاز میداند و کسی تا کنون ندیده است که مسیحیان در عمل, گونه دیگر خود را عرضه کنند. اینکه چگونه مردم دیگر چون مسلمانان عمل نمیکنند, یکی آنکه آنها چنین در معرض تطاول قرار نگرفته اند و دیگر آنکه این تا حدود بسیاری ادامه جنگ های صلیبی و ادیان ابراهیمی در پی تصرف کامل " سرزمین مقدس " ست.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
میگویند با یک دست نمیشود دو هندوانه گرفت. جناب کیانوش میخواهند ۷ هندوانه را با یکدست بگیرند. خوشبختانه هفتمین هندوانه, شش تای دیگر را در بر میگیرد که " خلاصه راه حل شما برای اینکه بنیادگرایی اسلامی در جهان تضعیف شود چیست ؟ ". و البته یکی از پایه های فرضیه ایشان اینست که " از سوی دیگر سیاست غرب آشکارا تقویت اسلام میانه رو در خاورمیانه بود".آیا واقعا چنین است؟ بهتر نبود اگر میفرمودند " از سوی دیگر سیاست غرب [ ظاهرا ] تقویت اسلام میانه رو در خاورمیانه [ است ]" ؟ یعنی اگر " در اروپا اسلام هراسی و اسلام ستیزی تحت عنوان جنبش «پگیدا» بشدت رو به افزایش است " چگونه غرب میتواند خواهان تقویت اسلام میانه در خاور میانه باشد؟ حقیقت آنست که " غرب " در پی منافع خود در خاور میانه است که یکی از عواقب آن از بین بردن دولت های سکولار در خاور میانه و تشدید اختلافات مذهبی بین مسلمانان میباشد .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
1)فشار باید روی حوزهای دینی باشد که در طول چند قرن گذشته هیچ تحول فکری در ان صورت نگرفته و تا زمانیکه این تحول صورت نگیرد وضع مسلمین همین خواهد بود با دگراندیشی فکر ی اسلام سیاسی مجبور خواهد شد خود را با جهان وفق دهد.
2)شوک در مانی و یا توهین کا رساز نخواهد بود و مسلسمن را از اندیشیدن با زمیدارد . حتا در غرب کشیدن کاریکاتور موسا و یا مسیح میتواند مخرب باشد.
3)اتفاق نکته همین جاست که دولت یهود برای حل نکردن مسئله فلستین همه گونه اقدام از جنگ تا ترور میپردازد تا افکار عمومی را از مسئله فلستین باز دارد .بنظر من جنگ در عراق وسوریه با سیاستهای دولت یهود مطابق داشت و دعوت کنگره امریکا از نتانیاهو علیه ایران در خدمت انحراف افکار عمومی جهان از مسئله فلسیتن است .جهان عرب دولت یهود را به رسمیت میشناسد ولی این دولت یهود یعنی دین یهود است که حقی برای مردم
تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
تبريزي گرامي/بهتر است ،پاسخ تان را بشكل لينك جداگانه منتشر كنيد.
تصویر تبریزی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
پاسخ به پرسش یکم: دین نمایش فرهنگ و روش های زمان برده داری است و همه دین ها در زمان برده داری پیدا شده اند و حتی یک دین را نمی توان پیدا کرد که در زمان برده داری پیدا نشده باشد! دین زرتشتی، دین یهودی، دین مسیحی، دین اسلام، دین هندو، دین های تک خدائی، دین های چند خدائی، بت پرستی، ستاره پرستی، ماه پرستی، خورشیدپرستی، جانورپرستی و ..... همگی در زمان برده داری پیدا شده اند! با این روال کشورداری با فرهنگ و روش های زمان برده داری و شترچرانی در سده بیست و یکم روشن است که فرجامی جز رسیدن به دوزخی مانند رژیم ولایت فقیه در ایران را در پی نخواهد داشت! از این روی نه تنها دین باید از سیاست و دولت در همه جهان کنار گذاشته شود بلکه با کار فرهنگی پیوسته می بایست از همه مغزها نیز شسته شود تا هیچ پسماندی از دین و باورهای دینی در هیچ کجای جهان به جا نماند!