سانسور و محدودیت های آزادی بیان در ایران+فایل صوتی

سخنرانی دراجلاس جانبی شورای حقوق بشر سازمان ملل (ژنو)
محدودیت‌های رسانه‌ای در دوران ریاست جمهوری حسن روحانی تغییری نکرده است و رئیس جمهوری موفق نشده است که به یکی از وعده‌های انتخاباتی خود که بازگشایی مجدد انجمن صنفی روزنامه نگاران بود که شش سال پیش تعطیل شد_عمل نماید.

جمهوری اسلامی ایران یکی از شدیدترین و سخت ترین  سانسور اینترنت در دنیا را وضع کرده‌است . آن‌ها میلیون‌ها وب سایت از جمله سایت‌های خبری و اجتماعی را مسدود کرده اند. ایران از نظر سانسور رسانه‌ها و اعمال محدودیت علیه روزنامه نگاران، در دنیا مقام هفتم را دارد.روزنامه نگاری و گردش آزاد اطلاعات در ایران ممنوع است. هم اکنون دهها روزنامه نگار و وبلاگ نویس و فعال مطبوعاتی، همچنان در زندان بسر می برند .

 

محدودیت‌های رسانه‌ای در دوران ریاست جمهوری حسن روحانی تغییری نکرده است و رئیس جمهوری موفق نشده است که به یکی از وعده‌های انتخاباتی خود که  بازگشایی مجدد انجمن صنفی روزنامه نگاران بود که شش سال پیش تعطیل شد_عمل نماید.

در این رابطه بد نیست که بدانید :اصل 24 قانون اساسی جمهوری اسلامی می گوید: «نشریات و مطبوعات در بیان مطالب آزادند مگر آن که مخل به مبانی اسلام یا حقوق عمومی باشد. تفصیل آن را قانون معین می‌کند. » با چنین تفسیری از قانون هزاران خبرنگار بازداشت و یا اعدام شده اند و ایران به  بزرگترین زندان روزنامه نگاران جهان بدل شده است.

بنابراین مشکل اصلی در قانون اساسی است که تعریف مشخصی ارائه نمی کند و دست مجریان را برای تفاسیر متفاوت و دلخواه کاملا بازگذاشته است_ بایستی دید.

  گفتن در باره سانسور و آزادی بیان تکراری خواهد بود اگر به جنبه ها و ویژیگی ها خاص هر کشوری در آن اشاره ای نشود.

1_ خود سانسوری

 در جامعه خبری ایران ؛بسیاری از نویسندگان ور وزنامه نگاران ایرانی از ترس سانسور خود را دواطلبانه  سانسور می کنند تا بتوانند از حذف کل مطلب در امان باشند وا لبته این روش  تا حدودی می تواند موثر واقع شود . بشرط اینکه کسانی در خارج از کشور بخش سانسور شده  داخل کشوری را بر طرف نمایند.

 

2_تابو  و تابو شکنی 

متاسفانه در جوامع خاورمیانه ای از جمله کشور ما ؛ بخاطر اعتقادات مذهبی ویا تعلق اتنیکی ، قومی و ملی ...  شرایطی را بر جامعه  تحمیل کرده است که نسبت به  حقوق اقلیت های مذهبی و اتنیکی  واکنش مناسبی  از خود نشان نمی دهد 

3_فیلترینگ اینترنت در ایران

فیلترینگ در ایران بر اساس قوانین مصوب در مجلس شورای اسلامی عمال می‌گردد و طیف گسترده‌ای ازسایت های  اینترنتی فرهنگی ، اجتماعی ، علمی و سیاسی را در بر می‌گیرد. گرچه مسدود کردن دسترسی به سایت ها در ایران جنبهٔ قانونی دارد،

یکی از مقامات جمهوری اسلامی ؛ تعداد سایت های  فیلتر شده را  تا 7 میلیون تخمین زده است. با این وجود هزاران جوان ایرانی از طریق فیلتر شکن ها به سایت های مورد علاقه خود با سختی دسترسی می یابند.

موضوع بعدی ؛پهنای باند اندکی که به کشور وارد می‌شود برابر با پهنای باند دو دانشگاه در کشور سوئد می باشد، بنابراین اشکال اصلی این است که شرکت ارتباطات زیرساخت انحصار را در دست خود گرفته و به میزان کمی پهنای باند وارد کشور می‌کند.در حالی ‌که یک دانشگاه در یکی‌ از روستاهای سوئد دارای حداقل یک ترابیت پهنای ‌باند اینترنت است، دانشجویان ما حتی در بهترین دانشگاه‌ها به دلیل سرعت پایین به زحمت می‌توانند از امکانات آموزش مجازی و الکترونیکی استفاده کنند.

 

 با امید به روزی که شاهد سانسوردر کشورمان نباشیم

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: 

دیدگاه‌ها

نظر : 
روم به دیوار!شما کاملا درست می گید.
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
سلام -حسن آقای عزیزوجدانا من ندانستم موضع شمادرچه موردی وازکجای نظرمن خوشتان آمد.ولی من انسانم وارزش انسان را آنچان ارزشمندمیدانم که حدوحدودی ی برای آن قایل نیستم .انسانهاخودشان برای خودشان ارزش می گذارند.البته درزمانی که مبارزات شکل میگیردوانسانهابگروه وسازمانهاواردمیشوند،بخاطرگروه وحزب امکان داردبه هرنوع اشتباه مبتلاشوند.تاریخ میتواندبرای آنهادرآینده نظردهد.برای من خط قرمز های بیخودی ارزش ندارند.اگردراین ایران دراین صدسال لاقل برای انسانهای کل دنیاارزش می گذاشتند.ماهم توانسته بودیم یک جایی دردنیاداشته باشیم.جعل تاریخ.دزدی.کلاهبرداری های سیاسی مردم مارابیچاره کرده است.
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
اقای تورک اوغلی درود و افرین به صداقت شما .این اقا ی پورپیرار یک توده ای است که به فرمان حز ب توده کتا ب علیه ملت ایران وازادی و مشروطه و تاریخ نوشت و گفته میشود که بخاطر دزدی از حزب توده اخراج شده است.تورک اوغی جان باور کن هیچ جریانی به مردم ایران و اذربایجان به اندازه حزب توده ضربه نزد.یک نمونه کافی است برا ی شما . موضع حزب توده در باره اقای شریعتمداری رضی الله عنه .بیشترنیازی نیست بنویسم.ترک اوغلی جان امیدوارم شما سرمشق میهن دوستی برای همه چپها و توده ای ها و روشنفکران باشید .ارادتمند شما.
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
سلام-سلام به آقای توکلی وازامکاناتی که ایجادکرده اید.وسلام به آقای ناشناس آقای توکلی شماانسان بزرگ وآزادیخواهی هستید،ولی این سایت شمابعضی مواقع تبدیل به فحش نامه نویسی گشته ولی بعضی مواقع ازچاپ جوابهای ماکه نقدتندی نسبت بعضی تفکررا،کلانابود میکند.باورکن من دوساعت کارمیکنم ولی این سانسورچی سایت شماحتی ایرادرااعلام نمیکند.درجواب گفته شکایت خودراایمیل کنید.درتنقیدتفکررحم نبایدوجودداشته باشد،ماکه باکسی شوخی وقربان صدقه خوانی نبایدداشته باشیم.وبا کنایه وتشبیهات هم کارمان درست نمیشود.تفکرغلط وحاکم شدن آن درگروه هاهمیشه عامل شکست وتفرقه بوده لطفاکمی ایشان راارشادفرموده تازحمات مارابیخودحذف نکند.من دریکی ازپاساژهای تهران نشسته بودم آقایی که صاحب کتابفروشی هست برایمان تعریف میکردآقای پورپیراررامسموم کرده اندوحالت پیری زودرس به اودست داده بنظرمن تاریخ نویسی استعماری ایران راآقای پورپیراربهم ریخته و
عدم انتشار شده: 
false
تصویر کیانوش توکلی

نظر : 
جناب ناشناس / راستش هر چه زور زدم نفهمیده،منظورتون از سانسورچیست ؟ کجا در ایرانگلوبال ، نظری را سانسور کرده ایم کاش بیشتر می نوشتی....!
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
اقای توکلی شما اگه راست میگی و خودتون به آزادی بیان احترام میزارین لطف کنین مطالب و دیدگاه های آقای پورپیرار رو تو همین سایت بگین و از نقش مخرب هلنیسم که نمونش تو همین عکس پیشتون نشسته هم در مورد نابود کردن زندگی ما جوانان ایران مطلب بزارین.ممنون
عدم انتشار شده: 
false