پرسش ها در مورد داعش، ترکیه و کرد ها

و پاسخ های محمد رضا لوایی
«دردنیا تصوری ایجاد شده بود که ترکیه حامی داعش است و این تصور به چهره ترکیه در افکار عمومی جهان آسیب زد. از نقطه نظر ترکیه حضور داعش باعث تقویت ایران، مشروعیت بشار اسد و افزایش وجهه پ​ک​ک شد. حالا با آغاز حمله نظامی، ترکیه این پیام را می​دهد که حامی داعش نیست و با این گروه در حال جنگ است و از این طریق قصد دارد موقعیت منطقه​ای خود را تغییر دهد و در معادلات منطقه​ای به نفع خودش تغییراتی ایجاد کند.»

 

 کیانوش توکلی 

جناب محمدرضا لوایی گرامی / آیا شما کرد ها را خطرناک تر از داعش می پندارید؟ جنابعالی از حقوق اتنیکی، هویت ملی ترک ها ی ایران روزانه می نوسید چرا از هویت ملی کرد ها حمایت نمی کنید؟ این یک بام و دو هوا برای چیست ؟ و بد تر از همه کرد ها را تروریست می نامید ؟ ملت کرد نشان داد که از پ پ ک حمایت همه جانبه می کند بیش از یک قرن ترک ها ی ترکیه ؛ کرد ها را ترک ها کوهی می نامید اگر مبارزه مسلحانه پ پ ک نبود ؛ دولت ترکیه هر گز انان را به رسمیت نمی شناخت.دولت ترکیه به دلیل وحشت از کرد ها عملا دست داعش را باز گذاشت و بیش از دوسال به امریکا اجازه پرواز جنگد ها را نمی داد. چرا شما اینقدر تعصب دارید وهر کاری که هر ترکی در جهان انجام بده ؛ شما تمام قد در پشت آن ایستاده اید.؟ ایا شما خط مرزی با پا ن ترک ها دارید؟ کجاست این خط و مرز؟

چرا جزئت و یا علاقه ای ندارید که سیاست بغایت غلط دولت ترکیه در مورد سوریه و داعش را نقد کنید؟ و ایا افکار ضد کردی شما ، ضد حقوق بشری نیست؟چرا فقط ترک ها حق دارند و بقیه ملل همه تروریست ؛ سانسور چی ، دزد و .... می شوند؟ لطفا یک خورده به خودتان بیائید ؛ کجا ایستاده اید؟

 محمدرضا لوایی 

جناب کیانوش توکلی عزیز / من خود منتقد این بودم که ترکیه نباید در قبال داعش اینهمه سکوت و خویشتنداری می کرد. اتفاقا یکی از دلایل جری تر شدن داعش و پ ک ک صبر بیش از اندازۀ ترکیه بود. هویت ملی کردها را کسی انکار نمی کند و من نیز دوست دارم مردم کرد در صلح و آرامش به سر ببرند. همچنانکه در داخل ترکیۀ مدرن صاحب حزب و مجلس و ...هستند. اما پ ک ک یک گروه تروریستی است و هر روز دارد به جان و مال شهروندان ترکیه آسیب وارد می کند. حالا که ترکیه با آمریکا به قلع و قمع تروریسم پیوسته خوشحالم و این را به فال نیک می گیرم. من افکار ضد کردی ندارم. افکار من ضد تروریسم است و ضد رادیکالیسم. ما با مردم کرد در مراوده ایم و همیشه هم تقریبن بدون برخورد با هم زیسته ایم اما اکنون دست هایی هستند که رادیکالیسم کردی را - پ ک ک - در ارومیه دارند بسط می دهند و شاید بدتر از پ ک ک هم شاهد حضور یک نیروی تروریستی جدید باشیم. آقای توکلی با این حساب که شما می گویید پ ک ک برای صلح و آزادی می جنگد آیا بعضی نویسندگان فارسی با مردم آزربایجان که سه - چهار بار - نظیر دورۀ پیشه وری - برای آزادی جنگیدند مشکلی دارند که مدام از تجزیه طلبی و نفرت پراکنی ما می نویسند. بنا به قول شما و با منطقی که از کردها دفاع می کنید ما نیز حق استفاده از سلاح و راه انداختن کشت وکشتار داریم. اما قبول کنید که حق تعیین سرنوشت را می توان با دموکراسی و گفتمان صحیح به بحث نشست و باز ستاند. کردها این فرصت را دارند اما رادیکالیسم آنها را به سمت سلاح و ترور سوق می دهد.

 کیانوش توکلی 

جناب محمدرضا لوایی گرامی/ بحث در این موارد زیاد است ولی عزیز جان 1-همین که ترکیه به خود امد و متوجه خطر داعش شد و چند روز است که تکانی به خود داد وان وقت شما می گویئد که از اول به سیاست دولت ترکیه درمورد مماشات با داعش انتقاد داشته اید. ایا می توانید رفرنس بدهید که کجا، قبل از اینکه ترکیه عملا اعلام جنگ با داعش را بدهد ؛ جنابعالی چنین نقدی را ارائه کرده بودید؟ا2_گر دولت های ایران، ترک های آذری را کردهای کوهی می نامید ؛ ان وقت ملت ترک اذری حق داشت که دست به اسلحه ببرد در حالی که پانایرانیست ترین ایرانی، ترک های اذری را شرف وافتخارایران می دانند و ترک های ایران هر گز قابل مقایسه با وضعیت کرد های ترکیه نیستند. 3_منهم با مواضع رادیکالیسم پ پ ک و حمله اخیر انان به چند پلیس ترکیه را عین نادانی می دانم ولی درعین حال این سازمان نماینده اکثریت کرد های ترکیه است.

3_ پ پ ک حق دخالت در سایر مناطق کردی را ندارد ولی مقابله با داعش وظیفه هر انسانی در این جهان گلوبال است.4_سیاست بغایت اشتباه امیز ترکیه غیر قابل دفاع است و مدتی است که مطبوعات آزاد ترکیه، سیاست اردوغان در قبال سوریه و داعش را بنقد کشیده اند .من اما ندیده ام که جنابعالی درکنار این مطبوعات ازاد ترکیه قرار گرفته باشید. در حالی که دهها هزار ایرانی مخالف حکومت ایران از ابتدای خیزش مردم سوریه و تا همین دو و یا سه سال پیش از مخالفین بشار اسد دفاع می کردند. وقتی که سه سال پیش، شخصا ویدئویی را مشاهده کردم که در آن یکی از جنگجویان مخالف سو.ریه در مقابل دوربین ها ،قلب سرباز سوری را در اورده و خام خام ان را خورد .متوجه شدم که مخالفین اسد عمدتا جنایتکاران بی رحمی هستند و نظرم بتدریج در باره مسایل سوریه عوض شد .5_ متاسفانه علیرغم همراهی ظاهری اردوغان با اتئلاف ضد داعش ؛ ماموران اطلاعاتی و نظامی این کشور، اسلحه، اطلاعات و امکانات بیشماری در اختیار داعش قرار می داند. فیلم و اسناد فراوانی در این مورد موجود است(مقاومت قهرمانه کرد ها علیه داعش در کوبانی و بی طرفی ظاهری ترکیه مهم ترین سند تاریخی است ) .6_ شما به عنوان یک ژورنالیست ترک اذری ، هر گز به این موضوع نپرداختید. درعوض رفتید خبر دزدی یک ایرانی از فلان کتابخابه اروپایی را که 8 سال پیش از این؛ اتفاق افتاده بود را بنام «پان فارسیسم» را مسئله آکتوئل و« روز» ساختید ( بدون ذکر تاریخ وقوع خبر). جنابعالی هنوز« مجسمه اتا ترک را کبیر» می نامید .در حالی استراتژی و خط مشی ضد اسلامی و لائیک اتاترک با روی کار امدن حزب عدالت و توسعه در ترکیه ، شکست خورده است همانطور که استراتژی « رضا شاه کبیر » با انقلاب 57 شکست خورد ه بود . با پایان جنگ سرد ؛ دوران احزاب تند رو لائیک و اسلام ستیز در خاورمیانه به پایان رسیده است. ترکیه به دوران اتاتورک بر نخواهد گشت و همانطور که ایران به دوران پهلوی بازنخواهد گشت.اینده خاومیانه حداکثر یک نوع اسلام سیاسی میانه رو و لیبرال و ضد بنیادگرایی خواهد بود که با شکست داعش و مدل ایرانی آن ، در منطقه حاکم خواهد شد.(البته اگر جنگ و ستیز در خاورمیانه به جنگ جنگ اتمی منجر نشود)

 محمدرضا لوایی 

جناب آقای کیانوش توکلی عزیز
1- همین که بنده خود می نویسم انتقاد داشتم به سیاست سکوت ترکیه خود سندی است بر رنگ تفکر من. حتمن لازم نیست که در موردش متن نوشت. این انتفاد در نشست ها و در مروادات دوستان خودی بارها بحث می شود . در لابلای مصاحبه های ترکی ما این قبیل موارد زیاد است و اگر به زبان ترکی اشراف داشته باشید با یک مطالعۀ اندک با انبوهی ازمتون اعتراضی رو به رو می شوید که از جانب فعالان حرکت ملی آزربایجان بر علیه سیاست سکوت اردوغان نوشته شده است. منتهی اگر این نوشته ها در مدیای فارسی انعکاس نمی یابند مشکل بنده نیست. من هم به فارسی متن و یا مقاله در این مورد به خصوص ننوشته ام اما ننوشتن از یک تفکر دلیل بر عدم آن تفکر نیست. آنچه در ذهن من است و در تفکرات من این است که ترکیۀ منفعل سابق در قبال تروریسم را نمی پسندیدم و اکنون این ترکیۀ تروریست ستیز را می پسندم. ما نمی دانیم.

جواب اینهمه نقد بر نوشته هایمان را بدهیم یا بر ننوشته هایمان را. که اگر ننوشته هایمان را بنویسیم خود قیامتی دیگر خواهد بود ...

2- نوشته اید "در حالی که پانایرانیست ترین ایرانی، ترک های اذری را شرف وافتخارایران می دانند و ترک های ایران هر گز قابل مقایسه با وضعیت کرد های ترکیه نیستند." 
پان ایرانیست های ایرانی ترک های آزری را می توانند شرف و افتخار خود بدانند که آزربایجان با این فرهنگ محجوب و سر به زیر و مدنی اش شرف و افتخاری برای همۀ جهان است. اما پان ایرانیست ها هرگز این کار را نکرده اند. لطفن دلیلی بیاورید که در آن هویت و زبان و فرهنگ ما را به لحاظ عملی اخترام نهاده اند. آیا اجازه داده اند که ما نیز مثل همین کردهای ترکیه حزب خود را داشته باشیم؟ آیا اجازه دادند که فرهنگسرای ترکی آزربایجان راه اندازی شود؟ و ... و اگر منظور شما از شرف و افتخار دانستن آزربایجان همان شیوۀ شعاری دمدۀ سلطۀ فرهنگی و سیاسی پان فارسیسم است که ما خود بارها از سمت چنین نوازش های استعمارگونه گزیده شده ایم.

3- شما از یک سو می گویید که با مواضع رادیکال پ ک ک مخالفید و از سوی دیگر آن را نمایندۀ اکثریت کردها می دانید. مگر پ ک ک مواضع نرم و متمدنانه ای هم دارد؟ تاریخ منطقه پر است از جنایات پ ک ک. پ ک ک هنوز از لیست تروریستی اروپا و آمریکا خارج نشده است. اما به نظر می رسد از لیست شما خارج است. نمایندۀ اکثریت کردها هم نیست. که اکثریت کردها در ایران و عراق هستند و این نکته را مدنظر داشته باشید.
4- خوردن قلب یک سرباز سوری شما را تکان داده است اما نسل کشی اسد با بمب های شیمیایی و جنایت هایش علیه زنان و کودکان بی دفاع سوری را نا دیده می گیرید. آیا شما طرفدار سیاست حکومت ایران هستید و طرفدار بقای دیکتاتوری اسد؟ این چه نوع استدلالی است که ذهن دموکراتیک یک نویسنده را با خشونت دو طرف دعوا بر هم زده است؟ 
5- جنایت در کوبانی محکوم است اما کوبانی کوبانی گویان سنگ تروریسم را بر سینه زدن و تروریسم دیگری از جنس داعش را پروراندن هم محکوم است. طوری کوبانی کوبانی می گویند که انگار ترکیه این بلا را سرشان آورده است. کدام منطق می گوید که یک کشور با یک گروه تروریست جنایتکار نظیر پ ک ک جهت سرکوب گروه تروریست دیگر همدست شود؟ آیا این شدنی است؟ ترکیه می خواست و می خواهد هر دوی این گروه را از میان بردارد و اکنون که جهان موافق ترکیه و مواضعش شده بهتر است اجازه دهید که این دو معضل حل شود. البته حمایت ایران از پ ک ک آشوب هایی را نیز در پی خواهد داشت که ترکیه باید خویشتنداری و سنگینی خود را حفظ کند و عملیاتش را تا نابودی کامل تروریسم در منطقه ادامه دهد.

 کیانوش توکلی 

جناب لوایی گرامی / با پوزش از تاخیر پاسخ : ترکیه پس از اسرائیل دمکراتیک ترین کشور خاورمیانه است و دارای مطبوعات آزاد است . همین مطبوعات زیر حاکمیت حزب توسعه و عدالت ، مواضع غلط اردوغان در ارتباط با د اعش را آشکارا نقد می کنند ولی جنابعالی که یک ترک آذری که ظاهرا هیج وابستگی به دولت ترکیه نداری؛ حاضر نیستی آشکارا سیاست اردو غان را نقد کنی و در عوض می نویسی :« ... حتمن لازم نیست که در موردش متن نوشت. این انتفاد در نشست ها و در مروادات دوستان خودی بارها بحث می شود » به عبارت دیگر انتقاد را «خودی» و «غیر خودی» می کنید. اوضاع منطقه و سیاست های دولت های منطقه برای شما مهم نیست ولی اینکه هشت سال پیش شخصی صفحاتی از کتاب تاریخ را دزدیده بود به اراده شما به مسئله روز در ایران گلوبال مبدل می شود (آنهم بدون ذکر تاریخ)

دزد مورد نظر، ظاهرا ازشهر اررومیه است و شما پان فارسیست ها را دزد و سانسور چی و... نامید . (هر گز از خوانندگان خود به دلیل این بی دقتی پوزش نخواستید) یعنی «خودی ها» هر کاری می کنند ، مجازند ؛ مشکلی نیست ولی هر کاری که یک ایرانی می کند بایستی بدون تحقیق بحساب پان فارس ها نوشته شود و پیرامون آن جو سازی شود . انچه موجب سیاست اشتباه ترکیه در مورد داعش شد تا انجا که سازمانهای اطلاعاتی _ نظامی این کشور پنهانی در این دوسال به ان کمک کرد و مانع پرواز جنگده های امریکایی از خاک ترکیه شد، موضوع کرد ها و پروژه ایجاد «کردستان بزرگ» که پنهانی از سوی برخی از محافل غربی و اسرائیل حمایت می شود. منهم با تشکیل کردستان برزگ مخالفم ، همانطور که با ایجاد ترکستان بزرگ هم مخالفم و با فارستان یزرگ هم همین طور.... این نقشه ها ...«اکنون» ؛ خواب و خیالی بیش نیست . تفاوت های فرهنگی _ مذهبی و سیاسی بگونه ای است که بسیاری از مردمان بظاهر همزبان ، در مکالمه روزمره نیاز به مترجم دارند و آئین و مسلک آنان با هم متفاوتند ؛ بنظر من راه درست کرد ها و دولت ترکیه این است که «روند صلح» را پاس بدارند و بازیچه دست قدرت های نشوند . راه درست کشورهای خاورمیانه همکاری و ایجاد یک بلوک سیاسی _ اقتصادی شبیه اتحادیه اروپا است ؛ این امر محق نخواهد شد ؛ مگر اینکه نظامی سیاسی کشورهای منطقه به شکل فدراتیو اداره شوند. و حقوق اتنیکی برای همه تامین شود. و در این ارتباط سیاست یک بام و دو هوا قطعا به نژاد پرستی منتهی خواهد شد.

محمدرضا لوایی 

جناب توکلی عزیز / همین که در مورد ترکیه و مسائل آن دارم می نویسم یعنی این که اوضاع منطقه و سیاست های آن برایم مهم است. از نظر ما حرکت ملی آزربایجان در متن این اوضاع قرار دارد. در مورد نوشتۀ قبلی و دزدی حکیم زاده،در داخل خود خبر گاردین به تاریخ ها - از سال 1996 تا 2006 -اگر دقت شود خود گویاست که خبر مال گذشته است. من این متن را نه به عنوان خبر که به عنوان سند ارائه داده ام.
دزد مورد نظر اهل هر کجا که باشد - و من نمی دانم از کدام شهر است و از " ظاهرا " شما هم معلوم است که دقیق نیست - ربطی به ترک و حرکت ما ندارد. حتی اگر این دزد اهل تبریز هم باشد برای ما اندیشه های او مهم هستند. این دزد ایرانی در خدمت اندیشۀ پاک آریایی و سلطنت طلبی می باشد. شما که فرهیخته اید چرا این استدلال را می آورید. ما مانقوردهای زیادی داریم که در خدمت پان فارسیسم هستند. نمونه اش جواد طباطبایی ها و...به یاد داشته باشیم که اندیشۀ ما اصل و نسب ماست و یک دموکرات باید این را بهتر از همه بداند.
در مورد پروژۀ کردستان بزرگ که تفکر اشتباهی است با شما موافقم. اصولا محور مبارزۀ ما مبارزه با تمامیت خواهی است. زیاده خواهی رادیکالیسم همیشه بلای جان آزربایجان ما، فرهنگ و زبان ترکی ما بوده است و ما بلایای این نوع رادیکالیسم را بهتر درک می کنیم. لازم است یادآوری کنم افتخار بنده این است که در طول حیاتم به سمت هیچ قدرت و حاکمیتی نگرویده ام و اگر از سر رانده شدگی در سرزمین غربت گرفتار رنج دوری از وطنم این یک افتخاری است برایم. شما که باید این نکته را بهتر درک کنید. من فقط و فقط سعی می کنم صدای مظلومیت مردم خود باشم و اگر نتوانسته ام دراین سالیان دراز با اینهمه حجم نوشته های ادبی و سیاسی خویش مفید واقع شوم پیشاپیش از مردم مظلوم و شریف آزربایجان پوزش می طلبم. 
با سپاس

کیانوش توکلی 

سوْال من از شمااين بود: ؛. ایا می توانید رفرنس بدهید که کجا، قبل از اینکه ترکیه عملا اعلام جنگ با داعش را بدهد ؛ جنابعالی چنین نقدی را ارائه کرده بودید؟ا" و شما در پاسخ نوشتيد؛":« ... حتمن لازم نیست که در موردش متن نوشت. این انتفاد در نشست ها و در مروادات دوستان خودی بارها بحث می شود » بعبارت دقيق شما هيج نوشته كتبي در نقد سياست دولت تركيه در مورد داعش نداريد .

جنابعالي وقتي چين كمونيست يوغورها را سركوب كرد، فارس ها را محكوم كرديد كه سانسور مي كنند، در حالي دولت تركيه بزرگترين قرارداد اقتصادي را با چيني ها دارند و همچنين وقتي شخصي هشت سال پيش ، صفحاتي از يك كتاب را دزديد، بدون اينكه هويت اتنيكي حكيم زاده مشخص شود ، فارس ها متهم به دزدي ، سانسور و...مي شوند ، ....اينجانب منكر فعاليت هاي مخرب پان فارسيسم نيستم كه در ان موارد هم مي نويسم

محمدرضا لوایی 

جناب آقای توکلی عزیز / " حرکت منفعلانۀ ترکیۀ سابق به کردهای تروریست این امکان را داده بود که به بهانۀ مبارزه با داعش سوریه را اشغال کرده و به نوعی مرزگشایی کنند. اما با پیوستن ترکیۀ جدید بر علیه داعش این بهانه نیز از کردهای تروریست گرفته خواهد شد. " این متن اصلی من است. یعنی درک این نکته سخت است که بنده با صراحت از سیاست منفعلانۀ قبلی ترکیه مخالف بودم؟ رفرنسی که شما می خواهید در متن نهفته است. من نگفته ام که راجع به این منفعلانه بودن ، متن نوشته ام. بلی، بنده فارس ها را و دولت ایران را محکوم کرده ام و اکنون هم انتقاد دارم که در مورد اویغورها سیاست سکوت در پیش گرفته اند. شما هم می توانید دلایل و شواهد خود را در چگونگی سیاست ترکیه در خصوص اویغورها بنویسید. در مورد حکیم زاده گوشت و خون او که برای ما و شمای خواننده مهم نیست. ایشان یک عملی انجام داده اند که در راستای سیاست

علم ستیزی و انسان ستیزی پان فارسیسم تعریف می شود و ما هزاران نوع از این عمل های فاشیستی و جنایتکارانه را را در داخل شاهدیم. نگاهی بیندازید به فعالیت های فرهنگی وی در خارج و نیز شغل شریف وی که میراث دار فرهنگی است با ادعای 2500 سال تمدن و ...من پان فارسیسم را متهم کرده ام و نه فارس ها را...از اینکه شما فرموده اید منكر فعاليت هاي مخرب پان فارسيسم نيستم و در ان موارد هم مي نويسم تشکر می کنم. با سپاس

کیانوش توکلی

موضوع روشن است از خودم شروع می کنم در تاریخ دوشنبه, ژوئن 23, 2014 - یعنی بیش از 13 ماه پیش مصاحبه ای تحت عنوان «داعش و آینده خاورمیانه» با جناب بابک ازاد داشتم 
خوب حالا می تونم ادعا بکنم که خطر داعش را از روز نخست ، درست تشخیص داده بودم . ایا جناب لوایی از قبل نوشته ای در مورد خطر داعش واینکه سیاست ترکیه در این مورد بسیار غلط بود؛ داشته اید؟ شایان ذکر است در این ارتباط عارف کسگین از مرکز تحقیقات استراتژیک ترکیه تاکید می کند: «دردنیا تصوری ایجاد شده بود که ترکیه حامی داعش است و این تصور به چهره ترکیه در افکار عمومی جهان آسیب زد. از نقطه نظر ترکیه حضور داعش باعث تقویت ایران، مشروعیت بشار اسد و افزایش وجهه پ​ک​ک شد.»

او تاکید می​کند: سیاست جدید منطقه​ای ترکیه در داخل این کشور منجر به شکست روند صلح با کردها شده است. اینهم لینک مصاحبه من با بابک ازاد در 13 ماه پیش در مورد داعش

عارف کسگین از مرکز تحقیقات استراتژیک ترکیه هم می​گوید سیاست جدید ترکیه در منطقه، در نتیجه شکست​ پی‌درپی سیاست​های منطقه​ا​ی این کشور اتخاذ شده و پیامد منفی بر مسائل داخلی این کشور داشته است.
او تاکید می​کند: «دردنیا تصوری ایجاد شده بود که ترکیه حامی داعش است و این تصور به چهره ترکیه در افکار عمومی جهان آسیب زد. از نقطه نظر ترکیه حضور داعش باعث تقویت ایران، مشروعیت بشار اسد و افزایش وجهه پ​ک​ک شد. حالا با آغاز حمله نظامی، ترکیه این پیام را می​دهد که حامی داعش نیست و با این گروه در حال جنگ است و از این طریق قصد دارد موقعیت منطقه​ای خود را تغییر دهد و در معادلات منطقه​ای به نفع خودش تغییراتی ایجاد کند.»

 

منبع: 
ویژه ایران گلوبال
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
در اصل 15 قانون اساسی چیزی به اسم تدریس به زبان مادری وجود ندارد. طبق این اصل تمام کتب درسی باید به زبان فارسی باشد اما گفته شده است تدریس ادبیات زبانهای محلی در مدارس اشکالی ندارد . و این تنها به این معنی است که اگر در این خرده فرهنگها داستانی ، افسانه ای، ضرب المثلی باشد می توان آنرا به زبان فارسی برگرداند و در کتب درسی وارد کرد مثل اینکه ادبیات و افسانه ها و ضرب المثلهای ملل دیگر به زبان فارسی ترجمه میشود و بشکل کتاب منتشر میشود و کسی هم معترض نیست. هر چند با وجود ادبیات غنی فارسی و کتبی مثل گلستان و بوستان سعدی، آثار نظامی ، مثنوی معنوی و ... که دردنیا بی نظیر است نیازی به استفاده از ادبیات محلی هم شاید نباشد. و اساسا مدارس جای تقویت هویت ملی است

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
مدائن عزیز، همین تاریخی که شما برای ایران باستان بیان می فرمائید همان تاریخهای رمانتیکی است که با سرقت بودجه آموزش بزبان مادری آذربایجانی ها و دیگر ملل غیر فارس، برای نوشتن اینگونه تاریخهای بی اساس، در دوره پهلوی و جمهوری اسلامی اختصاص داده شده است، و در مدارس توسط این کتابهای تاریخی سرتا پا کذب، کودکان را شستشوی مغزی داده اند که نتیجه اش شده شما و افرادی مثل آقای کرمی، ولی این کامپیوتر لعنتی عجب دردسری شده برای افرادی که مثل شما فکر می کنند، چون دیگر نمی شود همه واقعیات را پنهان کرد، و در ضمن آذربایجان جنوبی بعلت کثرت جمعیت مثل دولفینی می ماند که مرغ ماهیخوار قادر نیست آنرا را شکار کند و ببلعد و اگر بزور هم بخواهد آنرا ببلعد این لقمه آنچنان بزرگ است که خود مرغ ماهی خوار خفه خواهد شد،

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
زبان مادری در سرزمین مادری باید رسمی شود نمی شود مهاجرانی بی اجازه به مملکت دیگران بروند و ادعای برابری با زبان و فرهنگ میربان داشته باشند. زبان فارسی زمانی از دریای مدیترانه تا مرز چین زبان بومی اکثر مردم بوده است حالا مهاجرانی به این سرزمین وارد شده اند و ادعا می کنند زبانشان مورد تبعیض قرار گرفته. جالب است خیلی از این به اصطلاح زبانها هنوز از مرحله شفاهی به مرحله نوشتاری نرسیده اند اما صاحبان آن که اکثرا هنگام مهاجرت به غرب این زبانها را حتی به کودکانشان آموزش نمی دهند برای ابراز وجود در عرصه سیاست و شاید به مقاصد دیگر ادعای مورد ستم واقع شدن از سوی زبان فارسی می کنند.
ستم به فارسی رفته است که توسط مهاجمان و مهاجران در آسیای میانه و قفقاز و آناتولی و عراق نابود شد.
فارسها موجودات بی اراده ای هستند وگرنه بجای اینهمه انفعال بدنبال بازپس گیری قلرو زبانی خود می بودند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
پرویز عزیز، ایران مگر یک ترکیب شیمیائی هست تا یکی بخواهد آنرا تجزیه کند؟ ملتهای محروم از زبان مادری، خواستار حق برابر از بودجه کشور برای تحصیل بزبان مادری هستند، این حق السهم باید بر حسب تعداد متکلمین زبانهای غیر فارس باید در اختیار آنها گذاشته شود، این حق السهم صد سال است که به سرقت رفته و منحصرآ بزبان فارسی و تکامل آن و تاریخ نویسی برای آن اختصاص داده شده و بقیه زبانها بخاطر شفاهی ماندنشان در خطر نابودی قرار گرفته اند و حالا شما با ترساندن از لولو تجزیه، چه هدفی را دنبال می کنید؟ آیا بدینوسیله فرصت دیگری می خواهید تا ملتهای غیر فارس را بسکوت وادارید؟ تا الباقی زبان شفاهیشان هم منقرض شود، و اگر همچو نیتی دارید، لطفآ به قوانین حقوق بشر مراجعه کنید و اگر هم اعتراض دارید به سازمان ملل مراجعه کنید و از آنها بپرسید که چرا ملتها حق مسلم دارند که بزبان مادری خود تحصیل کنند و از آنها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
فقط می توان هشدار داد که ایجاد دشمنی بین مردم ایران به نفع کسی نیست و این سیاست نفاق افکنی د ر خدمت دشمنان ملت ایران است. دولت ترکیه در عمل همان دولت عثمانی است و هدفی جز ترویج اسلام را به هر وسیله در سر ندارد.اسلام بدون ترک هر گز تااین پایه پیشرفت نمی کرد و هویت ترک بدون اسلام معنائی ندارد.کسانیکه ارزوی تجزیه را د رسر دارند بدانند اب در هاون می کوبند و در عمل در خدمت استعمار جهانی قرار دارند.اگر ایران تجزیه شود بدون شک ترکیه نیز به سرنوشت ایران گرفتار خواهد شد و همه منطقه در اتش روشن فکران تجزیه طلب وچپ خواهد سوخت.
ساده دلانه است اگر عده ای فکر میکنند با تجزیه اذربایجان و اتحاد اران و اذربایجان دولت روس انها را به رسیمت خواهد شناخت. دولت کنونی باکو فرمانبر مسکو است و ارزوهای برادران جنوبی خودرا به ساده گی به روسیه خواهند فروخت.
تنها راه حل

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
دوستان آنچه امروز پان فارس یا پان ایرانیست نامیده میشود، در اساس زبان و ادبیات فارسی به عنوان زبان مدنیت و حاکیمیت در اداره کشور در نظر گرفته میشود. به نظر پان ایرانیستها و راسیستهایی از جمله "آذریها" (راسیستهایی از نوع مدنیت فارسی) در ایران امروزی به جزء فارسی زبانها و مدنیتهای دیگر عاری و بیگانه به سیستیم اداری و فکری فارسی شناخته میشوند. از این منظر هرچه زودتر باید ریشه شده جای خود را به زبان و مدنیت فارسی تحویل دهند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آیا کردها پاکسازی اتنیکی میکنند؟
گزارش خبرنگار رادیوی آلمان از مناطق تحت اشغال کردهای پیش مرگه در عراr

نه چندان دور از اینجا روستای دیگری است که قبلا اقلیت عرب ساکن آنجا بودند ، نامش بارسانکه است. بارسانکه هم اول توسط داعش اشغال شده بود و کرد ها آنجا را هم پس گرفتند.دوناتلا روورا، نماینده امنستی انتر ناسیونال در عراق بلافاصله بعد از آن از آنجا دیدن کرد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای کرمی شما تمام مسائل را با تبار ملتها مورد بررسی قرار می دهید شما بهتر از من می دانید تبار به آلمانی می شود راسّ و جهانبینی تباری می شود راسیسم، در واقع تمام مسائل را شما از بعد راسیسم بررسی می کنید، در ضمن اکثر ایرانی ها بعد از یاد گرفتن چند کلمه احوالپرسی بزبانهای خارجی تصور می کنند که خدای آن زبان هستند ، غافل از آنکه زبان هزاران ابعاد دارد، مثل بعد سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فلسفی، فنی، حقوقی، قضائی، وووو صدها بعد دیگر که یاد گیری آنها و درک آنها بقول دوستمان برای یادگیری واقعی زبان آلمانی و درک آن حتمآ باید در آغوش مادر آلمانی باید شیرخورده باشی تا بتوانی تمام اصطلاحات آن را درک بکنی، می گفتند آیت الله خاتمی هم به زبانهای انگلیسی و آلمانی تسلط کامل دارد و دیدیم در سخنرانیش در اروپا به چه تته پته ائی افتاد و اکثر کتابهائی که در ایران ترجمه شده اند ترجمه واقعی نیستند

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب آقاى لوايى, سياست ضد تروريستى اخير ترکيه براى مبارزه با تروريسم نيست, سياست ضد داعش اخير ترکيه, فقط يک پوشش براى تضعيف و بهتر بگويم قلع و قمع کردن کردهاى سوريه و ترکيه هست, چونکه ترکيه نگران پيوستگى مناطق کرد نشين به کردهاى عراق هست و چونکه کردهاى سوريه بر عليه داعش موفقيتهاى چشمگيرى داشته اند و راه امداد رسانى ترکيه به داعش را بسته اند, ترکيه تحت پوشش مبارزه با تروريسم و داعش, اقدام به سرکوب کردها کرده است. روز اول عمليات هوايى ترکيه, اولين حمله هوايى را بر عليه کردهاى سوريه انجام داد, تا امروز, صد ها حمله هوايى و زمينى بر عليه پ ک ک و کردهاى سوريه انجام داده است ولى فقط 4 حمله هوايى آںهم در مناطق صحرايى و خالى از سکنه داعش انجام داده است که دنيا را فريب بدهد. اين حرکات ترکيه از چشم کسى پوشيده نيست و رصد ميشوند, اين سياست ضد کردى ترکيه قابل دفاع و تحسين نيست.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
لری یک گویش یا لهجه فارسی است.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سه استان لرزبان، زبانشان لهجه ای از فارسی است!!!!!
بالاخره لری زبان است یا لهجه؟؟؟؟؟
تصویر اژدر بهنام

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای کرمی،
من بحثی با شما نکرده‌ام. تجربه به من ثابت کرده است که بحث با شما عبث است زیرا نه به پرسش‌ها پاسخ مستقیم می‌دهید و نه مسؤلیت نوشته‌های خودتان را بر عهده می‌گیرید.
بحث تاریخ به تاریخ‌دانان مربوط است و بحث سیاسی و نظری امروز به فعالان این عرصه.
هیتلر و پیروان او، چه در همان زمان و چه نئونازیست‌های امروزی به بحث تاریخ و نتیجه‌گیری از آن برای امروز علاقه زیادی داشتند و دارند.
این شیوه به نژاد و تبار برتر و نژاد و تبار پست‌تر می‌انجامد و اینکه چه کسانی خالقان فرهنگ بوده‌اند و چه کسانی نابودکنندگان آن.
می‌دانیم که هیتلر انسان‌ها را به سه دسته تقسیم می‌کرد: خالقان فرهنگ، حاملان آن و نابودکنندگان آن. این دقیقا همان نظری‌ست که شما حامل آن هستید.
این بحث به آنجا می‌انجامد که شما با جعل آعاز تاریخ یک سرزمین به این نتیجه برسید که آریائیان صاحبان این سرزمیند و خالقان فرهنگ، و دیگران

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
بیاد محمد نوری خواننده میهن دوست کشورمان ایران .
تصویر ناصر کرمی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 

به آقای ... اژدر بهنام.... شما طبق دیدگاه فلسفی نیهلیسم، انکار گرایی تاریخ چندین هزارسالهء ملّت و سرزمینی را نادیده میگیرید، تا برای خود هویّتی بسازید ؟ شما ریشهء یک درخت چند هزار ساله را در زمین قطع میکیند، و اکنون میخواهید امروز و فردا در مورد شاخ و برگهای آن که حتمآ خشک خواهند شد، تصمیم بگیرید !. این دیدگاه و مکتب جز عقب ماندگی و جنگ و خشونت پیامد دیگری نداشته است.
مثلی آلمانی هست که میگوید: Zukunft kommt von Herkunft ( آینده بر اساس گذشته می آید و شکل میگیرد) برای ما ایرانیان در مورد تاریخی، فرهنگی، تمدن سازی هم چنین است. تمدن و فرهنگی که ریشه نداشته باشد به مانند بادکنکی میماند که با وزش هر باد به هر سو پرتاب میشود و دست آخر می ترکد.
تصویر اژدر بهنام

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
کیانوش عزیز،
باید اضافه کنم که من در مورد وضعیت امروز کشورمان صحبت میکنم و وارد تاریخ و واقعیتها و یا افسانههای مربوط به آن نمیشوم.
به نظر من یک بحث جدی در مورد وضعیت امروزی کشورمان کاری به تاریخ هزاران سال پیش ندارد.
فکر می‌کنم درست این باشد که درباره وضعیت واقعی امروز کشورمان صحبت شود.
تصویر ناصر کرمی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 

به آقایان ..کیانوش توکلی....و اژدر بهنام.... اگر شما بجای پان فاسیسم ، "زبان فارسی محوری" را بکار میبرید، تکلیف افغانستان و تاجیکستان و بخشی از هندوستان، بعضی از کشورهای حوزهء خلیج فارس و حتّی در عراق و قفقاز را که فارسی زبان هستند، چگونه به پان فارسیسم و یا بقول شما" زبان فارسی محوری" نسبت میدهید.
یا اینکه زبان فارسی در حکومتهای تُرک تبار در ایران و در زمان عثمانیان هم زبان رسمی در باری و ادبیّات بود، آنها هم پان فارسیسم و یا فارسی محوری بودند ؟. یا همین امروز در تهران چه شماری از مردم تُرک فارسی بدون لهجه، زبان مادری آنهاست، پس اینها هم پان فارس، زبان فارسی محور هستند؟ .
تصویر آ. ائلیار

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
کسانی که به« آمار دولتی» حاجی بابایی، وزیر آموزش پرورش، ایراد دارند بفرمایند آمار دولتی دقیق ارائه بدهند. و سخنان بی دلیل و مدرک تحویل ندهند .
احمدی نژاد و وزیرش، «دولت ایران» را با «فرهنگ مسلط فارسی» تشکیل داده بودند و نماینده ی «فرهنگ ناسیونالیسم فارسی-اسلامی» بودند. که اکنون هم این فرهنگ کار میکند. مال بد بریش صاحبش! که بکارآمده شمارا.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آن چیزی که حاجی بابایی بعنوان زبان عنوان کرده، با قاتعیت باید گفت که لحجه ایت . اینها تفاوت زبان با لحجه را نمیدانند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
لطفن آمار غلط ندهید !. از کی تا حالا احمدی نژاد شده منبع آمار شناسی ایران برای غرض ورزان ؟ بهتر است به نقشه ایران و استانهای آن نگاه کننید تا ببینید از 30 استان کشور حدود 25 استان آن فارسی زبان هستند . البته فقط تهران و شیراز و اصفهان و کرمان و مشهد لهجه شان به فارسی نوشتاری نزدیک است و بقیه با یکی از لهجه های زبان فارسی حرف میزنند مثل سه استان لرزبان .
تصویر آ. ائلیار

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
«مردم فارس» یا به اصطلاح قدیمی «خلق فارس» ، به مردمی گفته میشود که «زبان مادری» شان فارسی یا لهجه ای از فارسی ست . که در شهرهای مختلف ایران زندگی میکنند و تقریباً 30 در صد مردم ایران را تشکیل میدهند. آمار به نقل از وزیر آموزش پرورش حاجی بابایی -دوره ی احمدی نژاد -است که گفته 70 در صد دانش آموزان ایران دو زبانه هستند.
«حاجی‌بابایی: 70 درصد دانش‌آموزان در سراسر کشور دو زبانه بوده » لنیک :
http://www.aemi.ir/index.php/fa/2013-05-06-19-58-28/99-2013-09-17-08-59-48/2013-09-17-09-00-13/522-2013-11-17-07-27-17
اصطلاح «مردم فارس» در میان فارسی زبانها رایج نیست همانطور که اصطلاح «آذری» بین مردم آذربایجان یک « واژه و نام بیگانه» است. اما مردم ترکی زبان- فارسی زبانها را «فارس» می نامند. میگوینذ: «فاس دوستوم» یا «فاس قونشوم» : دوست فارس ام - همسایه ی فارس ام.
تصویر اژدر بهنام

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
کیانوش عزیز،
من هم متخصص این مسائل نیستم و متخصص معتبری هم در این مسائل نمی‌شناسم. ولی در حد معلومات عمومی خودم می‌توانم نظرم را بنویسم.
همانطور که نوشتم، من فکر می‌کنم آنچه که در حال حاضر در ایران جریان دارد فارسی محوری است.
به نظر من، سیاست حاکمان و نیز تمامی تلاش بسیاری از روشنفکران و اپوزیسیون بر همین محور قرار دارد.
من ملتی به نام "ملت فارس" نمی‌شناسم. مگر آنکه بخواهیم فارسی زبانان را، آنچنان که مصطلح است، عموما "فارس" بنامیم که فکر می‌کنم درست نباشد.
به همین دلیل، من از "پان فارسیسم" که زیاد هم به گوش می‌خورد، "فارسی محوری" را درک می‌کنم.
از نظر دور نداریم از آنجایی که پان ایرانیست‌های عظمت‌طلب (که در شکل حزبی آن یک جریان شبه فاشیستی هستند) بر زبان فارسی به‌عنوان تنها زبان رسمی، و بر سیاست "یک کشور – یک زبان – یک ملت" تاکید دارند، با "فارسی محوران" که برخی آن‌ها را

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ملت فارس موجودات فضائی و یا ملتی نا مرعی نیستند، ملتی هستند که موجودیت عینی دارند و زبانش، زبان رسمی کشوری بنام ایران است و هر کس این زبان را یاد نگیرد از در آوردن نان شب عاجز می ماند و از زندگی ساقط می شود، و در نتیجه تمام قدرت جامعه در دست این زبان و صاحبان این زبان متمرکز شده است، تمام نوشته های من و شما همگی بزبان فارسی است، نه انگلیسی، و پانفارسیسم ایدئولوژی ملت حاکم برای بلعیدن دیگر زبانهاست، و نتیجه عمل ایدئولوژی پانفارسیسم به اینجا ختم شده است که والدین آذربایجانی بین فرزندانشان و مادرشان رل مترجم ترکی فارسی را ایفا می کنند، یعنی فرزندانشان ترکی نمی داند و مادرشان فارسی، بخاطر اینکه والدین برای نان شب فرزندانشان و آینده اشان، مجبور شدند که کودکان خود را از یادگیری زبان مادری محروم سازند، شما می توانید درد آن مادر بزرگ را درک کنید؟ مادران و مادر بزرگان امروز آگاه شده اند و
تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اژدر بهنام جان/ بنده تخصصی در این زمینه ندارم؛« زبان فارسی محوری» درست است ولی اینکه ملتی بنام فارس کجا زندگی می کند و محدوده جغرافیایی آن کجاست ؛ نمی دانم ؟ شخصا فارسی را در سال اول مدرسه یاد گرفتم ، مازندرانی خود یک زبان است که بتدریج به نفع زبان فارسی به زبان «دهاتی ها» تو سری خور شد که مورد تمسخر مازندرانی های شهری قرار می گیرد، در خود مازندران دهه دیالگ و حتی زبان های دیگر موجود است از ان جمله زبان سنگرسری ، زبان شهمیزادی و... وجود دارد ؛ بهر حال نشان زبان مازندرانی را می توان در برخی از ترانه های مازندرانی یافت که بسیاری از لغات ان برای 99 درصدد مازندرانی ها نا شناخته است. اژدر گرامی ؛ لطفا در این باره کمی بنویسید که پان فارسی چه مشخصاتی دارد و تفاوت ان با پان ایرانیست در کجاست و محدوده جغرافیایی آن چیست؟
تصویر اژدر بهنام

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
کیانوش عزیز،
به نظر من آنچه که چندین دهه در کشور ما جریان دارد، فارسی محوری است.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقاى توكلى بنده نمى گويم كه مسايل اتنيكى سانسور بشود،حتى در اين سايت اكثر نويسنده ها معقول صحبت مى كنند،حتى مخالفين حقوق قوميتها به هموطنان غيرفارس توهين نمى كنند اما متاسفانه چند نفر غيرفارس كاتوليك تر از پاپ و چند نفر از هموطنان ترك مان جنجال ساز و تفرقه افكن هستند و هيچ سايت و روزنامه اى معتقد به يك درصد انسانيت هم مطلب اينها با اين مضامين را چاپ نمى كنن،البته شايد اگر براى سايت ديگرى قلم بزنند مجبور باشند كه توهين نژادى نكنند ولى اينها در ايران گلوبال از هفت دولت آزادند و هر توهينى را به هموطنان روا مى دارند و پشت القاب نابرازنده پنهان مى شوند.
ممنون
تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ناصر کرمی گرامی/ منهم تا حدودی موافقم که واژه پان فارس دقیق نیست ؛ بهتر است که از وا ژه پان ایرانیست استفاده شود.
تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب حسن / آکانت های ایران گلوبال بر اساس درخواست ، شناخت در اختیار علاقمندان گذاشته شد و جهت گیری خاصی هم ندارد. 80 در صد مطالب سایت ربطی به مسایل اتنیکی ندارد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
كيانوش عزيز منظورتان از اين كارها چيست؟چرا اصولاً در سايت شما اكثراً كسانى صاحب اكانت هستند كه نژادپرست فارسى يا تركى هستند؟
آيا شما از آتش افروزى لذت مى بريد؟آقاى عزيز آش ان قدر شور هست كه حتى پان ايرانيستها و پان تركيستها هم اكثراً از درج نوشته هاى اينها امتناع مى كنند،آنوقت شما با جمع آورى اينها تعداد كليك هايتان را بالا مى بريد،آيا ارزشش را دارد؟
صلاح مملكت را خسروان دانند،شما در دانمارك زندگى مى كنيد و ما در ايران.اين دود به چشم ما خواهد رفت قربانت شوم،در ضمن هر چند كه مسايلى هست ولى ما بازهم كرد و ترك و فارس و عرب باهم زندگى مى كنيم.كارى بكنيد كه اين زندگى شيرين تر بشود و نه تلخ تر.
تصویر ناصر کرمی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب آقای ..کیانوش توکلی....ما ملّتی بنام فارس در ایران نداریم، که بر اساس آن پان فارس یا پان فارسیسم بنیاد گذاشته شود. تمنی میشود در بحث خود با دیگران آنرا بکار نبرید، و یا اگر آنرا بکار می برید، باید اوّل از فارس و ملّت فارس تعریف منطقی و مستند با ذکر منابع اطلاعاتی ارائه دهید.
ما پان ایرانیسم داشته و داریم که این هویّت ایرانی از مجموعهء تیره های ایرانی شکل میگیرد. پان ایرانیسم هم مانند پان ترکیسم و پان عربیسم الحاقی و تهاجمی نبوده و نیست. نامیدن ملّتی بنام فارس یک شگرد بی اساس سیاسی و یک اندیشهء فئودالیته و قبیله گرای ما قبل مدرنیته برای یک بستر سازی تجزیهء ایران است.