عزیز نسین و مسئله کرد

توی این زمانه و این همه جهالت، کردستان چگونه می تواند مستقل بماند. ترکیه با داشتن شش صد سال سابقه امپراطوری کشوری در حال حاضر کشوری مستقل نیست، کردستان چگونه می خواهد مستقل شود؟

 

طرز فکرم با راه حل پ.ک.ک متفاوت هست.

بایستی بفهمیم مسئله کرد از کجا نشئت گرفت؟ از کدام منابع داخلی و خارجی حمایت می شوند؟

تنها کردها نیستند که از بیرون کمک می گیرند. متاسفانه توی این منطقه، بدون کمک منابع بیگانه کاری از پیش نمی رود. ما خودمان هم به وقتش از آنها کمک گرفتیم. طبیعتا این مسئله چیز خوبی نیست ولی چاره ای هم جز این نیست.

مشکل کردها از کی شروع شد؟

از دوره حکومت عثمانی ها شروع شده است. در دوره های مختلف زمانی هم با کمک نیروهای خارجی قیام کردند و هر زمان هم سرکوب شده اند. راستش توی ترکیه حقوق بشر موجود نیست و آن حقوق بشر غیر موجود هم برای کردها قدغن شده است.

توی قانون اساسی ترکیه نوشته شده: در کشور ترکیه اقلیت قومی وجود ندارد و مشکل اساسی هم از اینجا شروع می شود.

آتاتورک سخن زیبایی دارد: خوش به سعادت آن کس که ترک است.

سخنان تاریخی براساس شرایط خاص تاریخی که بیان شده اند حائز اهمیت هستند. این سخن آتاتورک هم زیباست. آتاتورک چرا این را گفت؟

زمانی این را گفت که ملت ترکیه در حال نابودی و کشور زیر اشغال بیگانه بود. توی آن شرایط بایستی به انسانها روحیه می داد. چیزهای دیگری هم گفته بود.

ملت ترک باهوش است. دارای پشتکار هست. در حالیکه من می گویم 60 درصد ملت ترک احمق هست. برخی این حرفم را نمی توانند هضم کنند و مرا به دادگاه می کشانند. ( خنده حضار)

...

دقیقه 5:00

کردها ملتی هستند که دوشادوش همه بودند در همه چیز، در جنگ ها. و دست آخر هم چیزی نصیبشان نشده.

...

ابتدا در استانبول و بعد در آنکارا، نویسنده ها، روزنامه نگارها، نمایندگان مجلس و روشنفکرها هم از بین ترک ها و هم کردها، دور هم جمع شدیم و گروهی را جهت حل مسئله کردها تشکیل دادیم.

پیش رئیس جمهور رفتیم. ایشان هم خوشحال شدند. گفتیم شما هم برای گردهمایی تشریف می آورید؟

گفت: اگر منع قانونی نداشته باشد حتما می آیم. در غیر اینصورت نماینده ام را می فرستم.

پیش رئیس مجلس رفتیم. او هم هیجان زده شد. گفت موارد قانونی اش را نگاه کنم،  که اگر خودم هم نتوانستم بیایم یکی از نماینده های ریاست مجلس را می فرستم. اما خودم برای آمدن اصرار دارم.

سراغ  نخست وزیر و روسای احزاب رفتیم. همه شان با روی باز از مسئله استقبال کردند. ما هم رفتیم آنکارا. یک هتل پنج ستاره را کرایه کردیم. هزینه اش را پرداخت نمودیم. درست یک روز مانده به گردهمایی، فرماندار آنکارا، گردهایی را غیرقانونی  اعلام کرد.

این چه معنی دارد؟ همه گردهمایی را تایید کردند. از رئیس جمهور گرفته تا نخست وزیر و روسای احزاب و سایرین همه تایید کردند. یک فرماندار چطور آن را غیرقانونی اعلام می کند؟

یعنی یک چیزی لایش رفت و این گردهمایی اتفاق نیافتد. و هتل هم پول ما را اعاده کرد.

8.57

می گویند با توسل به ترور کاری از پیش نمی رود. نه خیر. با ترور خیلی کارها می شود کرد.

البته کار کردها ترور نیست. این یک جنگ است. دولت اسمش را ترور می گذارد. چون اگر حکومت، آن را به عنوان جنگ قبولش کند مجبور است با حقوق یکسان با طرف مقابل سر یک میز مذاکره بنشیند. اگر هر روز انسانها کشته می شوند، دیگر اسم این ترور نیست، جنگ است.

راه حل چیست؟

بایستی حقوقشان برآورده شود. کاش انسانیتمان را نشان می دادیم و حقوقشان را قبل از اینکه خودشان خواسته بودند به آنها می دادیم. این چه معنی دارد که زبان یک انسان را قدغن کنیم؟

مرد کرد وقتی سربازی می رود زبان ترکی یاد می گیرد. به خاطر همین زن کرد، ترکی نمی فهمد. اگر مسئله کیفری داشته باشد حتما نیاز به مترجم دارد. این یعنی چه؟ آیا توی یک کشوری مثل اطریش و یا آلمان هم اینچنین اتفاقی رخ می دهد؟

قدغن کردن کتب درسی به زبان کردی حق کشی است.

اگر کردها می خواهند دولت مستقل تشکیل دهند، این را نه به عنوان اینکه یک ترک هستم نمی گویم:

این امر غیرممکن است. بایستی از این خواسته شان دست بکشند. بلکه دوره ای رسید این هم ممکن شد. اما در حاضر این امر غیرممکن هست. از نظر استراتژیک منطقه ای را که به اسم کردستان ازش نام می برند، یک منطقه نفت خیز هست. و دوما اینکه در آن منطقه ما پروژه گاپ داریم که برایش تریلیونها سرمایه گذاری شده است. دولت ترکیه با این همه سرمایه گذاری ها آن را دودستی تقدیمتان نمی کند.

توی این زمانه و این همه جهالت، کردستان چگونه می تواند مستقل بماند. ترکیه با داشتن شش صد سال سابقه امپراطوری در حال حاضر کشوری مستقل نیست، کردستان چگونه می خواهد مستقل شود؟

 

 

 

 

 

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اکراد مهاجر در تاریخ هیچگاه صاحب حکومتی نبوده اند. اگر ادعای خاک دارند، بهتر است به همان عراق باز گردند. صدام حسین معدوم اینان به آزربایجان و ترکیه ریخت، و ترکها نیز بعنوان مهمان آنان را پذیرفتند، حالا ادعای خاک دارند. اینان همانی هستند، که در سولدوز و اورمو سر سربازان ارتش را چه در زمان شاه معدوم، و چه در زمان رژیم اسلامی از تن جدا میکردند. .... کردها حتا در اروپا نیز زنان و دخترانشان را میکشند. موضوعی که برهمه عیان است. اکراد

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ببینیم و تعریف کنیم. اگر این مردمان گوناگون با تبارهای قومی گوناگونان، قبایل گوناگون، زبان های گوناگون، دین های گوناگون، عادات گوناگون، فرهنگ های گوناگون و تاریخ های گوناگون بتوانند با هم متحد بشوند، بزرگ ترین معجزۀ تاریخ بشری روی خواهد داد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
کرد فرهنگ است اصالت است و سوای هر چیز آدم است با همه توانائی همزیستی دارد نه به خاک کسی چشم طمع دارد نه زیر بار ظلم کسی خواهد رفت در این هرج و مرج سیاسی پرچمدار مبارزه با جهل و تاریکی مذهبی منطقه است پس مطمئن باشید آینده سیاسی روشنی برای منطقه به ارمغان خواهد آورد

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
من از یک چیزی در حیرتم و آن هم اعتماد به نفس خارق العاده شما در پریدن به هر کس است. راستش من را یاد احمدی نژاد و شیرین کاریها و خوش زبانیهایش می اندازید. اعتماد به نفس زیادی، هم که خودتان خبر دارید، یا از دانش فراوان نشات می گیرد (مثل مورد شما) یا بلا نسبت، از بلاهت بی حد و مرز. اینکه با این کامنتهای دو خط و نصفی به جنگ عزیز نسین می روید انصافا خیلی هنر می خواهد. یعنی فکر کنم از آنها هستید که اگر به دوئل با رستم دستان دعوت بشوند، سلاحی بیشتر از شلنگ با خودشان نبرند. لابد به خودتان اعتماد دارید خوب. البته شما من را یاد یک چیز دیگر هم می اندازید و آن پرنده ایست بسیار زیبا و خرامان که تنها یک عادت بد دارد و آن هم خودفریبی است. یعنی سرش را داخل برف می کند و خیال می کند که کسی متوجه اش نیست.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
دوست عزیز، مردمانی که زیر عنوان کرد از آن ها یاد می شود به زبان های گوناگون سخن می گویند. کرد در فارسی و پهلوی به معنای شبان است. مردمانی که شبانی و دام داری می کردند کرد نامیده می شدند. شما در پیش از اسلام به قومی به نام کرد برنمی خورید. این اسم بی مسما را پس از اسلام روی گروه هایی از مردم گذاشته اند که قبایلی از اعراب را نیزشامل می شد. در اسرار التوحید آمده است، کرد بود و گوسفنددار. یا رودکی می گوید: از رخت و کیان خود بگذشتم و پردختم/ چون کرد بماندستم تنها من و این باهو. باهو به چوبدستی شبانان می گویند. برای همین جمع کردن این گروه های انسانی متفاوت و دور ازهم امکان پذیر نبوده و نیست.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
من هرچه به دمیرتاش و اوجالان نگاه می کنم هیچ گونه خویشاوندی با کلودیا شیفر و آنگلا مرکل نمی بینم. آقای کیانوش توکلی بگید باز یک چیزی.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سلام-من چندسال پیش بایک دکترداروسازکرمانشاهی که آوایل انقلاب 57چپ بوده درترکیه همسفروهم گردش شدیم.این کرد کرمانشاهی چپ تحصیل کرده ازافکارناسیونالیستی ایرانی کردی پیروی میکرد.دررستوران هتل یکی ازگارسون های سر میز کرد ترکیه ایی بود.از کردبودن این جوان تروتمیز ومودب ،آقای کردکرمانشاهی سوء استفاده برای سرو مشروبات الکلی میکرد.
آن جوان هم طبق وظیفه شکم این همسفرماراسیراب میکرد.بعضی وقت هانیزمیخواست بما پز داده وبگوید روشنفکر وطرفدارکردهای ترکیه است.یک روز خواست بااین جوان کردی حرف زده ویک موضوعی رابااوصحبت کند.هرکاری کرداین جوان کردزبان کردی این دکترچپ رانفهمید.درنهایت مجبورشدبه فارسی بمن گفته ،من گفته دکتررابرای جوان به ترکی ترجمه نموده وبرایش برگردانم.یادرفرودگاه به گوینده سالن فرودگاه گیردادوگفت ببین این ترک هاجقدرناسیونالیست هستند.برنامه پروازها رابه غیزازترکی به فارسی یاانگلیسی نمی گویند

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ترکیه ، چنین اشتباهی را دهها سال پیش کرده است ولی امروزه به دنبال اصلاح آن است و دهها سال است که هویت کردها در مجلس به رسمیت شناخته می شود، ترکیه به دنبال حل این مشکل از راههای دمئکراتیک است و به مرور امکانات رسانه و تحصیل به زبان مادری کردها را فراهم می کند در مجلس ترکیه هر موضوعی حتی استقلال کردستان هم بحث می شود، در چنین فضای بازی، منکوب کردن سیاست و دموکراسی با سلاح، اشتباه بزرگی بود که پ ک ک مرتکب آن شد
ولی در ایران لفظی بسیار رکیک تر از ترک کوهی در مورد ترکها استفاده می شود آن هم کلمه آذری است. کلمه آذری بدون توجه به درستی یا نادرستی پیشینه تاریخی آن، در لفظ پان ایرانیستها به عنوان ملتی ....

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
مقاله عزیز نسین بسیار عالی و منطقی است و بعد از سالها همچنان درستی خود را حفظ کرده است.
1- فاشیستهای ترک و قوانین فاشیستی قانون اساسی ترکیه مانع استقلال کردها و باعث جنایاتها، باعث کشتار مردم ترک و کورد شده است
2 - عزیز نسین بدرستی به بعضی از حرفهای نژاد پرستانه آتاتورک انگشت گذاشته شده است. اینها یک درصد کمی از حرفهای فاشیستی آتاتورک هستند: خوش به سعادت آن کس که ترک است. ملت ترک باهوش است. دارای پشتکار هست.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
بهترین راه حل برای کردها، دادن حق خودگردانی به آنها در چهارچوب کشورهای مادرشان است، متاسفانه دولت ترکیه وهمچنین رژیم اسلامی حاکم برایران همیشه باکردها ، باخشونت زیاد وروش های غیرانسانی برخورد کرده اند ویک حساسیت هیستریک به کردها دارند که به نظر من علت اصلی آن این میباشد که کردستان همیشه از نیروهای چپ به گرمی پذیرایی میکرده وپایگاه نیروهای چپ بوده وهست،درسالهای 59 و60 زمانی که حمله جمهوری اسلامی به دستاوردهای انقلاب مردم وسازمانهای آزادیخواه وچپ شروع شد کردستان وخلق کرد ایران به گرمی از آنها استقبال کردند وکردستان تا سالها مامن وماوا آنها بود.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
یعنی می فرمایید تشریف ببرند آلمان؟ آخه آلمان ها کجا کردها کجا. کردها به عراقی ها نزدیک اند. در تاریخ ها نیز آمده است که از قبیلۀ بنی عامرند و بعداً ایرانی زبان شده اند. نگاه کنید به مروج الذهب مسعودی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
کردها را در ترکیه زیاد تحقیر کرده اند. واکنش کنونی آن ها را باید فهمید. حکومت های ترک آن ها را ترک کوهی نامیده اند و هنوز می نامند. آیا این اهانت نیست؟ من اصلاً درمانده ام چگونه یک همچون اصطلاحی درست کرده اند. خوب این جور تحقیرها بالاخره واکنش بر می انگیزند. کردها اروپایی اند. این را همه می دانند. نسبت نژادی با آلمان ها دارند. زبانشان هم با آلمانی هم ریشه است. کوهی دیگه چیه؟ آن هم ترک کوهی؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
حقیقتش من ترک آذربایجانی از حق استقلال و آزادی کردهای ترکیه دفاع میکنم منتها نه از طریق ترور و کشتار پ ک ک بلکه از طریق رفراندم همگانی . و همین طور در کشوری که توسط انگلیس ها ایران نامگذاری شده باید رفراندم برای ملل ساکن برگذار شود و ترکها کردها عربها بلوچ ها و ترکمن ها بشکل آزادانه حق انتخاب برای استقلال را باید داشته باشند و به ظلم و ستم شونیزم کثیف یاید خاتمه داد . و در ضمن آقا و یا خانم چهره اش از یاد نبرید که تشریف فرمائی کولی های هند که فارس زبان هستند خیلی بعد ها از ما ترکها به این منطقه آمده اند و زاد گاه این زبان شیرین فارسی نیز شرق افغانستان است

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
به نظر من اگر کردها به سرزمین اصلی خود که شمال عراق است برگردند، همه چیز درست می شود. اگر خوب نگاه کنید می بینید که از هر نظر به مردم عراق نزدیک ترند. آن ها را عثمانی ها در قرن پانزدهم میلادی به شرق ترکیه کنونی آوردند ( نگاه کنید به کتاب بازیل نیکیتین دربارۀ کردها) چون می خواستند جمعیت مسیحی آنجا را به اقلیت برسانند. فرماندهان عثمانی در اول قرن گذشته نیز کشتار ارمنیان را به دست کردها انجام دادند و قبایل کرد را در شهرها و روستاهای آن منطقه مستقر کردند. البته حالا با ورود بیش از دو میلیون پناهندۀ سوری به شرق ترکیه ترکیب جمعیتی آن منطقه به ضرر کردها عوض می شود و برای همین عجله می کنند که بلکه کلاهی از نمد آشوب های آن منطقه برای خود بدوزند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
مساله کردی!!!
مشخصا با قبول فاشیست در ترکیه و سوریه و عراق علیه اکراد این موضوع پیش می آید که
پس چرا در ایران بیشترین گروهک تروریستی متعلق به پان کرد هاست؟؟؟؟

در ایران تنها قومی که فاشیست و نژادپرستی علیهشان نبوده اکراد هستند و جالب اینکه بهانه
مذهب سنی نیز نمیتوانند داشته باشند چرا؟
چون اکثر گروهک های تروریستی پان کرد کمونیست هستند.

جالب هست تناقض در رفتار کرد ها آنقدر وجود دارد که جدیدا ضرورت تجزیه عراق و سوریه
در ابتدا و سپس ترکیه را به عنوان ضروریات ایران دوستی جا میزنند و میگویند قرار هست
کردها به آغوش ایران بازگردند؟!

گویا مردم را احمق یا مجنون فرض کرده اند!!!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
هماهنگی کردید یا نه برا جابجایی سیصد واندی میلیون انسان .
یه جای خوش آب وهوا برا من در نظر بگیر منم کمکت میکنم کاری نداره اتوبوس هواپیما و کشتی هر چی بخواهی از اسباب بازی فروشی برات میخرم ترکها رو همه را بفرستیم آسیای میانه صغیر کبیر هر کجا که شما دوست داری

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
به امید روزی که .... مغولی اویغوری ازبکی قرقیزی چرکسی ، قفقاز و فلات ایران و خاک آسیای صغیر را ترک کنند و به سرزمین اجدادی خود در آسیای میانه و چین و ماچین و استپ های سیبریه باز گردند . خاورمیانه ، وطن وجای ترک و فرزندان و نژاد مغول نیست . این نویسنده اگر نویسنده ای سیاسی و انقلابی بود ، ساواک شاهنشاهی اجازه نمیداد تا کتابهایش در هر کتابفروشی شهرستانها بفروش برسند .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
حزبتون حزب مچل ، رهبرتون لنین کچل ! این نویسنده " ما الاغها " سواد سیاسی نداشت که نظر در باره کردها بدهد . او.اگر جامعه خود را میشناخت قربانی فاشیسم ترک گرگزاده نمیشد در هتل معروف . پان آذری تجزیه طلب اگر به نفعش باشد از شیطان هم نقل قول می آورد و متحد داعش واسرائیل و خلخالی میگردد .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
شما نباید این ویدئو را می گذاشتید و سخنان عزیز نسین را نبابد در اینجا برای فارسی زبانان ترجمه می کردید. جماعتی که اینجا جمع شده اند و این سایت را به سایت به اصطلاح دفاع از کردهای ترکیه تبدیل کرده اند، از مسئلۀ کرد در ترکیه اطلاع درستی ندارند....

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
"البته کار کردها ترور نیست. این یک جنگ است. دولت اسمش را ترور می گذارد. چون اگر حکومت، آن را به عنوان جنگ قبولش کند مجبور است با حقوق یکسان با طرف مقابل سر یک میز مذاکره بنشیند. اگر هر روز انسانها کشته می شوند، دیگر اسم این ترور نیست، جنگ است."
این عین سخن عزیز نسین است. احتمالا اگر الان زنده بود می گفت ذاعش تروریست نیست چون دارن باهاش می جنگن پس باید باهاش سر میز مذاکره بشینن.چونکه اگر هر روز انسانها کشته می شوند، دیگر اسم این ترور نیست، جنگ است. ولی به نظر من هم پ ک ک هم ی پ گ هم داعش هم حزب الله لبنان تروریستن.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سالام الیکیم
اگر مرحوم عزیز نسین گفته :( ملت ترک باهوش است. دارای پشتکار هست. در حالیکه من می گویم 60 درصد ملت ترک احمق هست. برخی این حرفم را نمی توانند هضم کنند و مرا به دادگاه می کشانند.) در آن جو زمان شوروی حرفی گفته .
ولی زمان با زمان فرق میکند و تنها چه کسی فرق زمان و گذشت زمان را درک نمیکند ....