رفتن به محتوای اصلی

عزیز نسین و مسئله کرد
29.12.2015 - 19:01

 

طرز فکرم با راه حل پ.ک.ک متفاوت هست.

بایستی بفهمیم مسئله کرد از کجا نشئت گرفت؟ از کدام منابع داخلی و خارجی حمایت می شوند؟

تنها کردها نیستند که از بیرون کمک می گیرند. متاسفانه توی این منطقه، بدون کمک منابع بیگانه کاری از پیش نمی رود. ما خودمان هم به وقتش از آنها کمک گرفتیم. طبیعتا این مسئله چیز خوبی نیست ولی چاره ای هم جز این نیست.

مشکل کردها از کی شروع شد؟

از دوره حکومت عثمانی ها شروع شده است. در دوره های مختلف زمانی هم با کمک نیروهای خارجی قیام کردند و هر زمان هم سرکوب شده اند. راستش توی ترکیه حقوق بشر موجود نیست و آن حقوق بشر غیر موجود هم برای کردها قدغن شده است.

توی قانون اساسی ترکیه نوشته شده: در کشور ترکیه اقلیت قومی وجود ندارد و مشکل اساسی هم از اینجا شروع می شود.

آتاتورک سخن زیبایی دارد: خوش به سعادت آن کس که ترک است.

سخنان تاریخی براساس شرایط خاص تاریخی که بیان شده اند حائز اهمیت هستند. این سخن آتاتورک هم زیباست. آتاتورک چرا این را گفت؟

زمانی این را گفت که ملت ترکیه در حال نابودی و کشور زیر اشغال بیگانه بود. توی آن شرایط بایستی به انسانها روحیه می داد. چیزهای دیگری هم گفته بود.

ملت ترک باهوش است. دارای پشتکار هست. در حالیکه من می گویم 60 درصد ملت ترک احمق هست. برخی این حرفم را نمی توانند هضم کنند و مرا به دادگاه می کشانند. ( خنده حضار)

...

دقیقه 5:00

کردها ملتی هستند که دوشادوش همه بودند در همه چیز، در جنگ ها. و دست آخر هم چیزی نصیبشان نشده.

...

ابتدا در استانبول و بعد در آنکارا، نویسنده ها، روزنامه نگارها، نمایندگان مجلس و روشنفکرها هم از بین ترک ها و هم کردها، دور هم جمع شدیم و گروهی را جهت حل مسئله کردها تشکیل دادیم.

پیش رئیس جمهور رفتیم. ایشان هم خوشحال شدند. گفتیم شما هم برای گردهمایی تشریف می آورید؟

گفت: اگر منع قانونی نداشته باشد حتما می آیم. در غیر اینصورت نماینده ام را می فرستم.

پیش رئیس مجلس رفتیم. او هم هیجان زده شد. گفت موارد قانونی اش را نگاه کنم،  که اگر خودم هم نتوانستم بیایم یکی از نماینده های ریاست مجلس را می فرستم. اما خودم برای آمدن اصرار دارم.

سراغ  نخست وزیر و روسای احزاب رفتیم. همه شان با روی باز از مسئله استقبال کردند. ما هم رفتیم آنکارا. یک هتل پنج ستاره را کرایه کردیم. هزینه اش را پرداخت نمودیم. درست یک روز مانده به گردهمایی، فرماندار آنکارا، گردهایی را غیرقانونی  اعلام کرد.

این چه معنی دارد؟ همه گردهمایی را تایید کردند. از رئیس جمهور گرفته تا نخست وزیر و روسای احزاب و سایرین همه تایید کردند. یک فرماندار چطور آن را غیرقانونی اعلام می کند؟

یعنی یک چیزی لایش رفت و این گردهمایی اتفاق نیافتد. و هتل هم پول ما را اعاده کرد.

8.57

می گویند با توسل به ترور کاری از پیش نمی رود. نه خیر. با ترور خیلی کارها می شود کرد.

البته کار کردها ترور نیست. این یک جنگ است. دولت اسمش را ترور می گذارد. چون اگر حکومت، آن را به عنوان جنگ قبولش کند مجبور است با حقوق یکسان با طرف مقابل سر یک میز مذاکره بنشیند. اگر هر روز انسانها کشته می شوند، دیگر اسم این ترور نیست، جنگ است.

راه حل چیست؟

بایستی حقوقشان برآورده شود. کاش انسانیتمان را نشان می دادیم و حقوقشان را قبل از اینکه خودشان خواسته بودند به آنها می دادیم. این چه معنی دارد که زبان یک انسان را قدغن کنیم؟

مرد کرد وقتی سربازی می رود زبان ترکی یاد می گیرد. به خاطر همین زن کرد، ترکی نمی فهمد. اگر مسئله کیفری داشته باشد حتما نیاز به مترجم دارد. این یعنی چه؟ آیا توی یک کشوری مثل اطریش و یا آلمان هم اینچنین اتفاقی رخ می دهد؟

قدغن کردن کتب درسی به زبان کردی حق کشی است.

اگر کردها می خواهند دولت مستقل تشکیل دهند، این را نه به عنوان اینکه یک ترک هستم نمی گویم:

این امر غیرممکن است. بایستی از این خواسته شان دست بکشند. بلکه دوره ای رسید این هم ممکن شد. اما در حاضر این امر غیرممکن هست. از نظر استراتژیک منطقه ای را که به اسم کردستان ازش نام می برند، یک منطقه نفت خیز هست. و دوما اینکه در آن منطقه ما پروژه گاپ داریم که برایش تریلیونها سرمایه گذاری شده است. دولت ترکیه با این همه سرمایه گذاری ها آن را دودستی تقدیمتان نمی کند.

توی این زمانه و این همه جهالت، کردستان چگونه می تواند مستقل بماند. ترکیه با داشتن شش صد سال سابقه امپراطوری در حال حاضر کشوری مستقل نیست، کردستان چگونه می خواهد مستقل شود؟

 

 

 

 

 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

محمد احمدی زاده

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.