تروریسم رانمی شود نا بود کردبلکه می شود آن را محدود کرد ،اما چگونه؟

دیگرنمی شود به سیاست یک با م و دو هو ادامه داد
هفته ای نیست که در بغداد و یا دمشق بمب های انتحاری جان صد ها انسان را نگیرد ، ولی اینگونه اخبار، اصولا در مطبوعات جهان در سطر اخبار قرار نمی گیرد ولی بمب گذاری درپاریس ، استامبول و بروکسل چنان اهمیت خبری پیدا می کند که همه ی ما؛ پروفیل فیس بوک مان به رنگ پرچم های فرانسه و بلژیک در می اوریم . راسیسم واقعی همین است چرا یک بار رنگ پرچم ها عراق ، سوریه، ترکیه و... به رنگ پروفیل های فیس بوک مان عوض نمی شود؟ هفته گذشته بود که بیش از 70 نفر در یک بمب گذاری انتحاری در دمشق کشته شده بودند...

 «یکنفر»  هودار ترکیه اردوغان در زیر خبر انفجار بروکسل چنین نوشته بود :«امیدوارم اروپایی های از خواب غفلت بیدار شوند و به این واقعیت برسند که با یک گروه تروریست نمی توان به جنگ گروه تروریست دیگر رفت. حمایت های ابلهانه سردمداران همیشه مست اروپا از تروریست های پ ک ک و کمکهای تسلیحاتی آشکار و پنهان آنها به پ ی د که امروز حتی صدای آشوریان سوریه را نیز در آورده امنیت جهان را به خطر انداخته....»

در پاسخ به او نوشتم :

«یکنفر» جان ؛ اروپایی  ها ،از 11 سپتامبر 2001 به بعد ،خطر تروریسم اسلامی را جدی گرفته اند. آنان اول محور شرارت درست کردند و سپس طالبان ، صدام و قذافی را سرنگون کردند اما اقدامات نظامی غربی ها نه تنها نتیجه ای در بر نداشت بلکه موجب رشد بی سابقه تروریسم در جهان شد.  به همین دلیل بود که غربی ها در چند سال اخیر، بخش بزرگی از مباحث خود را به موضوع اسلام رادیکال ومقابله با  تروریسم اختصاص داده اند .

اما با تو موافقم که اصولا تروریسم «خوب» و یا «بد » نداریم . در واقع این « انفجار استامبول» بود که اردوغان را از خواب غفلت بیدار کرد ؛ همه ی ما فکر می کردیم که انفجار استامبول ،کار کردهای ترکیه و یا سوریه باشد ولی مقامات ترکیه ان را به داعش نسبت داده اند.

درست 25 سال پیش مقاله ای در نشریه کار تحت عنوان:« سیاست یک بام و دو هوای غربی ها» نوشته بودم.در آن متذکر شد ه بودم که چگونه است که مبارزه مسلحانه کردها در ایران (خمینی) و عراق( صدام حسین) مبارزات ازادیخواهانه نامیده می شد ولی مبازره مسلحانه «پ پ ک »، تروریستی و جدایخواهی قلمداد می شود.

به یاد دارم که  یکی از سازمان های مخالف رژیم  در دهه شسصت، در قرار داد های سری و در مقابل در یافت پول و سلاح از استخفارت عراق، بمب های تعبیه شده را در مساجد و معابر ایران کار می گذاشتند ؛ هزاران نفر بی گناه کشته و زخمی شدند ولی کوچکترین ترقه ای که در ترکیه منفجر می شد ، مطبوعاتت غربی ان را محکوم می کردند.

هفته ای نیست که در بغداد و یا دمشق بمب های انتحاری جان صد ها انسان را نگیرد ، ولی اینگونه اخبار، اصولا در مطبوعات جهان در سطر اخبار قرار نمی گیرد ولی بمب گذاری درپاریس ، استامبول و بروکسل چنان اهمیت خبری پیدا می کند که همه ی ما؛ پروفیل فیس بوک مان به رنگ پرچم های فرانسه و بلژیک در می اوریم . راسیسم واقعی همین است چرا یک بار رنگ پرچم ها عراق ، سوریه، ترکیه و... به رنگ پروفیل های فیس بوک مان عوض نمی شود؟ هفته گذشته بود که بیش از 70 نفر در یک بمب گذاری انتحاری در دمشق کشته شده بودند ، این خبر نه تر کیه و نه در غرب در سطر اخبار جهان قرار نگرفت .

جهان متمدن هیج چاره ای ندارد که دست از سیاست ،یک بام و دو هوایی بردارد و بفهمد که چاره ای ندارد که یک اتئلاف بزرگ جهانی علیه تروریسم تشکیل شود و این اقدام ضد بشری در همه ی کشور ها به یک اندازه محکوم گردد . نکته مهم این است که تروریسم تنها با یک اتئلاف جهانی در سازمان ملل از بین نمی رود .اصولا تروریسم را نمی شود از بین برد و تنها می شود که ان را «محدود» کرد.

راه حل مقابله با ترویسم

برای محدود کردن ، تروریسم در اندازه کنونی که بشکل «انتحاری» در امده است، راه حل های سیاسی لازم است که ازنظر اینجانب چنین است :

1_ امریکا و غرب بایستی دست از حمایت یک جانبه از اسرائیل بردارند و پروژه « صلح در مقابل زمین» و به رسمیت شناخته شدن دولت فلسطینی را در دستورکار خود قراردهند.

2_ عدم جانب داری از اختلاف سنی و شیعه و تشویق عربستان و ایران جهت مذاکره و در نهایت خاتمه جنگ های نیابتی .

3_ کمک به تغییر تدریجی ورفرمیستی  در خاورمیانه بجای تغییراز راه سرنگونی رژیم های دیکتاتنور

4_ حل مسئله اتنیکی بشکل تدریجی و رفرمیستی و مخالفت جدی با تغییر نقشه جغرافیایی کشورهای خاورمیانه (در حال حاضر) است

5_ در کنار این اقدامات برخورد شدید و یکسان دولت های جهان علیه پدیده تروریسیم می تواند نتیجه بدهد . آری نمی شود شما ملتی را با بمب های هزار کیلیویی اف 16 نا بود کنید و عکس العمل طرف مقابل را در شکل تروریسم نبینی ... .. دنبا بسیار کوچک و هوشمندشده و چشم و گوش مردمان جهان به سیاست خیلی باز تراز دوران  جنگ سرد شده است و دیگر نمی شود که به این سیاست یک با م و دو هو ادامه داد.

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

تصویر احد قربانی دهناری

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
راه حل های دراز مدت که نام بردید کاملن درست است. اما، داعش و بطور وسیع تر اسلام سیاسی( هم شیعه ایرانی و هم سنی وسلفی عربی و ترکی) باید با مبارزه مردم منطقه و همبستگی جهانی، همانگونه که نازیسم و فاشیسم را نابود کردند، نابود شود. منطقه فقط با یک جنبش سکولار به آرامش می رسد. هر گونه سرمایه گذاری روی حرکت مذهبی آتش جنگ را شعله ور تر می کند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای توکلی تا آنجا که من میدانم فعالین حرکت ملی آذربایجان نه تنها با اردوغان بلکه با حزب AKP فاصله دارند و بزرگترین منتقدین به سیاست اردوغان همیشه ما فعالین حرکت ملی آذربایجان بوده و هستیم مخصوصا به روابط صمیمانه اش با ایران و علارغم ادعای دروغ و پوچ شونیستهای فارس تا بحال حرکت ملی آذربایجان جنوبی کوچکترین حمایتی از طرف AKP و رهبرش اردوغان ندیده و حتی تلویزیون GUNAZ که از ماهواره TURK SAT پخش میشد توسط اردوغان قطع و GUNAZ به ماهواره دیگر انتقال داده شد .منتها ما فعالین حرکت ملی آذربایجان فرق انتقاد به AKP و اردوغان را با ضدیت و دشمنی با ملت ترک و ترکیه را خوب میدانیم .
تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
در مورد بمب گذاری احزاب کردی، هیج مدرک و سندی ندارم، دیروز یکی از دوستان که با حزب کومله و دمکرات اطلاعاتی ارتباطی در آن سالها داشت، این موضوع را نادرست دانست و منهم ، دیروز نوشته ام را اصلاح کرده ام و نام احزاب کردی حذف کرده ام

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای کیانوش توکلی گرامی!
آنچه شما نوشتید، از دلتان بر آمده است و قاعدتا بر دل می نشیند، اما:
هر آنچه دشمن انجام دهد، دال بر این نمی شود که "انسان" دست به عمل تروریستی بزند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقاى توكلى خواهشمندم كه ادعايتات در مورد بمبگذارى كوردها در مساجد و شهرها را با فكت و مدارك معتبرتان اثبات كنيد؟ هر چند كه مى دانم به احتمال زياد اين كامنت را نخواهيد ديد، ولى اگر واقعاً نمونه هاى از بمبگذارى احزاب كوردى را در مساجد و محله و ميادين شهرى ايران نشان دهيد و حتى خوانندگان كورد ستيز شما هم براى اين مدعاى شما فكت بياورند، من بنوبه خودم و در حد توانم سعى خواهم كرد اين احزاب كوردى را در جامعه كوردستان رسوا كنم. ولى اگر فكت و مدركى نداشته باشيد اميدوارم كه جرات عذرخواهى داشته باشيد.
با احترام.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ما تورک‌ها بیشتر از 1000 سال بر فارس‌ها حکومت نموده‌ایم. پایه‌گذار این ایران هم ما تورک‌ها بوده‌ایم. این ایران سرزمین بومی ما تورک‌ها بوده است. این ایران همواره تحت تسلط آزربایجان بوده است اما در 100 سال اخیر به دلیل حاکم شدن «فاشیسم فارسی/آریابی» بر آن دیگر نمی‌خواهیم سرزمین تاریخی‌مان را فدای این مملکت نفرین شده نماییم. سیاست ما مثل جماعت فارس «خاله‌بازی» نیست که سیاست‌مان عین دیانت‌مان باشد. ما سربازان گمنام مهدی، سیدعلی، ملا علی و امثالهم را به خود فارسستانی‌ها تقدیم نموده و در «تورکستان خودمان» حاکمیت مدرن خود را بنا خواهیم نمود شما هم زحمت تقبل فرموده و با دریافت ویزای خوشگل به عنوان توریست به کشور مستقل و اروپایی آزربایجان جنوبی تشریف خواهید آورد.
تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
نقد من تنها شامل سیاست خارجی اردوغان در منطقه است، قبلا هم در این باره نوشته ام، منتها جو کامنت ها چنان حیدری و نعمتی شده که گوش کسی بدهکار دو کلمه حرف حساب نیست،یا باید طرفدار صد در صدی اردوغان بود و یا مخالف صد در صدی او بود.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
بفول خمینی فعلا ایرانیان برای شما دولت تعیین میکنند و این روال چهارهزارساله تا ابد ادامه خواهد داشت . و چنانچه وارد ایران شوید باید اسم و نظرت را مخفی کنی وگرنه سربازان مهدی و زردشت و مارکس و مصدق امثال شما را به درک خواهند فرستاد . ساسیت سید خانه خاله نیست که دلت بخواد یا دلت نخواد بلکه زور و قدرت راه ترکستان را به تو نشان میدهد .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
در پاسخ به بهمن موحدی هم همین اشاره‌ی کوچک کافیست که وطن ما فعالان حرکت ملی تورک آزربایجان جنوبی، «آزربایجان» می‌باشد «ایران» اصلاً ارزشی برای ما ندارد که بخواهیم آن را بخریم یا بفروشیم!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب توکلی

از نظر شما شاید مشکل «تروریسم پ.ک.ک» از سیاست خارجی اشتباه اردوغان نشأت گرفته باشد. طبیعی است که اردوغان هم مثل هر سیاستمدار دیگری اشتباهات خاص خود را داشته باشد اما به نظرم اطلاعات شما در خصوص کوردها و فرهنگ‌شان بسیار کم و ناقص است و به همین خاطر است که تروریسم پ.ک.ک را با ترازوی دموکراتیک مد نظر خودتان می‌سنجید اما مشکل کوردها در «ستیزه‌جویی و مناقشه‌طلبی خودشان» بوده که به «تروریسم» منجر شده است. مبارزه‌ی کوردها بهیچوجه با قواعد و معیارهای دموکراتیک سازگار نبوده و اصلاً نمی‌توان مبارزه‌ی آنان را در قالبی دموکراتیک جای داد. کوردها از مبارزه‌ی مسالمت‌آمیز به طرق دموکراتیک گریزان می‌باشند و به این خاطر چه اردوغان باشد چه شخص دیگری به حملات وحشیانه‌ی تروریستی خود ادامه خواهند داد. کوردها جزو ....ترین مردم جهان می‌باشند مستندات عینی بسیاری در این رابطه وجود دارد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
هویت طلبان ترک آذری یا پانترکهای تجزیه طلب وطن فروش؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای توکلی, مشکل شما تنها آردوغان است یا تمامی تورکها؟ جناب خودتان را زیاد به کوچه علی چپ نزنیند. شما تاحال به سئوال ساده کامنت نویسهای تورک جواب نداده اید/
تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
دوستان گرامی ، تا کنون هیچ یک از هویت طلبان ترک آذری که در این سایت قلم می زنند، سیاست خارجی دولت اردوغان را مورد نقد قرار نداده است . " یکنفر" هم تا کنون نقد ی را علیه اردوغان ننوشته است . در مورد پوتین هم جداگانه خواهم نوشت

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب توکلی شما نوشتید:"یکنفر» هودار ترکیه اردوغان در زیر خبر انفجار بروکسل چنین نوشته بود."
شما بفرمائید من کجا از اردوغان حمایت کرده ام. البته این شخص سیاست های قابل دفاع دارد و 90 درصد سیایت هایش برخواسته از .... است و ما با آن مخالفیم. من با نگاه کردن به مسئله بصورت صفر ویک مخالفم.من در جواب ادعای شما نوشتم همانقدر که شما طرفدار پوتین هستید و من هم طرفدار اردوغانم و بیراهه نگفته ام. در هر صورت دوست ندارم بحث وارد حاشیه شود. امیدوارم کسانی که نظر قابل ارائه دارند وارد بحث شوند واللا الان بعضیها می آیند و می گویند راه حل اینست که من را به اولان باتور شما را به جنگلهای مازندران تبعید کنیم:))

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب توکلی

محکوم ننمودن «پوتین» توسط شما، در واقع به مثابه حمایتتان از وی می‌باشد. شما به دلیل خطر «داعش» ورود پوتین به سوریه را ضروری دانسته و می‌دانید اما آیا ورود پوتین به سوریه سبب تضعیف داعش شد!؟ و یا هزاران نفر از مردم بیگناه به قربانیان قبلی پیوستند و طبق آمار نزدیک به 400 هزار نفر آواره و پناهنده‌ی جدید هم به آوارگان و پناهندگان قبلی اضافه شدند!؟

آیا بیشترین نفع را از ورود پوتین به سوریه بشار اسد، رژیم شرورِ فارس و متحدان جنایتکار آنان نبردند!؟ واقعیت آنست که موضعگیری شما در مقابل «سوریه»، مشابه موضعگیری رژیم فارس می‌باشد و به همین خاطر ورود روسیه به سوریه و جنایتهای پوتین را «تروریسم دولتی» نمی‌دانید اما حملات تورکیه به پ.ی.د، شاخه‌ی سوری سازمان تروریستی پ.ک.ک را «تروریسم دولتی» می‌دانید.
تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
من کجا از پوتین دفاع کردم؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
یادم رفت که بگویم همانقدر که شما طرفدار روسیه پوتین هستید من هم همانقدر طرفدار ترکیه اردغان هستم. ولی وجدانا چرا هرکسی که می خواهد واقعیت ها را بیان کند طرفدار این یا آن فرد می شود. یادتان باشد من فقط طرفدار حرکت ملی آزربایجان جنوبی هستم و اردغان بیشترین خسارت را به این حرکت زده.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
یک آمار جدید که امروز مسئول روابط ترکیه با شورای اورپا ارائه داد ٣٧ هزار نفر که پاسپورت کشورهای اورپائی داشتند و مورد ظن برای پیوستن به داعش بودند از ورودشان به ترکیه جلو گیری شده و به دول پلیس کشورهای مربوطه معلومات داده شده حدود٩٠٠ نفر داعشی هنگام ورود از سوریه به ترکیه دستگیر و در زندان بسر میبرند حدود ٣٧٠٠ نفر در ترکیه دستگیر و تحویل ممالکی که پاسپورت آن را داشتند شده .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
١- منابع مالی و اقتصادی تروریستها قطع شود ٢- کمک نظامی و فروش اسلحه به تروریستها را قطع و کمک کننده و فروشنده را به حد اکثر مجازات محکوم کننند از جمله حبس ابد و اگر دولتی دست به چنین کار بزند تحریم نظامی و اقتصادی و مجازات سنگین مالی بکنند و پولهای بدست آمده از مجازات مالی به آسیب دیده ها بدهند مثل جریان هواپیمای ایرلندی که توسط لیبی معمر قذافی منفجر شده بود و قذافی تا آخر عمر دست به عمل تروریستی نزد ٣- همکاری و ارتباط با دولتهائی که با گروههای تروریستی روابط دارند مثل ایران و سوریه که به شکل آشکارا با حزب الله لبنان رابطه دارند و کمکهای مالی و تسلیحاتی به حزب الله لبنان میکنند .
٤- محدود کردن و تحت کنترل گرفتن امکانات گروههای تند رو بالخص مذهبی ها مثلا در بروکسل محله است که حتی پلیس جرعت رفتن به آنجا را ندارد و باید چندین پلیس ضد شورش پلیس معمولی را همراهی کند مثل محله
تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
یوسف گرامی راه حل شما برای مقابله با تروریسم چیست؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب توکلی ابتدا سال نو را به شما و خانواده محترم تبریک می گویم. در مورد راه حل های پیشنهادی باید عرض کنم که همه بدبختیهای این دنیا در این است که 5 تا کشور غیر مسئول دارند برای کل دنیا تصمیم می گیرند. بنظر من با حذف حق وتو دنیای خیلی قشنگتری خواهیم داشت تا شخصی مثل پوتین نتواند با تروریزم دولتی همه دنیا را تهدید کند. به راحتی اراضی سه کشور را اشغال کند. به سوریه لشکر کشی کند و به قول شما با بمبها و موشکهای چند تنی مدارس بیمارستان ها و نانوایی های حلب و ادلب را ویران کند. بشار اسد در غوطه از بمب شیمیایی استفاده کرد 2000 نفر کشته شدند آیا غرب عکس العملی نشان داد. روسها و آمریکایی ها تروریستهای اوجالان را در سوریه مسلح می کنند تا در قرن 21 کشور گشایی کنند و عقده های تاریخی خود را التیام بخشند. همین آقای اوباما با حمایت از نوری مالکی باعث قدرت گرفتن دولت اسلامی در سوریه و عراق شد

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
در زبان ترکی مثلی داریم که میگوید « میلچک میغ میغا اولدورمک له قورتولماز باتلاقی قوروتماک گرک » یعنی با کشتن مگس و ملخ تمام نمیشود باید باتلاق را خشک کرد .با کشتن و یا دستگیری این تروریست و يا آن ، تروریست تمام نمیشود باید باتلاق تروریست یعنی ایران افغانستان عراق و سوریه را خشک کرد تمامی این کثافات آدم کش بعد از روی کار آمدن خمینی ایرانی شروع شده حتی الان رهبران گروه تروریست پ ک ک در ایران تشریف دارند و مطبوعات و رادیو و تلویزیون ترکیه و بالخص مفصرین سیاسی همگی آدرس ایران را میدهند .