هشدار تاریخی رابرت فورد، سفیر سابق آمریکا در سوریه/ ترجمه: علی قره جه لو

در شرایطی که توازن قوا در جهان تغییر کرده، مرکز اقتصادی و نظامی جهان به آسیا منتقل شده، جهان امپریالیستی در حال دست و پا زدن در بحران عمیقی است، و در آینده نزدیک نیز انتظار می رود که بحران تشدید گردد، آنهایی که فکر می کنند با سوار شدن به قایق در حال غرق آمریکا، با سلاح هایی که امپریالیست ها به دست شان داده اند، و حمله به همسایگانی که هزاران سال با آنها زندگی مشترک داشته اند، نفعی به حال شان خواهد داشت، اشتباه بزرگی می کنند.

هشدار تاریخی رابرت فورد، سفیر سابق آمریکا در سوریه/ ترجمه:  علی قره جه لو

جولای 13, 2017  - شهروند

 

نوشته:  محمد بدری گولتکین

در سوریه صف بندی عبرت انگیزی به وجود آمده است.  در یک طرف آمریکا، اسرائیل، عربستان سعودی، امارات متحده عربی و “پکک”{PKK}.  در طرف دیگر، سوریه، ایران، قطر، روسیه، چین، و دیگر قدرت های اروآسیا.(۱)

ترکیه از لحاظ عینی در جبهه دوم قرار دارد. در بحران قطر این واقعیت به شکل آشکاری دیده شد.  در سوریه نیز همکاری ناگفته ای بین آنکارا- دمشق وجود دارد.

داعش، عنصر پشت پرده جبهه تحت رهبری آمریکاست. داعش که در جریان عملیات “سپر فرات” تا حد مرگ علیه ترکیه جنگیده بود، این روزها “رقه” را که به عنوان پایتخت انتخاب کرده، به دنبال مذاکره و بدون درگیری مهمی به پکک {YPG- “واحد های دفاع از خلق”، SDG”نیروهای دموکراتیک سوریه”}تسلیم می کند.  البته با وساطت ارباب بزرگ.

 

مرتجعان جهان متحد می شوند

ترکیب جبهه تحت رهبری آمریکا، یک حقیقت عریان عصر ما را یک بار دیگر در مقابل چشمانمان به نمایش گذاشته است.

مرکز ارتجاع جهانی، امپریالیسم آمریکا، نیروهای تاریک قرون وسطا، و آنهایی که در دنیای ستم دیدگان با تکیه به امپریالیسم، پرچم ملی گرایی قومی را برافراشته اند، دست به دست هم داده اند.

به زبان دیگر، مرتجع ترین نیروهای جهان در صحنه سوریه، دست به دست هم داده اند.

هدف قرار گرفتن نیروهای ارتش سوریه، که علیه داعش می جنگند، به وسیله حملات پی در پی هوایی آمریکا، یکبار دیگر، چهره دشمن بشریت ارتجاع جهانی و دورویی نفرت انگیز آن را به نمایش گذاشته است.

 

دوستان جدید پ. ک. ک.

پکک با میانجیگری آمریکا، با اسرائیل، سعودیها، و شیخ های خلیج فارس وارد همکاری های نزدیک شده و وظیفه نامبارکی را که به عهده اش گذاشته اند، به نمایش می گذارد.

از رهبران “پید” PYD {“حزب وحدت دموکراتیک”- سوریه} “الهام احمد”، در ۹ جون {۲۰۱۷} در پیامی که در روزنامه سعودی “الریاض” چاپ شد، می گوید:  “عربستان سعودی کشور مهمی است. در تامین ثبات سوریه باید نقش بازی کرده و ما نیز حاضر به همکاری با آنها هستیم”.  این اعتراف، خود به خود، اعتراف مهمی است که شرکای این سازمان ترور، چه کسانی هستند.

در ۲۱ جون، عربستان سعودی، اردن، امارات متحده عربی در “قامیشلی” {شمال سوریه} با پید گردهم آمدند.  در این گردهمایی، به توافق رسیدند که منطقه “تانف” {Tanf} که در مرز اردن ـ عراق ـ سوریه قرار دارد، بایستی تحت کنترل YPGدر آید. مخارج تحقق این امر را نیز، سعودی ها، و امارات متحده عربی تقبل کردند.(۲)

بدین وسیله، بین عراق و سوریه، نیروهای مرتجع تحت حمایت آمریکا استقرار خواهند یافت و از اتحاد عمل ایران، عراق، سوریه جلوگیری خواهد شد.

 

تحلیل های تاریخی از سفیر سابق

نیت این است، ولی داشتن نیت، به معنی تحقق یافتن طرح نیست.

اگر بگوئیم آنچه نصیب سعودی ها، شیخ های خلیج فارس و پکک، در منطقه خواهد شد، باختن آمریکاست، به معنی پیشگویی نخواهد بود.

آمریکا باخته است، و این آن چیزی است که در افق پدیدار شده است.

در مرحله حاضر، انتشار مصاحبه سفیر سابق آمریکا در سوریه با روزنامه “الشرق الاوسط” و آنچه که او در رابطه با کردها گفته است، بسیار بجا، و درست است، و همه باید روی این حقیقت، یک بار دیگر فکر و تامل کنند.

فورد می گوید، آمریکا در سوریه باخته است و در مورد کردها نیز، این هشدار تاریخی را می دهد:

“کردها به علت اعتماد {تکیه} به آمریکا، تاوان سنگینی خواهند پرداخت.  ارتش آمریکا نخواهد توانست از آنها در مقابل ترکیه، ایران و سوریه دفاع کند. آنچه که ما از لحاظ سیاسی در مورد کردها کردیم، نه تنها احمقانه، بلکه در عین حال یک اشتباه اخلاقی است”.

“آمریکا در دوران صدام حسین، سال ها کردها را مورد استفاده قرار داد.  آیا فکر می کنید، آمریکا نسبت به PYD/YPG متفاوت تر از کیسینجر نسبت به کردهای عراق رفتار خواهد کرد؟”(۳)

در شرایطی که توازن قوا در جهان تغییر کرده، مرکز اقتصادی و نظامی جهان به آسیا منتقل شده، جهان امپریالیستی در حال دست و پا زدن در بحران عمیقی است، و در آینده نزدیک نیز انتظار می رود که بحران تشدید گردد، آنهایی که فکر می کنند با سوار شدن به قایق در حال غرق آمریکا، با سلاح هایی که امپریالیست ها به دست شان داده اند، و حمله به همسایگانی که هزاران سال با آنها زندگی مشترک داشته اند، نفعی به حال شان خواهد داشت، اشتباه بزرگی می کنند.

رابرت فورد، به عنوان یک آمریکایی، حق هشدارهایی را که ما سالها داده ایم، ادا می کند، زیرا تحولات شش سال اخیر در سوریه و منطقه، عقل اش را سر جایش آورده است.

 

توضیحات مترجم:

*رابرت استفان فورد، Robert Stephen Ford سفیر سابق آمریکا در سوریه {۲۰۱۴ – ۲۰۱۱} و یکی معماران اصلی جنگ تحمیلی علیه سوریه است.

(۱) منظور نویسنده از قدرت های اورآسیا، کشورهای عضو “سازمان همکاری شانگهای”، چین، روسیه، هند و پاکستان است.  هند و پاکستان اخیرا به عضویت “سازمان همکاری شانگهای” پذیرفته شدند.

(۲) در گردهمایی “قامیشلی” همچنین به توافق رسیدند که، YPG به عنوان “شریک” و “متفق” آمریکا قبول خواهد شد. در مناطقی که تحت کنترل YPG قرار خواهد گرفت، پایگاه های آمریکا تاسیس خواهد شد.  در مناطق شمال سوریه ارتش منظمی برای آن تاسیس و هرنوع تسلیحاتی برایش تامین خواهد شد. کادرهای بوروکراتیک آن از طرف آمریکا آموزش داده خواهد شد. و نهایتا بنیاد سیاسی تاسیس شده تدریجا در دنیا، به رسمیت شناسانده خواهد شد!

(۳) در زیر به فرازهایی از مصاحبه رابرت فورد با روزنامه “الشرق الاوسط” که دارای اهمیت است اشاره می شود:

“ما فکر می کردیم ارتش سوریه تضعیف شده، و بر اثر جنگ فرسایشی شکاف هایی در خطوط دفاعی آن ایجاد خواهد شد. برخی از سربازان و افسران، ارتش سوریه را ترک خواهند کرد. حدس می زدیم که تا اواخر ۲۰۱۳ بشار اسد سرنگون خواهد شد.  ولی بعد از ورود حزب الله {لبنان} به جنگ در اواخر ۲۰۱۳ ، حمایت فعال ایران و سپس حمایت هوایی ارتش روسیه که به تدریج از سال های ۲۰۱۵ ـ ۲۰۱۴ افزایش یافت، تمامی ارگان های “ارتش آزاد سوریه” در جنوب از هم پاشید. و این زمانی بود که “احرار الشام” و “النصره” شکل گرفتند”.

“اسد پیروز شد و یا به این امر باور دارد، و  احتمالا تا ۱۰ سال دیگر بر تمامی کشور تسلط پیدا خواهد کرد. آمریکا از سوریه عقب نشینی خواهد کرد.  همچنانکه در سال ۱۹۸۳ از بیروت و بعدها از عراق عقب نشینی کرد”.

“ترامپ قصد دارد نفوذ ایران را درهم بشکند.  این را چند هفته قبل یکی از مشاورانش به من گفت، ولی نمی داند که بازی دیگر تمام شده است،  زیرا خیلی دیر است.  اوباما برای تحقق این هدف، میراثی برای ترامپ باقی نگذاشته است”.

*  لینک اصل مقاله،

http://www.ulusal.com.tr/buyukelci-robert-fordun-t...

http://shahrvand.com/archives/85998

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
"" تحریم‌های جدید آمریکا بر علیه روسیه / ایران و ژئوپلتیک سیال قفقاز "" اگر جامعه شناسی‌ نخوانده باشید درک انزوای ارمنستان، در افق تشدید " تحریم‌های کمر شکن بر علیه رژیم شاهنامه خوان ایران / روسیه " دو ۲ یار استراتژیک ارمنستان ، سخت نیست، این تحریم ها، همچنین دست و پای ارمنستان را، در اسکان تروریست‌های کمونیست پ ک ک در خاک آزربایجان، دشوار خواهد کرد، وارد مرحله‌ای شده ایم که فتح قلّه‌های ژئوپلتیک منطقه ، در مشت ماست.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
"" چگونه خطوط لوله گاز، انتقام میگیرند؟ "" تحریم‌های آمریکا بزودی " مراکز مالی‌ - خطوط انرژی گاز / نفت "" اوروپائی را که با روسیه همکاری میکنند شامل خواهد شد، در صورت تحریم "" نورد استریم ۲ - خط لوله گاز ۲ "" از روسیه به اروپای غربی، فقط کوریدر جنوبی از آزربایجان، تورکمنستان، عراق و سایر کشور‌ها میتواند جایگزین آن شود. آیا بدین شکل، افسار اروپا که به تروریست‌های کمونیست پ ک ک ، بازیچهٔ مافیای سپاه پاسداران، پناه گاه داده، دست ترکیه خواهد افتاد؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
فتح ال گولن نهال امریکا به عنوان خمینی جدید برای تورکیه بود که مسیرش اسلام رادیکال و داعشی بود ولی اردوغان گرچه شاگرد مدرسه گولن بود استقلال فکری داشت و مملکت را دربست در اختیار غرب و عامریکا قرار نمی دهد و اسلامش هم از نوع اخوانی هست.تفاوت گولن و اردوغان زمین تا اسمان هست.اوایل بیشتر مردم تورکیه مخالفش بودند ولی خیلی زود اردوغان توانست خودش را ثابت کند کودتا را پشت سر گذاشت و خیلی مشکلات را توانست مدیریت کند و با شرایط فعلی رشد اقتصاد تورکیه را افزایش دهد.نتیجه اسلام دینی تورکیه می رفت تورکیه را چندین دهه عقب تر ببرد برنامه های بلند مدت تورکیه را با شکست مواجه سازد.مردانی که اردوغان دور خودش جمع کرد توانستند بحرانها را مدیریت کنند.اردوغان نشان داد یک سروگردن از اروپایی ها بالاتر عست.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اصلاح، خاک سوریه ,,,,,,

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
"" اردوغان با تروریست‌های کمونیست پ ک ک چه کرد؟ "" گویا یکی‌ گفته این تروریست‌های کمونیست پ ک ک بد جوری عاشق نقشه کردستان بزرگ هستند و میخاند کردستان را از دریای مدیترانه تا مزارع کشت خشخاش افغانستان، گسترش دهند، یکی‌ از مطبوعات ترکیه هم، تمام محل اختفای نیروهای آمریکائی را در خاک روسیه، چاپ و منتشر کرده، آمریکا هم زود فعلا تمام عملیات‌ها را، به حال تعلیق در آورده، حالا کمونیست‌های تروریست پ ک ک چه بکنند؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
"" چه تحولات مهمی‌ در مناقشه سوریه رخ داد "" طرح ریاض، دمشق و قاهره پلتفرمی بود که در مقابل "" صلح در سوریه، مناقشه فلسطینیان با اسرائیل را، خاتمه یافته بیان میکرد، توافق " پوتین - روسیه " پیرامون ۳ ناحیه پرواز ممنوع، در واقع چیزی نبود و نیست جز "" ایجاد حائلی بین سوریه، بلندیهای جولان و اسرائیل، با تفاهم طرفین در خاک سوریه، به تدریج مرحله "" حل و فصل "" تروریست‌های کمونیست پ ک ک و ارتش ترکیه در داخل خاک سوریه شروع خواهد شد، پ ک ک بازنده‌ای بزرگتر از "" تروریست‌های کمونیست فارک کلمبیا "" خواهد شد، ناگهان منطقه در خواهد یافت برای جلوگیری از "" عطش و حرص گسترش قلمرو پ ک ک ، بهترین راه حل مقابل با تروریست‌های پ ک ک در پایگاهشان است، و پایگاه پ ک ک کجاست؟ الله_اعلم، آیا الهی وجود دارد؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
دولت اردوغان به درستی‌ " خبرنگار بی‌ بی‌ سی‌ پشتیبان تروریست‌های کمونیست پ ک ک را " با اردنگی از ترکیه بیرون انداخت، اینهم یکی‌ دیگر از " فرق‌های اردوغان با آخوند گولن " است. سیاست اوباما و " میدان دادن به هلال شیعه " مسببات نفوذ رژیم شاهنامه خوان در عراق / سوریه و یمن را فراهم آورد، ایران یک کشور " آبی " نیست، یک کشور " خشکی " است و بزودی مشاعره " زبان فارسی‌ محدود است یا جغرافیای فارسی‌ " توسط نخبگان جامعه شاهنامه خوان شروع خواهد شد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
در جواب یارادیچلیق:
اردوغان با گولن هیچ فرقی ندارد هر دو محصول فاضلاب امام خطیب هستند. هر دو دشمن منافع بلند مدت ترکیه هستند. اما به موضوع جالبی اشاره کردید"استقلال عمل اردوغان". این استقلال عمل فقط در حرف زدن است و حرفهای مفت. سیاستهای ابلهانه این مرد مستقل عراق و سوریه را در بست در اختیار ملایان تهران قرار داد. درزمان بقدرت رسیدن اردوغان چیزی از پ ک ک باقی نمانده بود . اردوغان به پ ک ک بال و پر داد و قدرت داد و ترکیه به لبه پرتگاه برد. از کدام استقلال عمل حرف می زنید. اینقدر گفت منبج را می گیریم . عفرین را می گیریم . قامیشلی را می گیریم. با یک تشر پوتین خفه شد. قرار بود در مسجد اموی دمشق نماز بخواند چه شد؟! حلب را دو دستی تقدیم قاسم سلیمانی کرد .آیا به این میگویید استقلال عمل؟! قدرت عمل اردوغان فقط در خاموش کردن صداهای مستقل در داخل ترکیه است. حمایت از یک نادان برای شما اعتبار نمی آورد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
در ضمن، برخلاف آخوند گولن، اردوغان مصر است مرز ترکیه با ارمنستان بسته بماند، مگر اینکه ارمنستان از قره باغ، طبق ۴ قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل، عقب نشینی کند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
فرق اساسی‌ اردوغان با گولن، در استقلال عمل است، در تبیین استراتژی بلند مدت ترکیه، استراتژیست‌های ترکیه ای، منافع ملی‌ ترکیه را، در استقلال عمل می‌‌بینند، آخوند گولن منافع ترکیه را، کف بسته در اختیار اروپا و آمریکا قرار می‌‌دهد، استراتژیست‌های اطراف اردوغان، میدانند شیفت قدرت جهانی‌ از غرب به شرق شروع شده، رقابتی‌ در دریای سیاه و مدیترانه شروع خواهد شد، ترکیه در مرکز این رقابت ها، با استقلال عمل، بیشترین سود ژئوپلتیکی را خواهد برد و این "" پلتفرم و سکوی پرتاب ترکیه "" به سوی قدرت منطقه‌ای و جهانی‌ را فراهم خواهد آورد. در وحلهٔ اول، بسیج " روحیه بالای کار آفرینی ‌عقاب‌های آناتولی " و زمینه سازی برای "" استعداد سرمایگذاری "" کاپیتال فراری از اوروپای بی‌ ثبات را، جذب خواهد کرد. در اینجا نگاهی‌ به "" استراتژی ترکیه و آزربایجان "" خالی‌ از فایده نیست. کوریدر جنوبی، خط لوله باکو ، تبلیس و قارص ب

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای یارادیچیلیق لطف کنید بفرمائید فرق اردوغان با گولن در چیست؟ آیا اردوغان ایدئولوژی متفاوت با گولن دارد؟ آیا دعوای این دو فارغ از بحث قدرت منشا دیگری هم دارد؟ اردوغان محصول مدارس امام خطیب است. این مدارس توسط گولن و دارو دسته نورچی اش تشکیل شد. رهبر معنوی اردوغان گولن بود. حال چه شده که گولن بد شده و اردوغان خوب؟!آیا فکر می کنید ضرباتی که اردوغان به جمهوری ترکیه و پرستیزبین المللی اش وارد کرد کمتر از گولن بوده؟ ماجرای ارکنگون و بالیوز مگر توطئه مشترک این دو نبود؟ فکر نمی کنید که اردوغان بیشتر از عمل حرف زده و آنهم حرف های مفت؟ چرا اردوغان در مورد هر مسئله ای باید اظهار نظر کند؟ مگر در ترکیه متخصص نداریم؟ مدرک تحصیلی اردوغان چیست؟ در چه زمینه ای تخصص دارد؟! شهروندی ترکیه را چه کسی تقدیم رضا ضراب کرد؟ چرا خانواده اردوغان اینقدر از ماجرای ضراب می ترسد؟ هاکان فیدان جاسوس کیست و شب کودتا کجا

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ملتهای محلول تحمیلی در دیگر ملتها دارند بتدریج رو می آیند و آگاهی های عمومی از هویت و حفظ منافع اقتصادی یک ملت در سایه زبان مادری و حفظ هویت میسر خواهد شد و این آگاهی در پیوند با اینترنت به حالت انفجار رسیده و همه ملتهای چپانده شده در ظرف اتوریته دیگر ملتها، فقط به رهائی از اشغال ملت حاکم فکر می کنند، این انفجار رهائی ملیتها از قیمومیت ملت حاکم امری است طبیعی و جلو گیری از آن و مانع تراشی، باعث رشد افراطی گری و یوگسلاویزاسیون خاور میانه خواهد شد.، نسبت دادن این آگاهی به امر و زید، نوعی تحقیر به شعور روشنفکران ملتهای در بند می باشد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سالام - باتوجه به نوشته این آقای بی نام من هم به ایشان حق میدهم،چون که اگراردوغان به نیروهای کورد بارزانی اگراجازه نمی داد،که پیشمرگ ها از خاک تو کیه بکمک نوردها آیند،
داعش کارکردها در سوریه یعنی کوبانی را یکسره کرده بود،
اشتباه اردوغان در کمک و راه دادن به پیشمرگ ها برای کمک به کوردهایک اشتباه تاریخی برای کل تورک ها بود،
باتروریست ،مباهات و یا مراعات حال کردن یک خیانت است.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
یکی از رهبران پ‌ک‌ک ( این فرد بعد از انشعاب از پ‌ک‌ک و تشکیل حزب جدید توسط پ‌ک‌ک ترور شد متاسفانه اسمش یادم نیست) نوشته بود سال ۱۹۹۱ در قندیل تصمیم گرفتیم تحت یک سری شرایط با امریکا شروع به همکاری کنیم و این فرد از طرف رهبری مستقر در قندیل مامور شده بود برای بررسی شرایط درج شده به سوریه رفته تا با اوجالان در این مورد مشورت کند، نوشته اوجالان به محض گرفتن کاغذ بدون اینکه یک سطرش را بخواند پاره کرد و به من یک کاغذ سفید داد و گفت که به امریکا نمیشود شرط و شروط گذاشت از آنها بخواهید شرایطشان را جهت همکاری در این کاغذ لیست کنند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
""" با حمایت امارات متحده عربی‌، کرکوک جزئی از کردستان عراق نخواهد شد """ هدف عربستان و امارات متحده عربی‌ از الحاق کرکوک به کردستان عراق، تشدید درکیری و بی‌ ثباتی خاورمیانه است، همانطور که دولار‌های امارات متحده عربی‌ و حمایت این کشور از کودتای آخوند گولن در ترکیه، با شم سیاسی اردوغان، شکست خورد، الحاق کرکوک با حمایت امارات متحده عربی‌ به کردستان، به جائی نخواهد رسید. در کامنتی گفتم که " برخلاف افکار خام کمونیستی، امروز هر کشوری برای خودش، یک امپریالیست است "، ولی‌ امارات نمیتواند مانند کشور‌های گردن کلفت، از بی‌ ثباتی بر حذر باشد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
""" چرا کمونیست‌های پ ک ک در بعد ژئوپلتیکی یک بازنده است؟ """ استراتژی شکل‌گیری " یک ارتش واحد اوروپائی " ( جایگزین ناتو )، به شکست فاجعه باری رسیده، تحولات امروز اوکراین و پیشروی جدائی طلبان روسی زبان شرق این کشور، ناتوانی‌ کشور‌های اوروپائی " مخصوصا فرانسه که با تخریب لیبی‌ جهت تداوم سلطهٔ مالی‌ )، آفریقا را ویرانی کشاندند بیشتر از پیش در صحنهٔ ژئوپلتیک دنیا، آشکار شده، با قدرت گیری روسیه در شرق، فقط شاهد یک اروپا تضعیف شده خواهیم بود، اگر هدف روسیه، برگرداندن و تبدیل اروپا به شرایط قرن ۱۹ است، باید با ترکیه، به تفاهماتی برسد از آن جمله، سرنوشت تروریست‌های کمونیست پ ک ک است.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
" واقعیت‌ها و فاکتور‌های با اهمیت "" ۱- دنیای پیشرفته، کمونیزم عصبی را، به جان خاورمیانه انداخته ۲- کمونیزم عصبی خاورمیانه، تنها با "" تجارت تریاک ( مانند فارک‌های کلمبیا )، مزدوری کشور‌های پیشرفته ( یا امپریالیستی در دیدگاه افکار پوسیده کمونیستی ( نمونه تروریست‌های کمونیست پ ک ک و پ ی د)، قاچاق، تخریب و گریز امکان حیات دارند. ۳ در هر نقطهٔ کردستان، کسی‌ که دستش به دهانش می‌‌رسد از کردستان فرار کرده، به استانبول، ازمیر، آنکارا می‌‌رود، جامعه کردستان توان ابقای و ظرفیت گسترش طبقه متوسط را ندارد. ۴- با تبدیل آمریکا به " تکنیک فرکینگ " به کشور صادر کننده گاز, آمریکا به عنوان رقیبی در مقابل خاورمیانه ظهور خواهد کرد و خاورمیانه با " کاهش قیمت‌های نفت، گسترش خشک سالی‌ " بیشتر از پیش به ورطهٔ فقر خواهد غلتید. ۵- آردوغان نگازشته تحولات یونان، در ترکیه رخ دهند " با وجود کودتا که بیشتر از ۱۰۰ بیلیون

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
متهم ردیف اول قدرت گرفتن پ ی د در شمال سوریه رجب طیب اردوغان است. لطفا اگر دنبال حقایق تاریخی هستید مسائل را صحیح و علمی دنبال کنید . ماجرای عین العرب(کوبانی) را دنبال کنید و ببینید که آک پ چه خیانتهایی به ترکها و انقلاب سوریه کرده. اگر هم دنبال شیادی و ماهیگیری از آب گل الود هستید که دستتان رو شده. مملکتی که مردمش فارغ التحصیل مدارس امام خطیب ، پروفسورش ایلبر اورتایلی و سیاست شناسش محمد بدری گولتکین باشد معلومه که پرزیدنتش هم عجب طیب اردوغان می شود

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
علی آقا، دوباره همه گناههاانداخته شده گردن امپریالیزم آمریکا که من و شما با ابداعات اینترنتی و ماهواره ائی آنها داریم نوشتجاتمان را بشکلی وسیع و مجانی به تمام دنیا عرضه می کنیم، اصلا می دانید کلمه امپریالیزم را لنین از روی حسادت پانروسیستی و حسادت به آمریکا اختراع کرده و از آن یک دیو هزاره چهره بی شاخ و دم ساخته، دقیقا همین اتفاق در ایران بخاطر دیدگاه پانفارسیستی خمینی و حسادت به پیشرفت های غیر قابل تصور آمریکا، در لفافه دین، آمریکا را شیطان بزرگ و استکبار نام گذاری کرده، شعار دائمی خمینی، مبنی بر هرچه فریاد دارید بر سر آمریکا بکشید، با شعار امپریالیزم به مثابه آخرین مرحله گندیدگی کاپیتالیسم، لنین،، هر دو شعار در ماهیت بیانگر حسادت است، منتها یکی پانروسیست است و دیگری پانفارسیست، آمریکا هم نه با فریاد کسی و نه با مرگ بر آمریکا گفتنها ککش هم نگزیده،