مصاحبه ایرانگلوبال با علاقمندان و صاحب نظران: موضوع : فدرالیسم در ایران

سایت ایران گلوبال برای پاسخ یابی به مسایل ایران، در کنار مصاحبه های ویدئویی، بدین وسیله اقدام به مصاحبه های کتبی میکند.
از علاقمندان و صاحب نظران مسایل جامعه ایران، تقاضا میکنیم در صورت تمایل به مصاحبه کتبی، پاسخ سئوالات زیر را به نشانی سایت بفرستند.
یا در صورت داشتن اکانت سایت مستقیم در سایت درج کنند. با تشکر قبلی از زحمات شما.

1- بین فدرالیسم و سیستم قدرت متمرکز، دوست دارید کدامین را انتخاب کنید، چرا؟
2-نوع فدرالیسم مورد نظر شما،چگونه است ، آیا میتواند مشکلات اتنیک ها، در ایران را حل کند؛چرا؟
3- چه روابطی میان رفع تبعیض و فدرالیسم و دموکراسی می بینید؟
4-نظر شما در مورد رابطه ناسیونالیسم و فدرالیسم چیست؟ آیا فدرالیسم موجب تجزیه ایران میشود؛ چرا؟ 
5- در رابطه با فدرالیسم،غیر از آنچه آمد ، آیا مسئله ی مهم دیگری در نظر دارید که مطرح کنید؟

کیانوش توکلی

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب توکلی چرا امریکا را مثال نمیزنید؟ در امریکا هم کنار زبان انگلیسی " از دوره راهنمایی اموزش واحدهای اختیاری" زبانهای مختلف ارائه میشود غیر از این است؟ اصلا در ایران از ابتدایی میتوان اینکار راکرد بصورت همان واحدهای اختیاری ..در کنار زبان ملی سرزمین ما ادبیات فارسی که میراث همه ایرانیان است میتوان تمامی زبانهای قومی را با واحدهای اختیاری اجازه اموزش داد " واحد اختیاری چون در بسیاری از شهرها مانند اقوام مختلف در یک کلاس هستند ما بافت پیچیده قومی در ایران داریم . .. دراینده ایران " تمامی تبعیض های دینی جنسیتی و ...باید برداشته شود یعنی عرب سنی بلوچ سنی بهایی زرتشتی و کرد سنی و .... هر کسی میتواند با احترام به قانون اساسی و ارزشهای ملی حتی برای پست ریاست جمهوری و بالاترین مقامهای کشوری استانی هم نامزد شود.. کجای این حرف ما نشانی از فاشیسم دارد؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
با عرض ادب ،
به نظر بنده حقیر که بیشتر خواننده هستم تا نویسنده ، سوالات پنجگانه را من هیچگانه قلمداد می کنم و سوال را از ششم شروع می کنم !
همه می دانند که تقریبا یک سوم ترکهای ایران در سایه مدیا به نفع فارس و به تخریب ، تهدید ، تمسخر ، انکار و عوام فریبی ترکها پرداخته ، در این صد سال حکومت شاه اریایی و شیخ اسلامی در قالب فارسستان ، نسل کشی نرم شده اند و به قوم فارس پیوسته اند که هیچ بلکه از روی نادانی کاسه داغتر از اش شده و به دشمنی با هم نژاد های خود پرداخته اند تا فارس اصل بودن خود را با التماس هم شده به اثبات برسانند !
پس دموکراسی و فدرال یا هر کوفت دیگر در داخل جغرافیایی ایران یعنی تمدید نسل کشی کامل غیر فارس و مخصوصا ترکها که اولین و آخرین حریف حکومتی قوم فارس هستند !
خلق فارس به دروغ یاد گرفته و باور کرده که ایران همان فارسستان هست و بس !
اشکارا اذربایجان اشغال شده !

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب سازاخ,
اگر عرایض بنده برای شما قابل درک نیست عذر میخواهم. این کامنت جهت امتثال به اوامر جناب کیانوش و خطاب به ایشان و در پاسخ به سئوال ایشان بود و گرنه قصد مزاحمت نداشتم. .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
بنا به اضحارات جناب پیروز، کسانی می توانند به سئوالات شما پاسخ بدهند، که معلومات و تجربیات فراوانی در باره این موضوعات داشته یعنی پروفسور باشند، و بدون تعصب اظهار نظر نمایند، و گر نه همه این مصاحبه ها طاعون ناسیونالیسم بر علیه مرزهای پرگهر میباشند، چو ایران نباشد تن من مباد، در حرف دوم می فرمائید که کشور بزرگ ایران ،حداقل 75 زبان لهجه به ثبت رسیده دارد، کشور بزرگ هندوستان ۷۸۰ و کشور کوچک پاپوآ گینه نو ۸۳۹ زبان دارند و هنوز یک کشورند ( ویکیپدیا) علاوه بر آن به دل دامادی می گفت که نصف معامله تمام است. در مملکتی که از شش جهت, خارجی در آن نفوذ دارد میزان قدرت ملت جهت رسیدن به آرمان و آرزوی خود احتمالا بسیار کمتر از ۵۰ در صد است. ولی نمی توان کاملا نا امید شد. یعنی بیچاره نیستم من و در فکر چاره ام ، بی چاره آن کسی است که در فکر چاره نیست، من که از این نوشته بی سر ته شما گیج شدم!!!!"

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب کیانوش,
اول حرف دوم را میزنم. فرمودید "...کشور بزرگ ایران ،حداقل 75 زبان لهجه به ثبت رسیده دارد،....". کشور بزرگ هندوستان ۷۸۰ و کشور کوچک پاپوآ گینه نو ۸۳۹ زبان دارند و هنوز یک کشورند ( ویکیپدیا ).

پاسخ به سئوالات شما را باید کسانی بدهند که معلومات و تجربیات فراوانی در باره این موضوعات داشته و بدون تعصب اظهار نظر نمایند. من در کامنت قبلی خلاصه نظریات نویسنده و روزنامه نویس کهنسالی را آوردم که با زمینه تجربه شخصی در باره سیاست خارجی آمریکا و ۶۰ -۵۰ سال زندگی در دو قاره اروپا و آمریکا, تیتر آخرین مقاله اش /the-plague-of-nationalism یعنی طاعون ناسیونالیسم میباشد و ترجمه درست دو جمله اول مقاله اینست "در دنیا به اندازه کافی کشور وجود دارد. اگر از من بپرسید, میگویم تعداد لعنتی آنها [کشور] بسیار زیاد است".و در پایان میگوید اگر کشور ها حق تعیین سرنوشت دارند چرا ایالات و شهر ها و
تصویر تبریزی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
پاسخ به پرسش های آقای کیانوش توکلی درباره فدرالیسم

http://www.iranglobal.info/node/62488

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آزربایجان بعد از صد سال فرو رفتن در باتلاق آسیملاسیون در حال نیمه جان و نابودی است. آزربایجان در اخرین لحظات حیات خود واقع گردیده، نمایندگان کدام ملتی مسئول این فاجعه اتنوساید می باشند؟ بعد از این همه تلاش برای نابودی ملت ما، آیا آنها به التماس شما ترتیب اثر خواهند دهد؟ لامحالا! شما می توانید خودتان را فریب دهید. ولی ملت ترک آزربایجان، این مار گزیدگان تاریخی، هرگز اعتمادی به کسی نخواهند کرد، آزربایجان امروز علاقه ایی ندارد که بداند ناسیونالیسم و اومانیسم یعنی چه، آنها فقط می خواهند آشیانه اشان را از چنگ متجاوز رها سازند، از دست مهمان ناخوانده و اتوربته تحمیلی فارس سالاری، خود را نجات دهند، اگر اسم این عمل ناسیونالیسم است، پس ما با افتخار می گوییم که ما ترکها ناسیونالیست های هفت طبقه هستیم.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب توکلی !
همانطور که بارها دوستان به شما پیشنهاد کردند،
اگر صداقت داری ! ، یک "نقشه از ایران "فعلی و اسامی استانهایش در صفحه اول این سایت بگذار تا مغول تباران دانا و نادان ادعا نکنند که ایران تشکیل شده از یک استان فارس و 5 استان ترک ، و تعداد فارسها 3میلیون است که یر 300 میلیون ترک حکومت میکنند و دولت آخوندی هیچ کاره است! ! و 35 استان دیگر به یکی از زبانهای غیرایرانی حرف میزنند و زبان مملکت، زبان این گروه کوچک فارس است.! !
چرا شما در یک سایت تجزیه طلب ایرانی فارس زبان، نقشه ایران را نمی گذارید تا آذری های تجزیه طلب نتوانند سیاه نمایی و مردم فریبی کنند و آدرس غلط بدهند و بجای دولت حاکم، فارسها را دشمن معرفی کنند که خود، قربانی آخوندها و مهرههای آذری آن هستند که در تمام زندانها و بازجویی ها و ارتش و سپاه و بسیج و اطلاعات به سرکوب سایر خلقهای ایران می پردازند و هم از آخور میخورند
تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب پیروز گرامی،جامعه ایران ، جامعه یک دستی به لحاظ اتنیکی نیست، در حالی که دانمارک - کشوری که در آن زندگی می کنم-، همه یک شکل اند ،ویک زبان دارند، اما مناطق و نواحی مختلف لهجه های متفاوتی دارند .دانمارک 2 کشوری را هم تحت استعمار خود داشت که امروز هر دو از استقلال کامل بر خوردند ( بجز سیاست خارجی ، دفاع و پول مشترک )و رای امروز مردم "گریلند" و" فاو "ماندن با دانمارک است و حاضر نیستند از دانمارک جدا شوند، خوب کشور بزرگ ایران ،حداقل 75 زبان لهجه به ثبت رسیده دارد، مرکز بایستی راه حلی برای اتنیک های ایران ارائه نماید، خود شما به جای انتقاد، نطرتان چیست؟ حداقل به سوال 5 پاسخ دهید.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سالها پیش نماینده مجلسی در ایران حرف درستی زد که موجب خنده و تمسخر گردید و آن این بود که در سخنرانی خود گفت دو حرف دارم که اول دومی را میگویم. منظور این بود که بدون ذکر مقدمه, حرف اول بی معنی میگردید. با این مقدمه, اگر فرصتی پیش آمد به " 5- در رابطه با فدرالیسم،غیر از آنچه آمد ، آیا مسئله ی مهم دیگری در نظر دارید که مطرح کنید؟" خواهم پرداخت. عجالتا بی مناسبت نمیدانم که خلاصه مقاله اخیر William Blum نویسنده آمریکایی را جهت اطلاع دوستان ذکر کنم.
ویلیام بلوم ۸۴ ساله در جوانی کارمند وزارت امور خارجه آمریکا بود ولی به علت مخالفت با جنگ ویتنام استعفاء داد و به کار نویسندگی و روزنامه نگاری در آمریکا و اروپا و آمریکای جنوبی پرداخت. در زمان اقامت او در سالهای ۷۳ - ۱۹۷۲ در شیلی او شاهد کودتای پینوشه بود. در سال ۲۰۰۶ اساما بن لادن در ا-میلی خواندن کتاب

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
1)عدم تمرکز اقتصادی باید نهادینه شود .از همه جای ایران برای خرید به تهران میروند و تولید در شهرستانها راکد مانده است و این به سود پیشرفت اقتصادی شهر ها نمیباشد . بریا مثال محموله باری که از کشتی تخلیه میشود به تهران برده میشود و از انجا پخش میشود و این بسود اقتصاد نیست .
2)فدرالیسم در ایران جنبه تجزیه طلبانه دارد و باید بیشتر روی تولید محلی و یا داخلی تکیه کرد .
3 )دمکراسی خود پاسخی به رفع تبعیض است . اگر در ایران عدالت اجتماعی برقرار شود بدون شک تبعیض و اندیشه تجزیه طلبی از بین خواهد رفت.منظور از عدالت اجتماعی عدالت سوسیالیستی نوع شوروی نیست .