پیام کنگره بنیانگذاری حزب چپ ایران (فدائیان خلق) به رنج ديدگان از تبعیض مضاعف و تمرکزگرایی!

ایرانیان ساکن در مناطقی از کشور که با خودویژگی ملی ـ قومی شاخص هستند، علاوه بر ستم ها و تبعیض‌های فراگير سیاسی، اجتماعی و اقتصادی که همه ایرانیان از آنها رنج می‌برند، با اعمال تبعیض مضاعف نيز مواجهند. زبان مادری، تاریخ، هویت و فرهنگ ملی آنها از جانب حکومت استبدادی مورد بی مهری و تبعیض قرار دارد. نتیجه سیاست تمرکزگرایی ناشی از چنین اعمال تبعیضی، توزیع ناعادلانه امکانات رشد اقتصادی در کشور و محرومیت میلیون ها انسان از حق ابتدایی تحصیل به زبان مادری است

با مسرت به آگاهی می‌رسانیم که کنگره مشترک سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران ـ طرفداران وحدت چپ، سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت) و کنشگران چپ در روزهای دهم تا دوازدهم فروردین ماه ۱۳۹۷با موفقیت برگزار گرديد و حزب چپ ایران (فدائیان خلق) را بنيان گذاشت.

 

هم‌میهنان!

کشور ما ایران حاصل تلاش مشترک همه ایرانیان ساکن در آن اعم از آذربایجانی‌ها، بلوچ‌ها، ترکمن‌ها، کردها، فارس ها، عرب‌ها و دیگر گروه های ملی ـ قومی است که از سرنوشت تاريخی مشترکی برخوردارند و در هم‌پیوندی با یکدیگر طی سده‌ها، این مرز و بوم را پاس داشته‌اند. ایران علیرغم تنوع اجتماعی، هویتی، زبانی و فرهنگی در آن، خانه مشترک همه ماست. اما در صد سال گذشته سلطنت پهلوی و جمهوری اسلامی بر یکسان سازی تحمیلی علیه بخش بزرگی از مردم کشور پای فشرده‌اند و تمامی مطالبات حق‌طلبانه ملی ـ قومی ایرانیان را سرکوب و تخطئه کرده اند. هنوز هم اين معضل یکی از چالش های گذار به دمکراسی در کشور است. بدون مواجهه دمکراتیک با این گرهگاه و بدون تامین برابرحقوقی دموکراتیک همه ملیت ها و گروه های قومی ساکن کشور، ایران دمکراتیزه نخواهد شد.

 

هم وطنان!

ایرانیان ساکن در مناطقی از کشور که با خودویژگی ملی ـ قومی شاخص هستند، علاوه بر ستم ها و تبعیض‌های فراگير سیاسی، اجتماعی و اقتصادی که همه ایرانیان از آنها رنج می‌برند، با اعمال تبعیض مضاعف نيز مواجهند. زبان مادری، تاریخ، هویت و فرهنگ ملی آنها از جانب حکومت استبدادی مورد بی مهری و تبعیض قرار دارد. نتیجه سیاست تمرکزگرایی ناشی از چنین اعمال تبعیضی، توزیع ناعادلانه امکانات رشد اقتصادی در کشور و محرومیت میلیون ها انسان از حق ابتدایی تحصیل به زبان مادری است. این مردمان بگونه مضاعف فاقد حق تصمیم گیری در امور منطقه محل سکونت خود هستند. این ستم ها، دهه‌هاست جریان دارد و کماکان جاری است. از این وضع نابهنجار و ضددمکراتیک، فقط مردمان تحت تبعیض مضاعف نیست که در عذاب هستند، کل ایران از آن آسیب می بیند. جای استفاده بهینه از ثروت ناشی از تنوع ملی ـ قومی موجود در ایران واحد را، تولید و بازتولید بغض و خشم ملی فراگرفته است.

کنگره بنیانگذار حزب چپ ایران (فدائیان خلق) در کمیسیون و در اسناد مصوب آن بر این چالش در کشور توجه داشت و بر برخورد دمکراتیک در این زمینه پای فشرد. هدف حزب ما استقرار نظامی دمکراتیک و غیرمتمرکز در ایران است که در آن همه فرزندان این سرزمین بتوانند به زبان مادری تحصیل کنند. ما برآنیم امور داخلی در هر منطقه نه در مرکز، بلکه به دست اهالی همان محل و با مشارکت آنان حل و فصل گردد و امکانات و تسهیلات در کشور عادلانه تقسیم شود. ما خواهان برخورداری مناطق عقب نگه داشته شده، از امکانات و تسهیلات ویژه برای هم‌سطح شدن با سایر مناطق کشور هستیم.

 

کوشندگان دموکراسی!

چپ ها در طول تاریخ بیش از صدساله خود همواره از حقوق ملی ـ قومی دفاع کرده اند. در صد سال گذشته‌ تاریخ کشورمان، هیچ نیروی سیاسی به اندازه چپ ایران بیانگر دردها، حرمان ها و امیدهای ملیت ها و اقوام ایرانی نبوده است. برخی دولت ها که بدنبال سیاست و منافع آزمندانه خود هستند، تلاش می کنند که پیوند شما را با دیگر ایرانیان در راه مبارزه برای گذار از جمهوری اسلامی و استقرار جمهوری دمکراتیک و غیرمتمرکز بگسلند. اما تجربه و حافظه تاریخی ساکنین ایران زمین طی سده‌ها، نشان داده است، که ایرانیان توانسته‌اند و می توانند آزادی و سعادت خود را در پیوندی مشترک با هم میهنان خود در سراسر ایران تعریف بکنند و گره بزنند. زلزله کرمانشاه و بسیج خودجوش، پیشتازانه و ملی ایرانیان، بی‌اعتنا به تبلیغات جمهوری اسلامی، نشانه بارزی از این همبستگی ملی و گره خوردگی سرنوشت ایرانیان به هم است. همین همبستگی‌ها، شور و هیجان کمک و احساس مسئولیت ایرانیان نسبت به سرنوشت همدیگر، به ویژه در شرایطی که خاورمیانه در آتش و خون می سوزد، بیش از هر زمانی این امید را زنده نگه می‌دارد که ایران ما واحد می‌ماند و روند دموکرتيزاسيون پيش می رود. ایرانیان با حفظ هشیاری خود و بی اعتنا به منافع و تمایلات آزمندانه برخی دولت ها و ایستادگی در برابر مشی مبتنی بر سرکوب جمهوری اسلامی نسبت به حقوق و مطالبان آنان، خواهند توانست راه ساختن یک جمهوری آزاد، دمکراتیک و غیرمتمرکز را که در آن حقوق و مطالبات همه شهروندان این سرزمین تامین شود، هموار نمایند.

 

هم‌رزمان!

نیروی چپ در ایران همواره پیشتاز و پشتیبان مبارزات ملی ـ قومی و ساختن ایرانی آزاد، دمکراتیک و سیستم غیرمتمرکز بوده است. حزب چپ ایران (فدائیان خلق) در مبارزه علیه جمهوری اسلامی و برای گذار به جمهوری دمکراتیک، سکولار و غیر متمرکز، همراه و در کنار همه فعالین ملی ـ قومی ایرانیان خواهد بود که در راه رفع تبعیض مضاعف و برای ساختن ایرانی دمکراتیک مبارزه می کنند. ما عمیقا اعتقاد داریم که مبارزه برای استقرار دمکراسی در کشورمان با مبارزه برای رفع تبعیض مضاعف و برای ساختن یک سیستم حکومتی غیرمتمرکز، از هم تفکیک ناپذیرند. ما دست نيروهائی را که در اين مبارزه مشارکت دارند، برای همکاری به گرمی می فشاریم.

 

کنگره بنیانگذار حزب چپ ایران (فدائیان خلق)

۱۲ فروردين ۲۰۱۸

منبع: 
سایت به پیش bepish.org
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: 

دیدگاه‌ها

تصویر تبریزی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
دوستان گرامی، من پیش از این از کتابی به نام: "قلعه حیوانات" نوشته: "جرج اورول" نام بردم، کسانی که می خواهند این کتاب را دانلود کنند می توانند آن را با فرمت پی - دی - اف از لینک زیر دانلود کنند

http://s6.picofile.com/file/8234736068/%D9%82%D9%84%D8%B9%D9%87.pdf.html

عنوان مقاله: 
پیام کنگره بنیانگذاری حزب چپ ایران (فدائیان خلق) به ستم ديدگان از تبعیض ملی و تمرکزگرایی!
عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
حضرت آقای تبریزی
وقتی کامنت شما را می خواندم، از همان اولش که تیتر آن را دیدم (حزب چپ بدنام کن ایران - فدا کنندگان خلق!) همه اش فکر می کردم که دارم کیهان شریعتمداری را می خوانم.
شما که کمونیست و احتمالا مارکسیست هستید همین پیام را از موضع کمونیستی و مارکسیستی نقد کنید تا ببینیم که چه می گویید. سرتاسر کامنت درهم ریخته و بی در و پیکر شما جز شعارهای هیستریک چیزی به من نشان نداد.
تصویر تبریزی

عنوان مقاله: 
حزب چپ بدنام کن ایران - فدا کنندگان خلق!
عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
گل بود به سبزه نیز آراسته شد! حزبی که باید نام آن را (حزب چپ بدنام کن ایران - فدا کنندگان خلق!) نامید از همه پیش نویس ها و منشورها و بیانیه ها و اعلامیه ها و آگهی ها و اطلاعیه ها و پیام ها و قطعنامه ها و ..... که گفته و نوشته است واژه های کمونیسم و کمونیست را پاک کرده و به زبان بی زبانی می گوید که ما از این پس دیگر کمونیست نیستیم و از کمونیسم دست کشیده ایم! (اگر کسی دید که این دوستان در گفته ها و نوشته هایشان حتی برای یک بار هم که شده نامی از کمونیسم برده باشند مرا نیز آگاه کند!)

این دوستان از یک سو خود را بازمانده سازمان چریک های فدائی خلق ایران در زمان رژیم پادشاهی می دانند که یک سازمان کمونیستی بود و از سوی دیگر می گویند که کمونیسم بی کمونیسم! چنین کسانی در فرهنگ واژه های سیاسی رویزیونیست نامیده می شوند که به دست کشیدن از کمونیسم و رفتن آرام و پیوسته و گام به گام به سوی .....