آیت‌الله خامنه ای: "بسیجی های آتش به اختیار" امروز از اصحاب پیامبر بالاترند

اصحاب و صحابیات یا یاران پیامبر به سه دسته تقسیم می‌شود. مهاجرین مسلمانانی هستند، که در مکه اسلام آوردند و به مدینه مهاجرت کردند. انصار مسلمانانی هستند، که در مدینه زندگی می‌کردند و به پیامبر و مهاجران پناه دادند. گروه سوم مسلمانانی هستند که بعد از فتح مکه اسلام آوردند. البته بعضی از مسلمانان که در مدینه با پیامبر دیدار کرده و در آن جا اسلام آوردند، در هیچ‌ یک از این سه دسته جای نمی‌گیرند. علیرغم آیات قرآنی در مورد مهاجرین و انصار بسیاری از شیعیان صرف صحابی بودن را منشأ فضیلت خاصی نمی‌دانند.

امروز در بسیاری از سایت های جمهوری اسلامی از جمله رجانیوز, مشرق نیوز, سایت جبهه پایداری اسلامی, سخنان آیت الله خامنه ای به نقل از به اصطلاح شرح حدیثی از پیامبر درج شده است که "جوان مجاهد امروز (بخوان بسیجی آتش به اختیار) از اصحاب پیامبر(ص) بالاتر است" این سخنان در ابتدای درس خارج فقه ایراد شده بود. البته این اولین بار نیست که رهبر جمهوری اسلامی بسیجی های آتش به اختیار را تحت عنوان "جوان مجاهد امروز" در مولفه رجحان و برتری مومنان یا طبقه بندی آنها, نسبت به اصحاب پیامبر اینگونه برتر و بالاتر توصیف می کند. ایشان در دی ماه سال گذشته, یعنی بعد از کشتار آبان توسط بسیجیان نیز گفته بودند "ما بهتر از آنان (اصحاب پیامیر) هستیم". ویدئوی کامل این سخنان در این لینک موجود است. ظاهرا مبدا این سخنان از اواخر سال گذشته است, اما دلیل در صدر تیتر اخبار گرفتن آن در این شرایط امروز مشخص نیست.

 

 حتی وب سایت رسمی حوزه نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت شواهد و مستندات فراوانی در مورد عدالت و فضیلت و جایگاه صحابه پیامبر دارد. در این سایت به نقل از قرآن نوشته شده "{وَ السَّابِقُونَ الْأَوَّلُونَ مِنَ الْمُهاجِرِينَ وَ الْأَنْصارِ وَ الَّذِينَ اتَّبَعُوهُمْ بِإِحْسانٍ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُمْ وَ رَضُوا عَنْهُ وَ أَعَدَّ لَهُمْ جَنَّاتٍ تَجْرِي تَحْتَهَا الْأَنْهارُ خالِدِينَ فِيها أَبَداً ذلِكَ الْفَوْزُ الْعَظِيمُ} (توبه: 100). پيشگامانِ نخستين از مهاجران و انصار و كساني كه به نيكي از آنها پيروي كردند، خداوند از آنها خشنود گشت و آنها [نيز] از او خشنود شدند، و باغ‌هاي بهشتي براي آنان آماده ساخته كه نهرها از پاي درختانش جاري است. جاودانه در آن خواهند ماند و اين است رستگاري و پيروزي بزرگ.

 حال گذشته از سندیت این ادعا و اینکه این نوع ادعاها مشخصا وحدت برانگیز (بین شیعه و سنی)  نیست, آن هم در زمانی که مسئولین جمهوری اسلامی دیگران را متهم به وحدت شکنی در این برهه حساس می کنند. بگذریم از اینکه در بیش از ٤١ سال گذشته, نگارنده روز یا هفته ای را بخاطر ندارد که جمهوری اسلامی آن را "برهه حساس" نخوانده باشد. سوال اساسی اینجاست که چرا این بحث مجددا مطرح می شود و در راس اخبار قرار می گیرد؟ هدف از تعریف و تقدیس بسیجی های آتش به اختیار در این برهه خاص کرونایی که بقول رهبر جن و انس بر علیه جمهوری اسلامی همکاری و توطئه می کنند چیست؟  آیا واقعا طرفداران پروپاقرص امروزی نظام از یاران اولیه پیامبر که ذکر مثبت فراوانی از آنها در قرآن شده برتر و بالاترند؟  اگرچه اینگونه آیین‌آموزی تلقینی و تقدیسگرایانه  و برتری طلبی هدفمند و شیوه تنظیمی مغزشویی مذهبی مختص شیعه نیست. گروه های تندرو و تکفیری سنی مذهب نظیر داعش نیز در آموزه های خود به انتحاریون و جنگجویان بیرحم و برای روحیه دادن هر چه بیشتر  می گفتند که جهاد آنها حتی از جهاد دوران پیامبر بالاتر است و اگر شهید شوند مراتبی بسیار بالاتر از صحابه و شهدای صدر اسلام خواهند داشت که این به نوبه خود علاوه بر فاجعه بار بودن و ترویج خشونت نوع داعشی, صدا البته, قیاس مع الفارقی است که اکثر علمای معتدل اهل سنت آن را قبول ندارند.

  

عبدالستار دوشوکی

مرکز مطالعات بلوچستان ـ لندن

سه شنبه ٥ فروردین ١٣٩٩

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: