سریال «خط تماس» تحریف رویداد ها ی 10 ماه اول پس از انقلاب؛ گفتگو با یوسف کرُ

پخش سریال «خط تماس»ازتلویزیون صدا وسیمای ج.اسلامی از۱۲بهمن ۱۳۹۷ آغاز شده است که در آن وقایع تاریخی از بهمن ۵۷ تا فرودین ۵۸ را در ۱۰ قسمت را روایت می‌کند. این مجموعه تلویزیونی اتفاقات ۱۰ ماهه اول انقلاب را بکلی وارونه جلوه می دهد. به همین خاطر من اقای یوسف کر پژوهشکر تاریخ و فرهنگ ترکمن را که خود در ان زمان در بطن وقایع جنگ اول و دوم ترکمن صحرا حضور داشت _ را دعوت کرده ام در باره باره صحبت نمایند.

 

41  سال از اعدام رهبران مردم  ترکمن،  توماج، مختوم، واحدی و جرجانی توسط جمهوری اسلامی گذشت.. ماموران جمهوری اسلامی در ۱۸ بهمن سال ۱۳۵۸ چهار تن از رهبران  ترکمن ها را شبانه دزدیدند، بعد از شکنجه های وحشیانه در ۲۹ بهمن ۱۳۵۸ به جوخه اعدام سپردند و جسدشان را در ۱۲۵کیلومتری جاده بجنورد رها نمودند.

بدنبال اين جنايت، سران جمهوری اسلامی علیرغم وجود دلایل و شواهد انکار ناپذیر، مسئولیت مرگ آن چهار تن را نپذیرفتند. آنها بیشرمانه کشته شدن رهبران مردم ترکمن را به اختلافات درون گروهی نسبت دادند. ولی صادق خلخالی در اواخر دهه ۶۰ در مصاحبه با روزنامه کیهان به دستگیری و تیرباران رهبران  ترکمن اعتراف کرد. صادق خلخالی در اين مصاحبه از اطلاع اکثر مسئولین وقت جمهوری اسلامی از تیرباران رهبران مردم ترکمن خبر داد. اخیرا هم یکی از فرماندهان سپاه از اعدام رهبران مردم ترکمن توسط جمهوری اسلامی پرده برداشته است.

 

سریال "روزهای ابدی" به کارگردانی جواد شمقدری می‌خواهد ۹ ماه از اوایل انقلاب اسلامی (از بهمن ۱۳۵۷ تا آبان ۱۳۵۸ ) از انقلاب تا اشغال سفارت آمریکا را روایت ‌کند. این سریال که از شبکه یک پخش می‌شود،ادامه سریال "خط تماس" است که دو سال پیش از صدا وسیما پخش شد.

تهیه کننده این سریال می‌گوید نوشتن فیلمنامه ۵ سال و مراحل تولید سریال هم ۱۷ ماه طول کشیده و به گفته او سریال براساس "مستندات تاریخی نوشته ‌شده و تاریخ را تحریف نکرده" و شخصیت‌های اول انقلاب مثل مهدی چمران و ابراهیم یزدی ( هر دو از دولت موقت)، اصغر وصالی (از اعضای سازمان مجاهدین خلق که بعد از انقلاب به سپاه پاسداران پیوست ودر درگیری‌های کردستان کشته ‌شد)، ولی‌الله فلاحی فرمانده وقت ارتش و مریم کاظم زاده خبرنگار و عکاس جنگ در این سریال بازسازی شده‌ اند.

 

 

اين ویدئو بخشي از سريال جمهوري اسلامي در باره «کانون سیاسی فرهنگی خلق ترکمن» و نقش چريك هاي فدائي درسال 58 است ؛ در این "فیلم " با سوء استفاده تا از نام و آوازه اشرف سعی کردند تا وقایع تاریخی را وارونه جلوه دهند . اشرف دهقانی و محسن شانچی به پیشنهاد آیت الله طالقانی برای خاتمه جنگ و برقرار صلح به گنبد سفر کرده بودند . این فیلم بر اساس دروغ و پروپاگاندای حکومتی و بودجه سپاه پاسداران تهیه شده است.

 

به گزارش ایسنا،  خط تماس، وقایع تاریخی انقلاب از بهمن ۵۷ تا فرودین ۵۸ در ۱۰ قسمت را روایت می‌کند. یکی از مهم‌ترین اتفاقات این برهه از تاریخ انقلاب، مساله پیروزی دانشجویان مسلمان در ختم قائله گروهک تروریستی خلق ترکمن در گنبدکاووس است که توسط عناصر ضدانقلاب و تجزیه‌طلب طراحی شده بود.

سریال «نفوذ» به تهیه کنندگی محسن علی اکبری و کارگردانی و نویسندگی جواد شمقدری در بهمن ۹۶ کلید خورد. این مجموعه تلویزیونی اتفاقات ۱۰ ماهه تاریخ انقلاب از بهمن ۵۷ تا آبان ۵۸ را  نشان می‌دهد.

نگارش «نفوذ» بر اساس استنادهای تاریخی صورت گرفته و این مجموعه در سه فاز تولید میشود.

روایت ۴۰ قسمت اول؛ از پیش از انقلاب تا تسخیر لانه جاسوسی پیش میرود و فصل دوم این مجموعه به حوادث حین گروگانگیری تا کودتای نوژه و آغاز جنگ تحمیلی میپردازد و فاز سوم هشت سال دفاع مقدس را در بر می‌گیرد.

این مجموعه در کردستان، شهرستان گنبد، دانشگاه تهران، سایت کبکان، شهرک سینمایی غزالی و لانه جاسوسی در خیابان طالقانی تصویربرداری شده و به لحاظ حجم تروکاژ و CGI حدود ۴۰۰ دقیقه یعنی یک سوم زمان پروژه را به خود اختصاص داده است.

 
 
منبع: 
ایرانگلوبال
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: