کدام آزادسازی؟

رسانه‌های داخلی هر روز از "آزاد شدن" ارزهای بلوکۀ شدۀ ایران در بانک‌های کره‌ای و عراقی و عمانی خبر می دهند! معنای آزاد شدن قاعدتاً این است که ارزهای بلوکه شده، به بانک مرکزی ایران منتقل می‌شوند تا دولت هر نوع استفادۀ دلخواه از آنها را به عمل آورد،

رسانه‌های داخلی هر روز از "آزاد شدن" ارزهای بلوکۀ شدۀ ایران در بانک‌های کره‌ای و عراقی و عمانی خبر می دهند! معنای آزاد شدن قاعدتاً این است که ارزهای بلوکه شده، به بانک مرکزی ایران منتقل می‌شوند تا دولت هر نوع استفادۀ دلخواه از آنها را به عمل آورد، اما هنگامی که به متن خبر مراجعه می کنیم تازه روشن می شود که قرار است یک میلیارد دلار از ارزهای بلوکه شده در کرۀ جنوبی به حسابی در یک بانک سوئیسی واریز شود تا در ازای آن، پس از تأیید وزارت خزانه‌داری آمریکا، واکسن کرونا و دارو و کالاهای اساسی وارد کشور شود و یا مثلاً عراق کالاهای مخصوصی را در برابر ارز بلوکه شده به ایران صادر کند!

به واقع، هیچ ارزی در اختیار دولت قرار نمی‌گیرد و داستان همان داستانِ نفت در مقابل دارو و غذاست! حال چرا ساز و کاری که در دولت ترامپ مجوز آن صادر شده بود، اکنون به عنوان آزادسازی ارزهای ایران از سوی دستگاه‌های رسمی و نمیه‌رسمی مطرح می‌شود؟ دلیلش روشن است! اما اگر تشریحش کنم عده‌ای ترش می‌کنند!

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: