مذاکرات وین برای احیا برجام 'به تعویق افتاد'


عباس عراقچی معاون وزیر خارجه و عضو تیم مذاکره کننده هسته‎ای ایران در وین می‌گوید با تغییر برنامه قبلی، مذاکرات وین از روز چهارشنبه به روز پنج‌شنبه موکول شده است. پیشتر سفیر روسیه در سازمان ملل در وین نیز این موضوع را تایید کرده بود.

همزمان، آمریکا تصمیم ایران برای غنی‌سازی ۶۰ درصدی را "تحریک‌آمیز" خوانده و فرانسه آن را "تحولی جدی" دانسته است.

او علت این موضوع را "ابتلای یکی از اعضای هیئت سیاسی اتحادیه اروپا به کرونا و ضرورت رعایت پروتکل‌های مراقبتی" عنوان کرد.

مذاکرات وین با هدف احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ (برجام) در جریان است. این مذاکرات بین ایران و ۱+۴ برگزار می‌شود. همزمان با جلسات کمیسیون برجام نمایندگان آمریکا هم در وین هستند، هرچند به طور مستقیم با ایران مذاکره نمی‌کنند.

هفته گذشته پس از آخرین دور مذاکرات، ایران و ۱+۴ با 'خرسندی از پیشرفت اولیه' و ادامه گفت‌وگوها در هفته بعد خبر داده بودند.

اما در چند روز گذشته تحریم‌های تازه اروپا علیه تهران و سپس خرابکاری در سایت هسته‌ای نطنز و اعلام تصمیم ایران در افزایش غنی‌سازی بر مذاکرات سایه انداخت.‌

روز یکشنبه ۲۲ فروردین مقام‌های ایران اعلام کردند که حادثه‌ای در شبکه برق مرکز غنی‌سازی نطنز رخ داده و بعد از ساعاتی آن را "اقدام علیه" این مرکز و "تروریسم هسته‌ای" عنوان کردند. دو روز بعد از آن، ایران اعلام کرد غنی‌سازی ۶۰ درصدی را آغاز می‌کند.

به فاصله کوتاهی از اعلام تصمیم ایران برای غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم در تاسیسات نطنز، آمریکا این اظهارات مقام‌های ایرانی را "تحریک‌آمیز" خواند. فرانسه هم این اقدام ایران را "تحولی جدی" دانست و گفت کشورش در حال هماهنگی برای پاسخ بین‌المللی به است.

با این حال کاخ سفید اعلام کرده است که همچنان به مذاکرات هسته‌ای با ایران پایبند است.

امروز حسن روحانی رئیس جمهوری ایران نیز در تازه‌ترین اظهاراتش بار دیگر بر ادامه مذاکرات تایید کرد.

روز گذشته نیز ۲۷ سناتور دمکرات در نامه ای به جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا با استقبال از گفت و گوهای غیرمستقیم ایران و آمریکا در وین نوشتند که بازگشت به برجام "برای رسیدگی به تهدید برنامه هسته ای ایران باید یکی از اولویت های سیاست خارجی" باشد.

آنها نوشته اند: "تصمیم رئیس جمهور ترامپ برای خروج از برجام و دنبال کردن استراتژی 'فشار حداکثری ' نه تنها بی نتیجه مانده بلکه ایران را به ظرفیت ساخت سلاح های اتمی نزدیک تر کرده است."

هفته گذشته نیز وزارت خارجه آمریکا از آمادگی این کشور برای برداشتن قدم‌های ضروری برای بازگشت به توافق هسته‌ای، از جمله "رفع تحریم‌های ناسازگار با برجام" خبر داد. آمریکا در عین حال خواستار بازگشت ایران به تعهدات برجامی از جمله محدودیت غنی‌سازی اورانیوم است.

ایران اما خواستار پایان دادن فوری به تمامی تحریم‌های یکجانبه آمریکا است. آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران گفته است که همه تحریم های آمریکا باید یکجا رفع شود و سپس ایران با "راستی آزمایی" آن دوباره به تعهدات خود در برجام بازخواهد گشت.

آمریکا سه سال پیش از برجام خارج شد و همه تحریم های اتمی را همراه با تحریم های تازه تر مجددا اعمال کرد. ایران پس از یک سال عمل به توافق، قدم به قدم از تعهدات برجامی خود کاست.

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: