محمد دانش‌آموز خردسال ناشنوا؛ من اصلا نمی‌فهمم که توی کلاس چه می‌گویند! - ویدئو

تجمع ناشنوایان و معلولان در اعتراض به بی توجهی صدا وسیما
درد دل یک دانش آموز کم شنوا و مشکلات او در شنیدن مطالبی که در کلاس گفته می‌شود.
به‌دلیل نبود امکانات آموزشی در نظام آموزشی جمهوری اسلامی برای افراد کم شنوا و سایر کم توان ها این درد همچنین برقرار است.

درد دل یک دانش آموز کم شنوا و مشکلات او در شنیدن مطالبی که در کلاس گفته می‌شود.
ولی به‌دلیل نبود امکانات آموزشی در نظام آموزشی جمهوری اسلامی برای افراد کم شنوا و سایر کم توان ها این درد همچنین برقرار است.

تجمع اعتراضی ناشنوایان و فعالان حقوق معلولان در اعتراض به نادیده‌گرفتن حقوقشان در صدا و سیما

سال گذشته ناشنوایان و فعالان حقوق معلولان، هم زمان با هفته جهانی ناشنوایان، به دلیل عدم اجرای ماده ۲۱ قانون معلولان، در مقابل سازمان صدا و سیما، دست به تجمع اعتراضی زدند.

شرکت کنندگان بر این موضوع تاکید کردند که دسترس‌پذیر نبودن سیما برای ناشنوایان و بی‌اعتنایی به مکاتبات آنان، باعث شد تا حضوری در مقابل سازمان صدا و سیما تجمع کنند و صدای اعتراض خود را به گوش مسئولان برسانند.

 فعالان حقوق معلولان با اشاره به الزامات ماده ۲۱ قانون حمایت از حقوق معلولان، می‌گویند:

«بر مبنای این ماده قانونی، صدا و سیما مکلف است که حداقل ۵ ساعت از برنامه‌های خود را در هفته به صورت رایگان، به منظور آشنایی با حقوق معلولان اختصاص دهد و نسبت به زیرنویس کردن فیلم‌ها و برنامه‌های شبکه‌های مختلف، استفاده از رابط ناشنوایان و نیز بخش توصیف شنیداری فیلم‌ها جهت افراد ناشنوا اقدام کند.»

فعالان حقوق معلولان افزودند: «این در حالی است که صدا و سیما نسبت به استفاده از صدای شنیداری برای نابینایان اقدامی را انجام نداده است و اقدامات کافی برای کاربردی نمودن زبان اشاره برای ناشنوایان را انجام نداده است.»

 

برگرفته از: 
سایت ایران کارگر
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: