اعتصاب کارگران شرکت تهران جنوب هلدینگ خلیج فارس + فیلم

اعتصاب کارگران شرکت تهران جنوب هلدینگ خلیج فارس در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق
کارگران شرکت تهران جنوب هلدینگ خلیج فارس دست به اعتصاب زدند. طی هشت ماه گذشته اعتراضات کارگران نفت و پتروشیمی و گاز در شهرهای مختلف ایران با وعده کارفرمایان تا حدی فروکش کرده بود. اما مقامات وزارت نفت و کارفرمایان به قول‌ها و وعده‌های خود عمل نکردند. آنها برای جلوگیری از قطع چرخه پول‌سازی و پرکردن جیب خود از درآمد نفت، اقدام به دادن وعده‌های فریبکارانه کردند.

اما پس از چندی از انجام وعده‌ها و پرداخت حقوق و مزایای کارگران خودداری نمودند. کارگران این صنایع حساس نیز در مواجه با بی‌پولی و ناراضی از عملی نشدن قول‌های دروغین مدیران، یکی بعد از دیگری به اعتصاب و اعتراض بلند می‌شوند. مسیری که بازگشت‌ناپذیر می‌نماید.

روز پنجشنبه ۷ بهمن‌ماه ۱۴۰۰، اعتصاب کارگران شرکت تهران جنوب هلدینگ خلیج فارس در اعتراض به پرداخت نشدن ۴ حقوق و مزایا برای دومین روز ادامه یافت.

این کارگران که چندین ماه حقوق طلب دارند، در محوطه این کارخانه تجمع کردند. کارگران می‌گویند تا حقوق‌های عقب‌افتاده ما پرداخت نشود به اعتصاب خود ادامه می‌دهیم.

این کارگران که در هلدینگ خلیج فارس مشغول به کار هستند، بارها در معرض اخراج قرار گرفته‌اند. این شرکت که در مناطق مختلف از جمله ماهشهر در حال فعالیت است، بارها دست به اخراج کارگران زده است.

پرداخت نکردن حقوق زمینه‌ای برای شروع اخراج کارگران به حساب می‌آید.

پیش‌تر در تاریخ ۶ دی‌ماه تعدادی از کارگران شرکت تهران جنوب، شاغل در پروژه بندر مجیدیه واقع در شهر ماهشهر، از طرف شرکت اخراج شدند. کارگران اخراج شده در برابر فرمانداری ماهشهر تجمع کرده و خواستار برگشت به کار شدند.

این کارگران بارها در اعتراض به اخراج غیرقانونی خود دست به تجمع زده‌اند. ولی تاکنون هیچ پاسخی از سوی مدیران شرکت پیمانکاری تهران جنوب و مقامات فرمانداری دریافت نکرده‌اند.

همچنین روز چهارشنبه ۵ خرداد نیز این کارگران، در اعتراض به اخراج ناگهانی خود، در محل شرکت دست به تجمع زدند.

صنایع نفت و پتروشیمی در کنترل پیمانکاران و کارفرمایان وابسته به مقامات و آقا‌زاده‌های حکومتی است. آنها با سوءاستفاده از موقعیت خود استثمار کارگران را با تهدید و شانتاژ، پیش می‌برند. در سایه نبود قوانین حمایت از کارگران، پیمانکاران قراردادهای موقت را بر کارگران تحمیل می‌کنند. در حکومت ضدکارگری، پیمانکاران هر زمان که اراده بکنند، می‌توانند کارگران را از کار اخراج نمایند.

برگرفته از: 
سایت ایران کارگر
بخش: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: