رفتن به محتوای اصلی

نامه فعالان سیاسی و حقوق بشر هزاره به رهبران جهان؛ نسل‌کشی هزاره‌ها را به رسمیت بشناسید
21.04.2022 - 17:45
خانواده قربانیان انفجارهای پسین به دو مرکز آموزشی در غرب کابل.

شماری از فعالان سیاسی و حقوق بشری هزاره در نامه‌ای سرگشاده به سازمان ملل و رهبران جهان، از آنان خواسته تا «نسل‌کشی» هزاره‌های افغانستان را به رسمیت شناخته و محکوم کنند و نیز برای حفاظت از هزاره‌ها خواهان برگزاری فوری نشست شورای امنیت سازمان ملل شده‌اند.

 

این نامه سرگشاده چهره‌های سرشناس جامعه هزاره افغانستان، یک روز پس از حمله انفجاری خونین به دو مرکز آموزشی در غرب کابل، با هدف به رسمیت شناسی «نسل‌کشی» جاری هزاره‌ها و اقدام فوری برای حفاظت از هزاره‌ها نوشته شده است.

در پای این نامه که به آدرس رئیس جمهوری آمریکا، دبیرکل سازمان ملل، رئیس جمهوری فرانسه، نخست وزیر بریتانیا، رئیس شورای اتحادیه اروپا و چند کشور دیگر نوشته شده است، چهره‌های سرشناسی چون سیما سمر، سلیمه مزاری، حبیبه سرابی، ژنرال مراد علی مراد، زینب مزاری و یک شمار دیگر از چهره‌های مطرح هزاره‌های افغانستان امضا کرده‌اند.

در این نامه که با عنوان «حفاظت از مردم هزاره در برابر نسل‌کشی» نوشته شده در گام نخست تاکید بر به رسمیت شناخته شدن مساله نسل‌کشی هزاره‌های افغانستان دارد و سپس خواسته شده تا هرچه زودتر سازمان ملل و شورای امنیت سازمان ملل، نشستی را در مورد افغانستان برگزار کنند که در آن مساله حفاظت از هزاره‌ها که با نسل‌کشی روبه‌رو هستند به بحث گرفته شود.

در این نامه همچنین از پارلمان اروپا خواسته شده تا قتل عام هزاره‌ها در سال‌های ١٨‬٩‬٢ در زمان حکم‌رانی شاه عبدالرحمان خان، ١٩‬٩‬٨ حکومت نخست طالبان و کشتار سه سال گذشته را ‬به عنوان عمل نسل‌کشی هزاره‌ها اعلام کند. 

در این نامه به بدتر شدن وضعیت هزاره‌ها در حکومت طالبان نیز اشاره شده و از جامعه جهانی و کشورهای دوست خواسته شده تا از دعوت رهبران طالبان به کشورهای‌ خود، خودداری کنند و نیز با کسانی که برضد هزاره‌ها نفرت‌پراکنی می‌کنند و دست به تبلیغات می‌زنند، برخورد کنند.

فعالان هزاره در این نامه از جامعه جهانی خواسته‌اند که «به وضعیت هزاره‌ها توجه کافی و فوری کنند و اقدام‌های موثر و بازدارنده‌ای در راستای حفاظت از هزاره‌ها در برابر نسل‌کشی، آزار و اذیت و جنایت علیه بشریت روی دست گیرند.»

در نامه تاکید شده که از دیر زمانی است که هزاره‌ها تنها گروه قومی در افغانستان است که بیشترین آزار و اذیت را دیده‌اند و تاریخ حمله‌ها به هزاره‌ها یک تهدید وجودی جدی برضد این اجتماع شده است.

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید


در این نامه گفته شده که قتل‌عام‌های پسین «بخشی از مجموعه‌ای از حمله‌های سازمان‌دهی شده‌ است که در گذشته، جامعه هزاره‌ را با هدف نابود کردن بخشی یا کل این قومیت، هدف قرار می‌داد.»

در بخشی از این نامه آمده که تنها از سال ٢٠١٥ بدین‌سو، ٣‬٠ حمله خونین در مرحله هزاره‌نشین دشت برچی کابل رخ داده که درپی آن، صدها هزاره تنها به دلیل تعلقات قومی و مذهبی‌شان کشته شده‌اند.

فعالان هزاره در این نامه تاکید کرده‌اند که «تا به حال، هیچ یک از جنایاتی که برضد هزاره‌ها انجام شده، تحقیق نشده است. هیچ یک از عاملان مجازات نشده و هیچ گامی در راستای عدالت برای قربانیان و خانواده‌های قربانیان برداشته نشده است.»

فعالان سیاسی و حقوق بشر هزاره در ادامه این نامه گفته‌اند که «ما از واکنش ضعیف جامعه جهانی که بیشترشان این جنایت نسل‌کشی را کم‌اهمیت جلوه داده و یا از (نام بردن آن) خودداری کرده‌اند، آشفته‌ایم.»

این چهره‌های مطرح هزاره‌های افغانستان که پس از قدرت‌گیری دوباره طالبان، از افغانستان خارج شده‌اند، همچنین از دادگاه بین‌المللی جرایم خواسته‌اند تا تحقیقاتی که مدت‌هاست در مورد افغانستان به تعویق انداخته شده را آغاز کرده و حمله غم‌انگیز پسین غرب کابل و حمله‌های ضد انسانی دیگر را که برضد هزاره‌ها راه‌اندازی شدند را شامل این تحقیقات بسازند.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

طاهره بارئی
برگرفته از:
RFI بخش فارسی

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.