جلسه تلگرامی در مورد :" تاثیرات بین المللی ریاست جمهوری احتمالی رئیسی"
05.06.2021 - 08:31

فایل صوتی جلسه پرسش و پاسخ تلگرامی این جمعه  ۴ ژوئن ۲۰۲۱ 

موضوع: تاثیرات بین المللی ریاست جمهوری احتمالی رئیسی

میهمان: دکتر حسن نایب هاشم

لینک گروه https://t.me/joinchat/pvuwHm5TgMwyMGIx

 سوالات مطرح شده در جلسه: 

 • رفیق    نایب هاشم درود و خوشامد به شما   آیا تصمیمات قضایی بین المللی تا کنون توانسته است سرانی از جمهوری اسلامی را که بنا به دلایل ترور های اثبات شده مثل احکام دادگاه میکونوس برای سفر های خارجی محدود کند ؟ آیا مصونیتی برای روسای جمهوری در این موارد وجود ندارد ؟
 • رئیسی در حال حاضر رئیس قوه قضاییه است که یکی از بالاترین مقامات حکومتی ست - تغییر موقعیت ایشان به ریاست قوه مجریه   چه تاثیراتی بر وجهه ایران در جهان خواهد داشت؟ برخی فکر میکنند اینکه او به ریاست جمهوری نرسد انقدر مهم است که باید به هر شکلی در انتخابات شرکت کرد و به رقیبان او رای داد - تا از انتخاب او جلوگیری شود -  نظر شما در این مورد چیست ؟
 • اریبهشت امسال بیش از ۱۵۰ مقام سابق سازمان ملل و کارشناسان مشهور حقوق بشر و حقوق بین الملل و ۲۴ سازمان غیر دولتی بین المللی در نامه ای سرگشاده به میشل باشله کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل خواهان تشکیل کمیسیون تحقیق بین المللی در مورد کشتار هزاران زندانی سیاسی عقیدتی در تابستان سال ۶۷ شدند - آیا رسیدگی به نامه و درخواست آنان آغاز شده است ؟
 • درود جناب دکتر نایب هاشم  نظرتان را راجع به سخنرانی امروز خامنه ای چیست ایا ممکنه کسانی که رد صلاحیت شده اند دوباره به نامزدی انتخابات برگزیده شوند مثل احمدی نژاد یا لاریجانی گرچه مشاور احمدی نژاد گفته که ایشان در قتل دکتر سامی دست داشتند  با تشکر
 • از زاویه نگاه جمهوری  اسلامی   ایا آقای رئیسی بهترین گزینه برای ریاست است واگر نیست چرا ؟ جدای از موضوع  اتهام اقای نوری در اروپا
 • آیا فکر می کنید دلنگرانی مردم ایران از رئیس جمهور شدن رئیسی در ایجاد مشکلات در وضعیت داخلی بیشتر است یا در ایجاد مشکلات بین المللی؟
 • با درود به رفقاراحله وفروغ ورفیق مهمان با توجه به اینکه شما فعال حقوق بشر هستید ایا مکانیسم خاصی وجود دارد که بتوان رییسی را به میز محاکمه کشید با سپاس
 • جمهوری اسلامی خود بهتر از ما وضعیت بین المللی رییسی را می داند.آیا ممکن نیست که هدف از ریاست جمهوری او ،رهبر شدن باشد بویژه که زمانی که رئیس آستان قدس بود سپاه علنا با او بیعت کرده بود.و سناریو قبلی برای رهبری خامنه ای تکرار شود. یعنی رئیس جمهور رهبر شود؟
 • آیا نباید مردم تلاش کنند که رئیسی، رییس جمهور نشود؟ آیا اپوزیسیون به این دل بسته است که بلکه در یک سفر خارجی رییسی بعنوان رییس جمهور ایران، دستگیر شود؟
 • با درود رفیق عزیز جناب دکترنایب هاشم، باتوجه به وجهه منفی جمهوری اسلامی، درصورت انتخاب رئیسی که نه تنها درداخل کشور بلکه درسطح بین المللی نیز بعنوان یک جلادشناخته شده مطرح است،آیا ایشان را جز کشورهای نظیرخود جمهوری اسلامی، سایر کشورهاحاضر میشوند فرد خونریز وبدنام وجنایتکاری رابه کشور خود راه بدهند، صرف نظر از مصونیت دیپلماتیکش؟
 • با درود به آقای نایب هاشم ، فکر نمیکنید که بعد از پایان انتخابات و اعلام نتایج  ممکن است همه ما از نتیجه اعلام شده شگفت زده بشویم؟ یعنی اینکه بجای آقای رئیسی کسی از صندوق در بیاید که هیچکس فکرش را نمی کند.
 • پارلمان کانادا در سال ۲۰۱۳ کشتار ۶۷ را جنایت علیه بشریت خواند - با توجه به اینکه کانادا جزو کشورهای مشترک المنافع است - این برای سفر رئیسی به کشورهای مشترک المنافع  چه مشکلات  جدی ایجاد خواهد کرد؟  آیا کشتار ۶۷ در کشورهای دیگر هم به این شکل رسمی محکوم شده است ؟
 • جمهوری اسلامی خود بهتر از ما وضعیت بین المللی رییسی را می داند.آیا ممکن نیست که هدف از ریاست جمهوری او ،رهبر شدن باشد بویژه که زمانی که رئیس آستان قدس بود سپاه علنا با او بیعت کرده بود.و سناریو قبلی برای رهبری خامنه ای تکرار شود.یعنی رئیس جمهور رهبر شود؟
 • جناب نایب هاشم
 • سخنان شما از جنبه حقوقی بسیار ارزشمند بود اما در فضای قبل از انتخابات تا حدودی انتزاعی به نظر میرسد به ویژه اینکه اذعان می فرمایید هیچ رهنمود عملی برای مبارزان در این مقطع زمانی در بر ندارد. فکر نمی کنید انتخاب چنین عنوان و مضمونی می‌توانست به بعداز انتخابات موکول شود و تلاش همگانی این باشد که به آن شرایط نرسیم؟ با سپاس
 • واقعیت این است که در غیاب یک بدیل قوی و قابل اعتماد برای رژیم - مردم هر چقدر هم که ضرورت تغییر این ساختار را درک کرده باشند نمی دانند چه کنند و در مخمصه ای گیر کرده اند - شما جوابتان به "چه باید کرد؟ " در شرایط کنونی چیست؟
 • با درود به رفقای ادمین و مهمان گرامی دکتر حسن نایب هاشم.با توجه به اینکه حاکمیت و شورای نگهبان به این موضوع آگاه هستند که در صورت انتخاب رئیسی به ریاست جمهوری بعلت دست داشتن در کشتار زندانیان سیاسی در سال شصت و هفت نخواهد نتوانست سقر خارجی داشته باشد چرا خود وی کاندید ریاست جمهوری شده و چرا رژیم صلاحیت وی را تائید کرده است؟ البته شاید هم این مشکل رئیسی را با کشورهای اروپایی حل کرده باشند.
 • باسپاس بابت  برگزاری این جلسه بموقع و روشنگر از شما عزیزان
 •  با توجه به سوابق سیاه و تاریک حقوق بشری آقای رئیسی طی چهل و سه ساله اخیر ، چرا و با چه تفکری ، ایشان از طرف رهبر جمهوری اسلامی به عنوان رییس قوه قضاییه و حال کاندید ریاست جمهوری انتخاب می شود.، آیا این حرکت رهبر جمهوری اسلامی، دهن کجی به مردم و توهین به نظرات اکثریت جامعه را ندارد و نگران عواقب این انتخاب ، چه در سطح ملی و چه در سطح بین المللی نیست ، یا  مجبور به این انتخاب شده است ؟
 • صحبت های امروز خامنه ای از ترس و سر درگمی بود یا اعمال قدرت؟ آیا به نظر نمی رسد او مهره های قابل اعتماد زیادی برای بازی ندارد؟ آیا صحبت های امروز او فضای انتخاباتی را برای طرفدارانش سنگین تر و سر درگم تر  نکرد؟
 • آیا صحبتهای رهبر با توجه به صحبتهای قبلی که رد صلاحیت شورای نگهبان را تایید کرده بود، حاکی از این نیست که نقطه توازن در قدرت چندان هم دست او نیست و می باید به این نقطه توازن توجه کند؟
 • بعد از انتخابات بنظر شما رژیم و اپوزیسیون در چه وضعی قرار خواهند داشت و راهکار و رهنمود شما برای فعالین سیاسی و اجتماعی چه می تواند باشد؟
 • آیا اپوزیسیون آگاه نباید به توجه به گفته شما به اصلاح طلبان کمک کنند تا این کشتی بزرگ به راه بیفتد و همتی رییس جمهور شود تا رئیسی را کنار بزنند؟
 • درود جواب این سوال هر چه باشد در هر حالتی آیا مرام و شان  گروه هست  که به این موضوعات بپردازد ؟ .آیا نباید از تاریخ عبرت بگیریم؟  آنانی که این کوتله بقایای مظفر بقایی را می شناختند  و چشم  خود را بستند  ایشان  تت‌ شهردار پايتخت  پیش رفت و کلمه خس و خاشاک  را بکار برد و خون ها ریخته  شد  باید جواب بدهند به این گروه چه ربطی دارد ؟ اصلا آیا در کوره انتخابات دمیدن درست است ؟ لطفا  توپ جمع کن نشویم از تاریخ عبرت بگیریم.
 • با درود جناب دکتر نایب هاشم  آیا بنظر نمیاد خامنه ای بااحساس عدم مشارکت مردم درانتصابات به این نتیجه رسد که بخواهد دامنه قدرت را از نظامیان یعنی سرداران سپاه که مجلس را با آنها یکدست نموده بود با واکنشهایی که درپی داشته بخواهد با ترفندی جدید با کناره گیری برخی نظامیان با یک نوع طیفهای جدید وارد صحنه شود؟

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

انتشار از:

راحله طارانی

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما