زنان

ایلدیکو انیِدی، سینماگر سرشناس مجاری، پس از هجده سال غیبت از صحنه‌ی فیلم و جشنواره‌های بین‌المللی، با نمایش تازه‌‌ترین اثر خود در برلیناله‌ی ۲۰۱۷، هوای تازه‌ای به جهان سینما دمیده است: فیلم شاعرانه و مسحورکننده‌ی “تن و روان”، کاری متفاوت و استثنایی است که پدیده‌های متضاد را در کنار هم قرار می‌دهد تا بر یگانگی آن‌ها تاکید کند.
گزارشی پیرامون آمار خود سوزی زنان و سکوت رسانه ای حکومت
فرودستی جنسیتی به لحاظ سابقه تاریخی از نظام طبقاتی قدمت بیشتری دارد و ریشه‌دارتر است. در جامعه شکارگر مردان از موقعیت‌ برتری برخوردارند.» همچنین «عدم آگاهی یا پایین بودن سط آگاهی زنان، ازدواج اجباری یا پیش از موعد، فقر، تجاوزات جنسی و مشکلات روانی» را از جمله عواملی‌ هستند که باعث خودسوزی زنان است.
گاه با زنانی آشنا می شوی که پیگیری، توان، خلاقیت، سرسختی و پیکارجوئی آنها هیچ حد و مرزی نمی شناسد و مهر مادرانه آنها تمامی فرزندان زمین را در بر می گیرد. آنیتا دورازیو (Anita D'Orazio) از این جنس زنان است. او ۲۳ سپتامبر ۱۹۳۶ به دنیا آمد. سالهاست که نماینده کمیته پناهندگی استکهلم و شورای کمیته مهاجران و پناهندگان است که خود از بنیانگذاران آنها بود.
مادر ملکه قبادی
مادر محمود مثل پروانه دور ما می گشت. غذا، چای، شیرینی، میوه، ماست، خامه، سرشیر، پنیر، عسل، مربا و سبزی های پرعطر چهارشنبه بازار شاهی. مادر داغداردار بود، مثل اینکه می خواست همه عشقش به چنگیز و مهرنوش را به پای بچه ها و دوستان بچه هایش بریزد.

آغاز خونریزی ماهانه در دختران نوبالغ اتفاقی است که بسیاری از آن خاطره خوشی ندارند. این روزها اما برخی خانواده‌های جوان در ایران با هدیه‌ای کوچک و جشنی جمع و جور ورود دختران به دنیای زنانگی را شادباش می‌گویند
اکثر این زنان زندانی مادر مي‌باشد و فرزندانی در خارج از زندان دارند. شرایط این زنان زندانی سیاسی در زندانهای ایران بسا بدتر و سخت‌تر از مردان زندانی‌ است و به دلیل زن بودن در نظامی که ضدیت هیستیریک با زنان و بطور خاص زنان مخالف خود دارد، فشارهای مضاعفی را متحمل می‌شوند. کمترین فشار توهین، تحقیر و ناسزاهایی‌ست که هر زندانی زن از طرف تک به تک زندانبان‌ها تا حکام شرع متحمل می‌شود.
در عصر حاضر ارائه دادن تعریف روشنی از «خشونت علیه زنان» دشوارتر از گذشته است. سال‌های گذشته و پیش از حضور پررنگ شبکه‌های مجازی و عناصر اطلاعاتی و ارتباطی پیشرفته‌ای که در کسری از ثانیه اخبار مختلف را به دورترین نقاط جهان می‌رسانند خشونت در کبودی چشم و پارگی لب خلاصه می‌شد، اما این تنها تصویری که امروز از خشونت می‌شناسیم نیست.

برگردان: 

کبوتر سفید
در این کشور بطور متوسط هر ۳۰ ساعت یک زن به قتل می رسد ، رقمی که از سال ۲۰۰۸ تغییر نکرده است . سازمان « خانه گردهمایی » اعلام کرد که در ۱۲ ماه اخیر ۲۷۵ زن به قتل رسیده اند که اکثریت آنها به وسیله شوهرانشان ، نامزدهایشان یا شوهران سابق شان با شلیک گلوله یا ضربه چاقو کشته شده اند .
تعداد زنان در حوزه دانش بسیار بیشتر از مردان است اما آنها برای یافتن کار در حوزه خود با موانع غیر قابل عبوری روبه‌رو می‌شوند.
واقعیت نهفته در افزایش روزافزون خودكشی‌ که واكنشی است زن نسبت به زندگی‌ای كه وی را محاصره كرده و به اسیری مبدل ساخته است، از خویش بروز می‌دهد. مطمئنا اینگونه معضلات تعمق بحران‎‌‌های روحی ـ روانی در یک جامعه را نشان می‌دهد. و این موضوع گویای واقعیت سیاست نظام حاکم و مردسالار می‌باشد همانگونه كه در نظام حقوقی تمامی اتهامات علیه زنان شكل می‌گیرند، فرمانبری زنان از مردان و نظام از راه قوانین به ضمانت گرفته می‌شوند.

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - زنان